1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Özel..Tesla, Son 3 Ayda Kazandığı Geliri Açıkladı

Özel..Tesla, Son 3 Ayda Kazandığı Geliri Açıkladı

featured

Elektrikli arabaların öncü ismi Tesla, yıldan yıla peş peşe kırdığı rekorlara bir yenisini daha ekledi. Son vakitlerde global enflasyon nedeniyle fiyatlarını artırmasına ve dalda batarya hammaddesi konusunda kaygı yaşanmasına karşın şirket, bugün son 3 ayda rekor çıkar elde ettiğini açıkladı.

2022 yılının birinci çeyreğine ait kar tablosunu paylaşan Tesla, son 3 ayda toplam 18,7 milyar dolar gelir elde ettiğini ortaya koydu. Şirketin 18,7 milyar dolarlık gelirinin 3,7 milyar doları ise kâr olarak kasaya girdi. Tesla, böylece karını bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran %81 oranında artırmayı başardı. 2021’in birinci çeyreğindeki toplam gelir 10,4 milyar dolar idi.

Tesla payları zıpladı

Tesla payları, bu rekor gelir ve kârın açıklanmasıyla birlikte büyük bir sıçrama yaşadı ve %5’i aşkın değerleme yaşandı. Pay pahası bir evvelki gün 977 dolar düzeyinde kapanan Tesla, açıklamanın akabinde pay pahasının 1.040 doların üzerine çıktığını gördü. Tesla payları şu anda 1.031 dolardan süreç görüyor. Piyasaların bugün TSİ 16.00’da açılmasıyla tesirin sürüp sürmeyeceğini göreceğiz.

Tesla, arkamızda bıraktığımız 3 ay boyunca ziyadesiyle hareketli bir devirden geçti. Şirket, heyecanla beklenen iki devasa fabrikasını Berlin ve Texas’ta açarken, birebir vakitte Çin’de artan COVID olayları nedeniyle Şangay fabrikasını bir müddetliğine kapatmak zorunda kaldı. Tesla, son 3 ay içinde toplam 310 bin 48 adet araç teslimatı gerçekleştirdiğini de açıkladı.

KAYNAK : https://www.webtekno.com/tesla-kazandigi-geliri-acikladi-2022-ilk-ceyrek-h122960.html

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Demet Özdemir sere serpe yere uzandı, minicik şortuyla akılları baştan aldı! 'Keşke hiç giyinmeseydin' başlıklı makalemizde Özdemir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap