1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Özel..Yavru Köpeklerin Neden Daha Sevimli Oldukları Açıklandı

Özel..Yavru Köpeklerin Neden Daha Sevimli Oldukları Açıklandı

featured

Uzun bir vakittir köpekler ve beşerler ortasında derin bir bağ kurulmuş durumda ve bu bağ her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor. Günümüzde de etrafımıza baktığımızda neredeyse herkesin en az bir evcil hayvanı olduğunu görüyoruz. Alışılmış bu hayvanlar ortasında kediler ve insanların sadık dostu olan köpeklerin sayısı hayli fazla.

Her şeyin olduğu üzere köpeklerin de yavrusunun farklı bir şirin olduğunu söylemek lazım. Neredeyse istedikleri her şeyi bizlere yaptırma gücüne sahip olan saf hız tabirleriyle, onlara karşı koymak çok da mümkün olmayabiliyor. Pekala, yavru köpeklerin bizlere daha tatlı gelmesinin sebebini hiç düşündünüz mü? Gelin mevzuyla ilgili yapılan bilimsel araştırmanın sonuçlarını birlikte inceleyelim.

Köpeklerin insanlara emsal yüz tabirleri yapabilecek biçimde evcilleştiği belirlendi

Bu açıklamanın sonuçları, ben ve benim üzere köpek dostları olanları bilhassa çok yakından ilgilendiriyor. Biri yavru olmak üzere, iki köpek sahibi olarak yavru köpeğimin tüm yaramazlıklarından şirin hız tabirleriyle kaçtığını söyleyebilirim. Aslına bakarsanız bunun gerçek sebebini hiçbir vakit oturup düşünmedim. Lakin şu an baktığımda, nitekim de pek çoğumuz yavru köpeklere başka bir sempati duyuyoruz. Natürel yaramazlık yaptıkları vakitler dışında. Bu kadar sempati duymamızın sebebini ise Duquesne Üniversitesi’nden bir araştırma kümesi yanıtlamayı başardı. Takım, bunun en büyük sebebinin onları evcilleştirmek için beşerler tarafından yapılan genetik değişiklikler olduğunu söylüyor.

Yapılan araştırma, bu genetik değişikliklerle köpeklerin hız kaslarının bizim sahip olduğumuz kaslara yakın bir düzeye geldiğini gösteriyor. Bu esnek kasları sayesinde de kaşlarını üste kaldırarak gözlerini daha büyük gösterebiliyorlar ve o dayanamadığımız hız sözünü yapabiliyorlar. Bilhassa bu kaslar yavru köpeklerde çok daha esnek olduğu için yüz tabirleri çok daha besbelli olarak görülebiliyor. Üstelik yalnızca bu yüz tabirlerini de yapmakla kalmıyorlar, tıpkı vakitte insanları anlamakta da öbür canlılardan çok daha eşsiz yeteneklere sahipler. Bu da içgüdüsel olarak ruh halimizi anlayabildiklerini ve reaksiyonlarını bu biçimde verebildiklerini gösteriyor.

Her ne kadar köpek dostlarımızla aramızdaki bağ uzun bir geçmişe dayanıyor olsa da insanların kendi isteklerine nazaran genetikleriyle oynadıkları dostlarımız her vakit ‘sevimli hız ifadeleri’ üzere hoş özelliklere sahip olmuyor. Buna, puglar ve buldogların nefes almakla ilgili kasvetler yaşaması ve pek çok ırkta görülen kalp rahatsızları örnek olarak gösterilebilir. Bununla birlikte, dostlarımızın özel durumlarını farkında olmak ve birtakım küçük yaramazlıklarını görmezden gelebilmek de aramızdaki bağın ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesi.

KAYNAK : https://www.webtekno.com/yavru-kopeklerin-neden-daha-sevimli-geldigi-aciklandi-h122822.html

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! İstanbul'da TEM otoyolunda hafriyat kamyonu yön tabelasına çarptı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap