1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Özel..Böcekler Öldüklerinde Neden Ters Dönerler?

Özel..Böcekler Öldüklerinde Neden Ters Dönerler?

featured

Böcekler, sinekler öldüklerinde birçok vakit aykırı halde kalırlar. Zira meyyit bir böceğin düz durabilmesi çok kolay değildir. Öldüklerinde bacakları tartı taşıyamacak duruma gelir ve düşerken bedenlerinin en ağır bölgesi olan sırt kısımları yere çarpar.

Sırt kısımlarının yüzey hacmi geniş olduğu için böcek bu halde düştüğünde bacakları havaya bakacak formda kalır. Bedeninin yüksekliği genişliğinden daha büyük olan kimi böcek cinsleri için geçerli bir durum değildir, onlar yan olarak düşebilirler.

Böcek ilacı nedeniyle öldüklerinde bu durum daha sık görülür.

Beynin, omuriliğinin ve bedenin tüm hudutlarından oluşan hudut sistemi; düşünmek, yürümek, hissetmek, nefes almak dahil yapılan her şeyi denetim eder. İlaçlar böceklerin hudut sistemini bozarak onların kasılmalar yaşamasına neden olur. Bu esnada denetimsiz bir formda bacaklarını kaldırıp hareketsiz bir halde sırtüstü dururlar. Hudut sistemleri çalışmayınca bacaklarındaki tüm senkronize özelliği ortadan kalkar.

Pekala örümcekler öldüklerinde neden kıvrılıp top halini alırlar?

Örümceklerin bacaklarında bulunan fleksör kaslar, bacakları kasarak içe yanlışsız çeker. Lakin bacakları dışarı açacak ekstensör kaslar bulunmamaktadır. Bunu yapabilmeleri için kan basıncından faydalanırlar, tıpkı penisin kanla dolarak şişmesi üzere. Vefat sonrasında kanla şişemeyen bacaklar bu nedenle kasılır.

Örümceklerin deveran sistemlerinde hemolimf denen bir sıvı vardır. Kalp, bu sıvıyı bedene pompalar. Örümceklerde insanlardaki üzere kılcal damarlar da yoktur. Hemolimf, lacunae ismi verilen boşluklara akar ve dokular bu sıvıya bulanmış olur; böylelikle beslenirler. Sonrasında da bu sıvı, basınç sayesinde kalbe geri döner.

Kaynaklar: Live Science, IFL Science

KAYNAK : https://www.webtekno.com/bocekler-olduklerinde-neden-ters-donerler-h122644.html

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! 16 Nisan Türkiye'de koronavirüs tablosu başlıklı makalemizde Aşı ve Doz hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap