1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Özel..2.4 GHz ve 5 GHz Farkı Ne, Hangisini Seçmeliyim?

Özel..2.4 GHz ve 5 GHz Farkı Ne, Hangisini Seçmeliyim?

featured

Tüm dünyayla irtibat halinde olmamızı, binlerce kilometre uzaklığı bile saniyeler içinde aşabilmemizi sağlayan internet, yıllar içerisinde çok gelişti. İnternete olan bağlılığımız arttıkça, bu teknolojiye daha süratli ulaşabilmek için yeni çalışmalar yapıldı. Bir modem aracılığıyla ilişki kurduğumuz internet, modeminizin tipine nazaran yalnızca kablolu yahut kablolu + kablosuz olarak temas kurabilmenize imkan sunar.

Bugün sizlere internet ilişkinizin kablosuz tarafında yer alan modem frekanslarını tanıtacağız. 2.4 GHz ve 5 GHz olan modem frekansları,internet suratınıza iddianızdan de fazla tesir edebilir. Haydi gelin artık bu iki frekansın ne olduğunu, bizlere neler sunduğunu yakından tanıyalım.

2.4 GHz ile 5 GHz Wİ-Fi ortasındaki fark nedir?

İnternete bağlanmak için kullandığınız modem, kablosuz ilişkiyi destekliyorsa bir frekans yaymalıdır. 2.4 GHz ve 5 GHz ise bu frekans teknolojileridir. Öncelikle modeminizin hangi teknolojiye sahip olduğunu bilmek gerekiyor. Kimi modemler 2.4 GHz, kimileri 5 GHz frekans yayarken kimilerinde ise ikisi birden bulunur. Günümüzdeki modemlerin çok büyük bir kısmında iki frekans da destekleniyor. Üstelik ikisi için farklı irtibat oluşturup tek internet üzerinden bulunduğunuz pozisyona nazaran geçiş yapabiliyorsunuz.

İkisinin de âlâ olduğu alanlar olduğu üzere başkasına nazaran başarısız olduğu alanlar da vardır. Bu sebeple modeminizi kullanırken hangi frekansı kullanacağınızı bilmek gerekiyor. Bu iki modem frekansı ortasındaki en kıymetli fark, interneti kullanacağınız alan ile internet suratınıza olan etkileridir.

2.4 GHz; 600 Mbps’e kadar internet suratı desteklerken 5 GHz’de bu oran 1300 Mbps’dir. Bu açıdan bakıldığında 5 GHz frekansının çok daha düzgün hizmet verdiğini söyleyebiliriz. Bu hakikaten de yanlışsız bir tarif. 5 GHz frekansını kullandığınızda daha yüksek suratlara ulaşabilirsiniz. Lakin bunun da çok değerli bir dezavantajı var. Bilhassa ortaya duvarların girdiği ve modemden uzak olunduğu ortamlarda 5 GHz sınıfta kalmakta. 2.4 GHz frekansı ise frekans aralığının daha geniş olmasından ötürü duvarların içinden geçerek daha uzaklarda da sağlıklı internet almanızı sağlayabilir.

Hangi modem frekansını kullanmalıyım?

Elbette eski teknolojinin yoğunluğu genelde daima daha fazladır. Bu sebeple 2.4 GHz; 5 GHz frekansına nazaran daha kalabalık bir sınırdır. Konutunuzda yahut etrafınızda bulunan pek çok aygıt 2.4 GHz frekansını kullanıyor. Bu sebeple 2.4 GHz frekansının ağır olduğunu ve internet suratında yavaşlamaya neden olabileceğini gösteriyor. 5 GHz frekansı ise hem daha boş bir çizgi hem dalga uzunluğu daha kısa olduğu için internetinizin daha süratli olmasını sağlıyor. Dalga uzunluğunun kısalığının size kattığı internet sürat artışı, uzun aralık ve duvar üzere mahzurlar karşısında 5 GHz’in başarısız olmasına neden oluyor.

Bu sebeple şayet modeminizin bulunduğu oda yahut yakınlarında internete bağlanıyorsanız 5 GHz frekansı size daha fazla sürat katacaktır. Şayet modemden uzak kalıp ortada pek çok duvar varken internete bağlanmak istiyorsanız, bu noktada 2.4 GHz frekansı sizi daha fazla şad edecektir. 5 GHz frekansındaki üzere bir sürat alamasanız da uzak aralıklarda de interneti kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sebeple de hangi modem frekansını seçeceğiniz sizin bulunduğunuz pozisyonla epey ilgili.

2.4 GHz Vs 5 GHz sürat testi

Bu yazdıklarımız her ne olursa olsun teoride kalan şeyler. Bunları pratiğe dökmek için kendi konutumda dual frekans destekleyen modemle tıpkı aygıt üzerinden 2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarını karşılaştırdım. Yaptığım test görüntüsünü çabucak aşağıdan izleyebilirsiniz:

Hazırladığım görüntüde konutun 3 farklı yerinde her iki frekansa da sürat testi yaptım. Modem yanında 5 GHz frekansının 45,7 Mbps indirme suratına ulaştığı gözlemlenirken 2.4 GHz frekansının 31,8 Mbps indirme suratında kaldığını görüyoruz.

Ortaya 1 duvarın girdiği ve modemden 5 metre kadar uzaklaştığımda 5 GHz’in 47,1 Mbps indirme suratına ulaştığını görüyoruz. Birebir yerde 2.4 GHz frekansı için yaptığım indirme suratı testinin 27,5 Mbps’te kaldığını gördüm.

Buraya kadar 5 GHz’in son derece başarılı olduğunu görüyoruz. Gerçekleştireceğim son testte işleri biraz zorlaştırmak istedim. O sebeple ortada 3 duvarın olduğu 9 metre uzaklığa giderek birebir testi uyguladım. Bu noktada 5 GHz’in yalnızca 0,74 Mbps indirme suratına ulaştığını görüntüledim. 2.4 GHz ise 8,08 Mbps ile en azından işimi görecek bir internet sağlamaya devam ediyordu.

Öncelikle yaptığım bu test yalnızca bu iki teknoloji ortasındaki farkı daha düzgün anlamak için yapıldı. Laboratuvar ortamında değil, bir mesken internetiyle büsbütün doğal şartlarda gerçekleşti. Her ne kadar Speedtest’in internet kaynağı için sunduğu isim kısmında farklı isimler çıkıyor olsa da tıpkı modem ve internet üzerinden bağlanıldı. 5 GHz’in kısa uzaklıkta çok başarılı bir teknolojiyken 2.4 GHz’in uzun aralıklarda günü kurtarmak için son derece kullanışlı olduğunu görebiliyoruz. Buradaki pahalar labarotuvar ortamında olmadığı için kesin bir sonuç veremez, lakin teknolojileri anlamamıza yardımcı olabilir.

Pekala sizler 2.4 GHz ile 5 GHz ortasındaki fark hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizlerin kablosuz internette çektiği en büyük sıkıntılar nelerdir? Niyetlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

KAYNAK : https://www.webtekno.com/2-4-ghz-5-ghz-farki-hangisini-secmeliyim-h122612.html

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Yozgat'taki adam, bulunduğu iş yerini yakmaya çalıştı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap