İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Özel..İlişkilerdeki Yaş Farkı Neden Tercih Edilir?

Özel..İlişkilerdeki Yaş Farkı Neden Tercih Edilir?

featured

Hepimiz başka yarımızı bulmak ve memnun olmak istiyoruz. Yani vakti geldiğinde her bayan ve erkek, hayalindeki eşi bulmak ve onunla evlenmek ister. Pekala neden bayanlar, bağlantılarında yaşça kendilerinden büyük erkekleri tercih ederler? Erkekler ise kendilerinden yaşça küçük bayanları? Bugün bu bahse bilimsel bir açıdan yaklaşacağız.

Bu mevzuya değinmeden evvel şunu da belirtmemiz gerek, psikologların yazıları ve bilimsel araştırmalar üzere çeşitli kaynaklardan araştırdığımız kadarıyla yaptığımız çıkarımları ve özeti sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıda vereceğimiz bilgiler her ne kadar bilimsel araştırmalara ve çıkarımlara dayansa da her birey için geçerli salt bir gerçek değildir. Bu yüzden bu içeriğin var olan ve sık karşılaşılan bir olguyu ele aldığını; bunun herkes için geçerli olduğu manasına gelmediğini bilmenizi isteriz.

Partner yaşı tercihinin aralığı, cinsiyete nazaran değişiyor

Yapılan birçok araştırmada erkeklerin ve bayanların hayat partneri yaşı tercihleri ve/veya seks partnerlerinin yaşı incelendi. Kenrick ve Keefe (1992) deneylerinden sonra yazılan makalelerde erkeklerin ve bayanların partnerlerindeki yaş tercihlerinin farklı gelişimsel yörüngelere sahip olduğu söyleniyor. Bir kişi yaşlandıkça tercihleri değişme eğiliminde oluyor ve kelam konusu ‘daha yaşlı erkek’ ve ‘daha genç kadın’ seçimi de vakit içinde değişebiliyor. Çoklukla de yaş seçimi, kişinin yaşının arıtşıyla birlikte artıyor.

Bu artışın büyüklüğü cinsiyetler ortasında farklılık gösteriyor. Bayanlar için kendisinin bir yıl daha yaşlanması, dilek edilen eşlerin yaşındaki misal bir artışa tekabül ediyor. Araştırmalara nazaran bayanlar, kendilerine yakın yaşlarda yahut kendilerinden biraz daha yaşlı olan partnerleri tercih etme eğiliminde. Öte yandan erkekler, istek ettikleri partnerlerinden daha süratli yaşlanmalarından ötürü, yaşlanınca istek edebileceği partnerin yaşında daha küçük bir artış görülür.

Erkekler neden kendilerinden yaşça küçük bayanlara ilgi duyar?

Aslında yapılan araştırmalara nazaran 20 yaşın altındaki genç erkekler, kendilerinden yaşça büyük partnerler ilgi duyuyorlar. Lakin erkeğin yaşı ilerledikçe hâlâ 20’li yaşlardaki bayanları arzuluyorlar. Her ne kadar gençken kendilerinden büyük bayanlara ilgi duysalar da yaşlandığında erkekler, genç bayanlarla ilgilenmeye başlıyor.

Heteroseksüel erkeklerin partner tercihlerinin 20’li yaşlardaki bayanlar olması, bu yaşın bayanlarda yüksek doğurganlık evresi olması ve en yüksek çiftleşme isteği devrinde olmaları ile ilişkilendiriliyor. Yani bu bir evrimsel sonuç. 40 yaşındaki annelerde bebekte düşük ve kromozomal anormallik riski (kalıtsal hastalıklar), 25 yaşındaki annelere nazaran yaklaşık 10 kat daha fazla oluyor.

Münasebetiyle bir bayan partnerin yaşı, erkeklerin üreme ve bu üremeden doğacak çocuğun sağlıklı olması korkusu ile ilişkilendiriliyor. Kendilerinden yaşlı yahut kendileriyle birebir yaşta olan bayanlarla birlikte olmayı tercih eden erkekler, gelecek kuşağını geleceğe taşıyamama içgüdüsünde oluyorlar.

Bayanlar neden kendilerinden büyük erkeklere ilgi duyarlar?

Bilimsel araştırmalara nazaran heteroseksüel bayanların kendilerinden yaşlı erkeklere olan ilgisi de erkeklerin içgüdüsel olarak genç bayanlara yönelmelerine emsal içgüdüsel ve genetik korkular içeriyor. Buna nazaran yaşça büyük erkekler, bayanlar tarafından içgüdüsüel olarak genetik olarak daha güçlü ve sağlıklı olarak bedellendiriliyor. ‘O yaşta’ ve hala sağlıklı bir erkeğin, genetik olarak güçlü olması, bayanların o erkeklere yönelmesine sebep oluyor.

Bu niyette ‘güçlü ve genç’ erkekler de denklemin içine giriyor lakin genç bir erkeğin ‘gücünün’ devam edip etmeyeceğinin belgisiz olması, bu erkeklerin ilerleyen yaşlarda daha az sağlıklı ve güçsüz olması ihtimali, tekrar bayanları yaşça büyük erkeklere iten durum oluyor.

Nasıl ki bir dişi tavus kuşu daha güçlü ve heybetli tavus kuşunu seçiyorsa, bu temel mantık beşerler için de içgüdüsel olarak çeşidini devam ettirme güdüsüyle kendini gösterebiliyor. Fakat doğal ki artık çağdaş insanın güç ve üreme tarifleri geçmişle birebir tıpkı değil; münasebetiyle bu davranışların ‘herkes için’ geçerli ve tek gerçek olmadığını tekrar etmekte yarar var.

Araştırmalar ayrıyeten alakalarda yaş denkleminin genelde bayanların tercihlerine nazaran şekillendiğini gösteriyor. Bu da tabiatta sayısız örneğini gördüğümğüz; eşi dişinin seçmesi davranışıyla epeyce emsal bir senaryoya işaret ediyor.

Özetleyecek olursak:

Yaşı fark etmeksizin bayanlar, kendilerinden yaşlı partnerleri tercih ederken erkekler, tekrar yaşları fark etmeksizin 20’li yaşlardaki bayanları tercih ediyor. Erkeklerin kendilerinden yaşça küçük bayanları tercih ederken ki telaşları daha çok üremek iken, bayanların kendilerinden yaşça büyük erkekleri tercih etmesinin sebebi genetik sıhhat ve gücün devam etmesi davranışına yoruluyor.

Bilimselliği bir kenara bırakıp yazımızı bitirecek olursak: Şu anda içinde bulunduğumuz vakit, münasebetlerde yaş farkı olmasının ayıplanacak yahut garipsenecek bir şey olmadığını da artık öğrenmemiz gereken bir vakit. Açıkçası daha büyük ve gerçek sorunlarımız var, bu yüzden ortalarında yaş farkı olan çiftleri taşlamak yerine gülümsemelerini ve gerçek aşklarını görüp keyifli olabilmeliyiz. Memnun olun arkadaşlar!

KAYNAK : https://www.webtekno.com/neden-kadinlar-kendilerinden-buyuk-erkekleri-erkekler-kucuk-kadinlari-tercih-eder-h122576.html

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Ankara'da bir kişinin öldüğü bıçaklı kavgada yeni görüntüler çıktı başlıklı makalemizde Akpınar, İş Yeri ve Olay hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap