1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Özel..Kripto Borsası Uniswap, Kullanıcısı Tarafından Dava Edildi

Özel..Kripto Borsası Uniswap, Kullanıcısı Tarafından Dava Edildi

featured

Kripto para piyasası şu günlerde sıklıkla dolandırıcılık ve kara para aklama üzere haberlerle gündeme geliyor. Bu da piyasadaki kullanıcıları huzursuz etmekle birlikte, kimi platformlarda da kesintiler yaşanmasına sebep olabiliyor. ABD’li bir kullanıcı da yasa dışı süreçler yapıldığını sav ettiği borsa şirketine dava açtı.

Merkeziyetsiz borsa Uniswap’a şirketin kurucusu ve yatırımcılarının da isminin geçtiği 68 sayfalık dava belgesinde epeyce değişik suçlamalarda bulunuldu. ABD’li Nassa Risley tarafından açılan davanın ayrıntılarını ve suçlamaları gelin birlikte inceleyelim.

Yatırım yaptığı tokenların yapay olarak düşürüldüğünü argüman etti

Nassa Risley isimli kullanıcı uzun bir müddettir kripto piyasasıyla ilgileniyor ve Uniswap üzerinden alım – satımlar gerçekleştiriyordu. Lakin fark ettiği kimi durumlar, onu şirkete dava açmaya itti. Risley, geçtiğimiz günlerde EthereumMax, Bezoge Earth, Matrix Samurai, Alphawolf, Finance, Rocket Bunny ve Boombay.io tokenlarına toplam 10.400 dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi. Lakin bu yatırımı yapmasından kısa bir mühlet sonra tokenlarda büyük bir düşüş gerçekleşti ve Risley, parasının büyük bir kısmını kaybetti. Bunun üzerine, şirketin menkul değerler maddelerine uygun açıklamalar yapmadığını ve tokenların yapay olarak yükseltilip alçaltıldığını söyledi.

Yaşadığı bu olayın akabinde şirkete, kurucu ve yatırımcılarına toplu bir dava açan Risley, şirketin kimi bireylerin çıkarlarına uygun biçimde pahalarla oynandığını ve bunun kendisi de dahil pek çok kullanıcıyı yüksek ölçüde ziyana uğrattığını açıkladı. Tıpkı vakitte tezine nazaran Uniswap, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) üye olması gerekirken şimdi üyelik sürecini gerçekleştirmemiş. Merkeziyetsiz bir şirket olduğu için SEC’in bu bahiste vereceği karar şimdiden büyük bir merak uyandırıyor. SEC Lideri Gary Gensler “Bazı platformların SEC’den lisans almış şahıslar üzere hareket ettiğini” söyleyerek Uniswap’in incelenmeye başlandığını açıkladı. Uniswap yetkililerinden ise bahse ait bir açıklama gelmedi.

KAYNAK : https://www.webtekno.com/kripto-para-borsasi-uniswap-kullanicisi-tarafindan-dava-edildi-h122842.html

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Gülden Karaböcek Artık Sevmeyeceğim şarkısını seslendirdi başlıklı makalemizde Ses hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap