Fotomontaj,Fotomontaj yap

Photoshop,fotomontaj bloğu

Cemal süreya hakkında bilgiler


Cemal Süreya Kimdir? Cemal Süreya Hakkında Bilgi

Edebiyat tarihimizde Cemal Süreya’nın babasının sürgün edildiği ve gerçek adının da Cemal Süreya olmadığı bilinmektedir. Asıl adı Cemalettin Seber olan Cemal Süreya’nın bir de adındaki “y” hikayesi birçok kişi tarafından dillere destan bir hikayeye dönüşmüştür. Kendi anlatımına göre Cemal Süreya o yıllarda hafızasına çok güvenen biridir ve bir numara bilmek üzerine arkadaşıyla bahse girer. Eğer bilemezse adından bir harfi atacağını söyler. Bahsin sonucunda Cemal Süreya kaybeder ve adında iki adet “y” harfi bulunan Süreya, bunlardan birini atmaya karar verir. Çünkü biri fazla gelmiştir.

Erzincan doğumlu olan yazar 1931 yılında açmıştır gözlerini dünyaya. Gözlerini dünyaya açtıktan kısa bir süre sonra da (1938) aile köyden sürgün edilir ve Bilecik’te yaşamaya başlamasıyla birlikte artık başka bir şehre de giriş yapamamaktadır. Çünkü bu da o dönem yasaklanmıştır Süreya ailesine. Bundan kısa bir süre sonra annesi olan Gülbeyaz Hanım’ın vefatı kalbinde derin bir yara bırakmıştır ve o artık hem annesiz hem sürgündür. Bütün bunların üzerine hayata küsmeyen Cemal Süreya İstanbul’a gönderilir ve yıl 1942 olduğunda tekrar Bilecik’e gitmek durumunda kalır. Yaşadığı bunca sıkıntıya bir de babasının başka bir kadınla evlenmesi eklenir ve Cemal Süreya’nın bu evlilikten memnun olmadığı bilinmektedir.

İlk eşi ile ortaokulda tanışmıştır. Ortaokulda tanıştığı bu kadının adı Seniha Nemli’dir. Daha sonra Haydar Paşa Lisesi’nde yatılı olarak okumaya başlar ve bundan sonraki hayatında üvey annesinin bir olay neticesinde evden ayrılır. Cemal Süreya artık üvey annesini de kaybetmiştir fakat hayata yine de küsmez ve babası başka bir kadınla evlenir. O ise bu sırada Ankara Üniversite’sinde hem İktisat ve Maliye programlarını okumaya başlar. Yıl 1957’de babasını kaybetmesi üzerine onun için bazı şeyler değişmiştir ve ortaokuldan beri yazın hayatına merak salan Cemal Süreya bunca yıl boyunca şiirler yazmış, kendini geliştirmiştir.

1931 yılında Pülümür köyünde doğan Cemal Süreya, dünya ile ilişkisini 9 Ocak 1990’da kesmiştir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir