1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Özel..ABD’deki Okul Otobüsleri Neden Hep Sarı? İşte Tarihi

Özel..ABD’deki Okul Otobüsleri Neden Hep Sarı? İşte Tarihi

featured

Öbür ülkelerdeki okul servislerinin olağan otobüslerden ve minibüslerden pek farkı bulunmuyor. Örneğin; Türkiye’de okul servisi olarak otobüs yerine minibüs kullanılıyor. Renk farklılığı bulunmuyor ve ardında yalnızca ihtar levhası yer alıyor.

Her gün 30 milyon kadar öğrenciyi taşıyan Amerikan okul servisleri ise kendine has bir dizayna sahip. Natürel bu durum her vakit bu türlü değildi.

ABD’deki okul servislerinin birinci örnekleri 1886 yılında Wayne Works şirketi tarafından yapılan at arabalarıydı.

Bunlara “school hacks” yahut “kid hacks” deniyordu. O yıllarda çok yaygın değillerdi, çocuklar farklı seçeneklerle okula gidiyordu.

Araba teknolojisinin gelmesiyle birlikte tıpkı şirket 1914 yılında yeni bir model üretti.

Birinci otobüslerden olan bu modelde oturma hali art geriye değil, karşılıklı bir sistemdeydi (metrolardaki kimi koltuklarda olduğu gibi).

Akabinde Blue Bird Company, bugün bildiğimiz otobüslere benzeyen bir otobüs tasarımı yapmaya başladı.

Otobüsün tavanındaki “California tepesi” isimli dizaynın patenti Gillig Bros. tarafından alındı ve yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

1930’ların sonlarında, okul otobüsleri bir dizi standardizasyondan geçti. Zira ebeveynler okul otobüslerinin güvenliği konusunda kaygı duyuyordu.

Ülkeyi gezerek bu otobüsleri gözlemleyen Dr. Frank Cyr, Manhattan Üniversitesinde bir konferans düzenledi ve geliştirilmekte olan okul otobüsleri için 44 ulusal standart oluşmasında tesirli oldu.

Bu standartlardan biri de otobüslerin rengiydi.

Hem gündüzleri hem akşamları öbür renklerden 1,24 kat daha süratli fark edildiği için parlak sarıda karar kılındı. Bu renk, taksilerde ve birtakım trafik ikazlarında da birebir sebepten ötürü tercih ediliyor.

Başlangıçta 35 ABD eyaletinde ve Kanada’nın kimi bölgelerinde bu otobüs kullanılmaya başlandı, 1974 yılıyla birlikte ABD’nin tamamına yayıldı.

Kaynaklar: 1, 2, 3

KAYNAK : https://www.webtekno.com/abd-okul-otobusleri-neden-sari-tarihi-h122698.html

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Çanakkale'deki telefon dolandırıcıları yakalandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap