1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Özel..Çin, Birçok Oyunun Yayınlarına Yasak Getirdi

Özel..Çin, Birçok Oyunun Yayınlarına Yasak Getirdi

featured

Geçtiğimiz Mart ayında Çin hükümeti, reşit olmayan vatandaşları için çevrimiçi oyun kısıtlamalarının toplumsal medya ve canlı yayını da kapsayacak halde genişleyeceğini açıklamıştı. Gelen haberlere nazaran Çin hükümeti, maddeyi bu aydan itibaren yürürlüğe sokmaya başladı.

Ülkenin ulusal radyo ve televizyon idaresi, onay verilmeyen birçok oyunun yayının yapılmasını ve toplumsal medyada paylaşılmasını yasakladı. Yeni yasa tasarısına nazaran Çin vatandaşları, yalnızca oyunların sıradan yayıncılar tarafından değil profesyonel e-spor tertipleri tarafından yapılan turnuva yayınlarını da izleyemeyecekler.

Yayın yasağına dahil olan oyunlar ortasında Elden Ring de var

Çin’de yürürlüğe giren bu yasa tasarısının gerisindeki itici faktörlerden biri, görüntü oyunlarının Çin’de yayınlanması için resmi onay alması gerekirken, onaylanmamış oyunların ekseriyetle Huya, DouYu ve Bilibili üzere platformlarda müsaadesiz bir biçimde yayınlanması oldu. Yasa tasarısının kapsamlarından biri de hükümetten müsaade almayan oyunlarının yayınlarının yapılamayacak olması. Bu oyunlardan biri de oyun dünyasının son hiti Elden Ring.

Bu yılın başlarında Elden Ring, bir lisansı olmamasına karşın Çin oyun canlı yayın platformlarında günlük ortalama 17,1 milyon izleyiciye ulaşan bir hit oldu. Fakat burada olağan ki kilit nokta müsaadesi olmaması. Müsaade olmadığı için artık Çin vatandaşları Elden Ring’in yayınını yapamayacak ve izleyemeyecekler.

KAYNAK : https://www.webtekno.com/cin-oyun-yayinlari-yasak-geldi-h122803.html

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Mersin Limanı'nda 258 kilo kokain geçirildi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap