1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Özel..Yaşlı İnsanlar Neden Sürekli Gençlerden Şikayet Eder?

Özel..Yaşlı İnsanlar Neden Sürekli Gençlerden Şikayet Eder?

featured

Günümüzde bilhassa son vakitlerde epeyce tanınan olan sokak röportajlarında birbirinden farklı kümelerden beşerler karşımıza çıkıyor. Çoğunlukla ülkenin ve dünyanın durumu hakkında sorulara yer verilen bu röportajlarda, vakit zaman yaşlı bölümün “gençler iş beğenmiyor”, “zamanın gençliğinden hiç umudum yok” yahut “bizim vaktimiz daha yeterliydi” üzere cümleler kurduğunu görüyoruz.

Yalnızca sokak röportajlarında değil, gündelik hayatta konuşulan sohbet hususlarında bile bu durumun büyük yer kapladığını görüyoruz. Yani bir jenerasyonun kendisinden sonrakini birçok açıdan suçladığı, su götürmez bir gerçek. Biz de bu içeriğimizde bu durumun sebeplerine ve yaşlıları suçlayan genç jenerasyonun nasıl ileride onlara dönüştüğüne bakacağız.

Kolay IQ testlerinde başkalarından yüksek puan alanlar, gençlerden şikâyet etmeye daha meyilli. Ancak enteresan bir halde puanı o kadar yüksek olmayanlar durumdan pek de şikayetçi değil. O vakit sorun hakikaten kuşak farkında mı?

Bu çelişki, Psikolog John Protzko’nun 2019 yılında gerçekleştirdiği bir çalışmadan geliyor. 3.458 yetişkinin çevrimiçi anketler yoluyla katıldığı bu çalışmada, karakterinde otoriterliğin baskın olduğu şahısların, “bu vaktin gençleri eskiye nazaran çok saygısız” demeye daha yatkın olduğu görüldü. Birebiri kitap okuma alışkanlığı için de geçerli.

Bu durumun akabinde testi yapanlar, test skorlarını olduğundan düşük göstererek kimi şahıslara yanlış geri dönüş yaptı. Bu sefer bu şahısların gençlere karşı daha yumuşak olduğu görüldü. Hatta kimileri vaktin gençliğinin geçmiştekinden daha uygun olduğunu bile kabul etti.

Elbette bunlar tek başına kâfi olan bilgiler değiller. Çünkü testlerde düşük puan alıp da gençleri suçlamaya devam eden beşerler tekrar de vardı. Bunu kısaca, ‘öne çıktığımız alanlarda geride kalanları yargılamaya meyilli oluruz’ biçiminde özetleyebiliriz.

Daha yaşlı olan bireyler geçmişe bakıp ülkü dünyayı orada görebilir. Gençlerin geleceğe yönelik plan yaparak geçmişi unutması ise bu durumda bir çatışma yaratır.

Bir evvelki durumda olduğu üzere buna da ruhsal bir yanılgı diyebiliriz. Geçmişin ve günümüzün birbirinden farklı avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Ama işler yaşlı kesim için geçmişi hatırlamaya geldiğinde epeyce taraflı davranıldığı görülüyor.

Örnek olarak 80’lerden bahsedildiğinde birden fazla vakit yalnızca düzgün şeyler anlatılır. Mahalle kültürü, hürmet, edep, eğlenceli lise anıları, gerçek toplumsallaşma ve daha kaçları anlatıldıkça gerisi gelir. Ancak o vakitlerde tedavi edilemeyen hastalıklardan, ekonomik buhranlardan, bayan ve erkek eşitliğinin acınası durumundan pek de bahsedildiğini görmeyiz.

Lakin günümüze bakıldığında, vaktinde tedavi edilemeyen hastalıkların, etik olmayan evliliklerin, kentlerdeki gelişim sürecinin o vakte nazaran daha âlâ olduğu ve bir biçimde daha da düzgüne gittiği görülüyor.

Zira her bir kuşak, evvelkinin üzerine ekliyor. Şayet söylenildiği üzere gençlik olduğu yerde sayıyor olsaydı tüm dünya çoktan felakete sürüklenmiş olurdu:

Burada gözlerimizi ve kulaklarımızı kapatıp kör bir halde yeni jenerasyonu savunduğumuzu düşünmeyin. Bayan erkek eşitliği ve ırkçılık üzere birtakım meseleler geçmişte de vardı, günümüzde de var. Maalesef uzun bir mühlet var olmaya devam edecek üzere de görünüyor. Ancak bunlar, nesiller ortasındaki çatışmanın dışında kaldığından mevzumuza dahil etmiyoruz.

Bir öbür sebebimiz ise gençlerin üzerindeki yüksek beklenti: Oturduğun yerden para kazanılmaz(!)

Gençlerin yazılım yahut yabancı lisan öğrenmesinin onlara yarar sağlayacağı tartışılmaz. Ancak bunları yapmakta zorlandıkları için onları genellemek ve kendi kuşağınızdan aşağıda görmek yeniden bir ruhsal yanılgıdır.

Alanında çok uygun olan bir yazılımcı olduğunuzu düşünelim. Oburlarının sizin olduğunuz pozisyona gelmekte zorlandığını gördüğünüzde, o duruma gelebilmek için harcadığınız emeği görmemeniz muhtemeldir. Yani geçtiğiniz güçlü yollar gözünüzde bir anda kolaylaşır ya da fark etmezsiniz bile. Bunun akabinde öbürleri yapamadıkları için onları bir kümeye alarak kendinizden aşağıda görebilirsiniz.

Günümüzde bu durum genelde çalışma prensibi üzerinden tartışılıyor. Yaşlı kesim gençlerin çalışma alışkanlığının olmadığından ve oturdukları yerden gelir sağlamak istediğinden yakınıyor. Gençler ise bunu yeni açılan bir kapı olarak görüyor, ki pandemiyle birlikte gördüğümüz üzere meskende oturarak da birden fazla işre verimli bir formda çalışmak mümkün.

Bunun sebebiyse geçmişte internet bu çalışma biçimine imkân sağlamadığından iki kuşak ortasındaki çalışma anlayışının farklılaşması. Pekala şimdiki gençler büyüyünce ne olacak:

Maalesef binlerce yıldır devam eden bu döngü hiç durmayacak. Antik Yunan’da bile gençlerin yetersizliğinden şikâyet ediliyordu. Günümüzde de bu devam ediyor. Muhtemelen bu yazıyı okuyan gençler de ilerleyen yaşlarında kendilerinden sonraki jenerasyondan şikâyet edecek.

Sizden küçük bir kardeşiniz varsa ve arkadaşlarıyla oynama hali, okulundaki eğitim prosedürü, başındaki fikirler ve ona bağlı olan öteki şeyler size şimdiden garip geliyorsa, alışık olduğunuzdan farklı olmasından kaynaklanan bu durumu gözden geçirmenizde yarar var.

Kaçımız dedemizin dedesinin ismini biliyoruz? Onlar da tahminen vaktinde kendilerinden sonraki kuşak hakkında söylenmiştir. Ama artık baktığınızda isimlerini çok az kişi hatırlıyor. Bu açıdan bakıldığında tahminen de yaşlı bölümü korkutan bu unutulma kaygısıdır.

Tıpkı formda kendilerine emanet edilen dünyayı vakti geldiğinde bir sonraki kuşağa emanet edecek olmaları da bu durumun sebeplerinden olabilir. Çünkü bu durumda, kendileri kadar âlâ olmadığını düşündükleri bu kuşak karşısında “biz olmazsak yapamazlar” kanısı hâkim olur. Buna karşı konulduğunda ise nankör damgası basılır.

Sonuç olarak bunu kuşaklara genellemekten fazla insanlığın genel bir sorunu olarak görmek lazım. Zira sorun yalnızca nesillerle kısıtlı olsaydı, durumdan tüm yaşlılar şikayetçi olurdu ve bu kuşaktan kuşağa istisnasız devam ederdi. Bu yanılgıya düşmemek için için yapabileceğiniz en uygun şey birini yaşına nazaran yargılamak değil, herkese karşı objektif olmak.

Kaynaklar: Medium, Vox, BBC

KAYNAK : https://www.webtekno.com/yasli-insanlar-neden-genclerden-sikayet-eder-h122527.html

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Trabzon'un Vakfıkebir ekmeği 1,5 asırlık lezzet olarak yerini koruyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap