1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Özel..Ergenlikteki Kötü Ruh Sağlığı Geleceğinizi Olumsuz Etkiliyor

Özel..Ergenlikteki Kötü Ruh Sağlığı Geleceğinizi Olumsuz Etkiliyor

featured

Yetişkinliğe adım atmaktaki son basamak olan ergenlik devri, pek çok insan da hayli sıkıntı geçen bir devir. O denli ki bu periyodu atlatan şahıslar bile ergenlik periyodunu düşündüğünde yaptığı birtakım davranışlara mana veremeyebiliyor. Daha agresif ve yıkıcı haller sergilenebilen bu periyotta, etrafımızın üzerimizdeki tesirleri ise çok büyük.

Etrafımızdan olumsuz yahut olumlu olarak etkilenebiliyoruz ve bu durum bir mühlet sonra davranışlarımıza da yansıyor. Tam da bu bahisle ilgili yapılan bir araştırma ergenlik periyodundaki şahısların bu periyotta zorlanmasının ileride ne üzere sıkıntılar ortaya çıkarabileceğini ortaya koyuyor.

Ergenlik devrindeki şahısların birçok ruh sıhhati sorunlarıyla boğuşuyor

CDC tarafından yapılan yeni bir araştırma, ergenlik devrinde ruh sıhhatinde sorunlar yaşayan gençlerin sayısının giderek arttığını ortaya çıkarıyor. Gençlerin büyük bir çoğunluğunun hayatlarının tahminen de en güç periyodu olan ergenlik çağında bilhassa depresyon başta olmak üzere çok sayıda ruhsal hastalıkla boğuştuğu açıklandı. Ergenlik devrinde ruh sıhhatinin korunmasında en kıymetli faktörlerin aile ve okul yaşantısı olduğu, bu devirdeki çocuklarına yahut öğrencilerine karşı bireylerin çok daha hassas düşünmesi gerektiği belirtildi. Pandemi devrini atlatmaya çalıştığımız şu günlerde, COVID-19 sürecinin de gençlerin ruh sıhhatleri üzerinde epeyce fazla olumsuz tesir yarattığı ve ergenlik periyodundaki ruh sıhhati sorunu yaşayan şahısların sayısının süratli bir halde artış gösterdiği açıklandı.

Bununla birlikte araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçlar, ergenlik devrindeki bireylerin ruh sıhhatinin olumsuz etkilenmesinin sonuçlarını da ortaya koydu. Ergenlik devrinde daha çok aksiliğe maruz kalınmasının yetişkinlikte de pek çok sorunu beraberinde getirdiği ortaya çıktı. Bu meselelerin en başında uyuşturucu kullanımı, şiddet eğilimi yahut şiddete maruz kalma, cinsel yollarla bulaşan hastalıklar ve davranışsal bozukluklar geliyor. Bununla birlikte gençlerin arkadaşlarından, aile ve okul yaşantılarından uzaklaşması da ruh sıhhatlerini son derece olumsuz etkilerken gelecekteki toplumsal yaşantılarınında da problemlerle müsabakalarına sebep oluyor.

Bu sebeple uzmanlar, ailelerin ve eğiticimlerin ergenlik devrindeki gençlerle bağlarını olabildiğince sağlıklı tutmaları konusunda uyarıyor. Tıpkı biçimde gençlerin de kendilerini olumsuz olarak etkileyebilecek kişi ve çevrelerden uzak kalması ve daha sağlıklı münasebetlere yönelmelerinin gelecekteki toplumsal yaşantılarını olumlu tarafta etkileyeceği belirtiliyor.

KAYNAK : https://www.webtekno.com/ergenlikteki-ruh-sagligi-cok-daha-buyuk-sorunlara-sebep-oluyor-h122840.html

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Rıdvan Dilmen: Arda Güler'i Sergen'e benzetiyorum başlıklı makalemizde Arda hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap