1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Özel..Keşfedilen En Büyük Kuyruklu Yıldız Dünya’ya Yaklaşıyor!

Özel..Keşfedilen En Büyük Kuyruklu Yıldız Dünya’ya Yaklaşıyor!

featured

Gökyüzünde gördüğümüz ve göremediğimiz çok sayıda yıldız, kuyruklu yıldız, gezegen ve ötegezen mevcut. Gök bilimciler tarafından yapılan araştırmalar, her geçen gün bizleri daha çok şaşırtacak sonuçlar ortaya koyuyor. NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu yardımıyla da hayli değişik bir kuyruklu yıldız keşfedildi.

Bu kuyrukluyıldızı başkalarından ayıransa şimdiye kadar keşfedilmiş en büyük kuyruklu yıldız olması oldu ve aslında bu keşif birinci kez yapılmamıştı. Gelin, araştırmacıları şaşkınlığa uğratacak büyüklükteki bu kuyruklu yıldızla ilgili ayrıntılara ve nasıl keşfedildiğine birlikte bakalım.

2031 yılında Dünya’ya en yakın uzaklıkta olacak

Birinci olarak 2014 yılında görüntülenen Comet Bernardinelli-Bernstein (C/2014 UN271) ismi verilen kuyruklu yıldız, birinci görüntülendiği vakitler Güneş’ten 3 milyar milden fazla uzaktaydı. Bu da araştırılmasını epey zorlaştırıyordu. Gök bilimciler, bu kuyruklu yıldızın boyutunun hayli büyük olduğunu iddia ediyor olsalar da bunun kanıtlanması bugüne kadar mümkün olmamıştı. 8 Ocak’ta Hubble Teleskobu’ndan alınan imajlarla kuyruklu yıldızın çekirdek boyutunun hesaplanmasına imkan sağlandı.

Taipa’daki Makao Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Man-To Hu ve takımı, teleskoptan elde ettikleri imgelerle bilgisayar üzerinden modellemesini yaptılar. Uzaklığı ve teleskop manzarası olması hesaba katılarak incelenen modelleme, kuyruklu yıldızın şimdiye kadar hiç görülmemiş boyutlarda bir çekirdeğe sahip olduğunu gösterdi. İncelemeler sonucunda kuyruklu yıldızın yaklaşık 128 km boyutunda bir çekirdeğe ve yaklaşık 500 trilyon tonluk tartıya sahip olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte bu devasa kuyruklu yıldızın, 22.000 mil süratle seyahat ettiği ve Dünya’ya yaklaştığı gözlemlendi. Araştırmacıların yaptığı hesaplamalara nazaran, 2031 yılında Dünya’ya en yakın uzaklıkta olacak. Bu da Güneş’ten yaklaşık 1 milyar mil uzakta olacağı manasına geliyor. Şu anda ise Güneş’ten yaklaşık 2 milyar mil uzaklıkta bulunuyor.

Yalnızca iç çekirdeğinin boyutuyla bile şimdiye kadar keşfedilmiş en büyük kuyruklu yıldızla çabucak hemen tıpkı uzunlukta olan Comet Bernardinelli-Bernstein kuyruklu yıldızı, çekirdeğini çevreleyen koma ve ışık süzmesi hesaba katıldığında çok daha devasa bir boyuta geliyor. Araştırmacılar, bu yeni keşfin Oort Bulutu’ndan gelen kuyruklu yıldızlarla ilgili ayrıntılar verebileceğini umut ediyor.

KAYNAK : https://www.webtekno.com/kesfedilen-en-buyuk-kuyruklu-yildiz-dunyaya-dogru-yaklasiyor-h122841.html

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! İsmail Kartal: Ligi istediğimiz yerde bitirmek istiyoruz başlıklı makalemizde Gol, Mac ve Oyun hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap