1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Özel..BMW CEO’sundan Şaşırtan Elektrikli Otomobil Açıklaması

Özel..BMW CEO’sundan Şaşırtan Elektrikli Otomobil Açıklaması

featured

İklim değişikliklerinin tesirleri günden günde daha da artarak gelecekte gezegenimizin epeyce dehşetli bir hâl alabileceğini ortaya koyuyor. Bu nedenle de karbon emisyonlarının büyük bir kısmını oluşturan içten yanmalı araçların üretiminin önümüzdeki yıllarda durdurulması; bunun yerine daha etraf dostu olan elektrikli arabalara geçilmesi planlanıyor.

Bu sebeple de birçok araba üreticisi önümüzdeki yıllarda klâsik araçların üretimini bırakarak elektrifikasyon sürecini hızlandırmaya çalışıyor. Alman araba devi BMW de bu markalardan birisi. Dev şirket şu sıralarda iX, i4 ve daha birçok elektrikli modelini piyasaya sürmüş ve yeşil bir geleceğe yanlışsız adımını atmış durumda. Lakin Alman üreticinin CEO’su, elektrikli araçlara birden geçmenin pek uygun bir fikir olmayacağını düşünüyor.

‘Markaların çabukla elektrikli araca geçmesi bir hata’

BMW CEO’su Oliver Zipse, iX üzere araçların yüksek popülaritesine karşın markanın büsbütün elektrikli araçlara geçme konusunda dikkatli olmasını önerdi. Zipse bunun yanı sıra başka markaların birden içten yanmalı motorlu araç üretimini durdurup, çabuk ederek elektrikli araçlara geçmesinin bir yanılgı olduğunu düşündüğünü de aktardı.

Reuters’a verdiği demeçte konuşan 58 yaşındaki Alman iş insanı, elektrikli araç baskısı konusunda dikkatli olunması gerektiğini; bu durumun muhakkak ülkelere bağımlılık yaratabileceğini vurguladı. Bunu biraz daha açacak olursak, CEO’nun bahsettiği şey elektrikli araç üretimini kimin denetim ettiği. Zipse, çok sayıda elektrikli araç bileşeninin Çin’den çıktığını; ani ve tamamiyle geçişin bu materyallere bağımlılığı önemli derecede artıracağını düşünüyor.

Zipse ek olarak içten yanmalı motorlu araçların şu sıralarda yasaklanmasının da yanlış olduğunu düşünüyor. Ünlü CEO, “Şayet akaryakıtlı araçları siz satmazsanız diğeri satacaktır” sözlerini kullanarak klasik araç pazarın hâlâ güçlü olduğunu tabir ediyor. Zipse’nin bu bahiste haklı olduğu söylenebilir. Zira elektrikli araçlar, gelecekte hayli faydalı olma potansiyeline sahip olsa da hala beklenen yaygınlığa ulaşmış değil. Bu da bu araçların içten yanmalı motorlulardan daha kıymetli olmasına neden oluyor ve tüketicilerin tercihini önemli derecede etkiliyor.

“Gelecekte akaryakıtlı araçlar da satışa sunulmalı”

Son olarak Zipse, gelecekte de içten yanmalı araçların satılması gerektiğini de kaydetti. Bununla ilgili elektrikli araç altyapısı eksikliklerini örnek gösteren CEO, “Bir insan gelecekte rastgele bir nedenle elektrikli araç alamazsa; fakat bir araca muhtaçlığı varsa ne yapacak? Eski otomobilini sonsuz kadar sürmesini mi tercih edersiniz?” sözlerini kullandı ve gelecekte markaların bu araçları da satışa sunmasının büyük ehemmiyet arz edeceğini düşündüğünü aktardı.

BMW CEO’su ayrıyeten akaryakıtlı araçların hala BMW’nin kâr ve etraf maksatları için –elektrikli araçlara tümden geçişin zorluğu sebebiyle- hayli değerli olduğunu aktardı. Yüksek güç fiyatları konusunda da kaygılı olduğunu belirten Zipse, araba üreticilerinin üretim ve sürdürülebilirlik metotları konusunda daha verimli olması gerektiğini; bu sayede tüketiciler için maliyetlerin daha düşük tutulabileceğini kelamlarına ekledi.

KAYNAK : https://www.webtekno.com/bmw-ceo-elektrikli-otomobil-aciklamasi-h122833.html

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Pelkas, oyundan çıkarken gözyaşlarını tutamadı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap