1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 7. etabını Patrick Bevin kazandı

Son Dakika.. Dikkat! 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 7. etabını Patrick Bevin kazandı

featured

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen Tour of Türkiye’nin 7. gününde 135,3 kilometrelik Gelibolu-Tekirdağ etabı geçildi. Yarışa, 25 kadrodan 153 bisikletçi katıldı.

Gelibolu Fener Parkı’ndan start alan bisikletçiler, Koruköy’den geçerek Şarköy’e ulaştı. Kavakköy, Yeniköy, Yörgüç, Yayaköy, Çınarlı ve Kirazlı tarafına devam etti. Uçmakdere’yi geride bırakan atletler, Hoşköy, Gaziköy ve Altınova’yı görerek Tekirdağ’da finiş yaptı.

Yarışın bitimine yaklaşık 30 kilometre kala kaçış gerçekleştiren Israel-Premier Tech grubundan Yeni Zelandalı Patrick Bevin, Fransa’nın Arkea Samsic Fransız Nicolas Edet ve Belçika’nın Alpecin-Fenix ekibinden Avustralyalı Jay Vine, uzun mühlet pelotonun önünde gitti. Genel klasman başkanı Eduardo Sepulveda ise bu kaçışa yanıt veremeyince geride kaldı.

Uzun mühlet yakalanmayan üçlüden Patrick Bevin 3 saat 21 dakika 2 saniyelik derecesiyle birinci oldu. Yarışı Jay Vine 2 saniye farkla ikinci, Nicolas Edet ise 4 saniye farkla üçüncü sırada bitirdi.

Genel klasman liderliği el değiştirdi

Tour of Türkiye’de genel klasman liderliğini Patrick Bevin ele geçirdi.

Gelibolu-Tekirdağ etabına genel klasman önderi olarak İtalya’nın Drone Hopper-Androni Giocattoli grubundan Arjantinli Eduardo Sepulveda başladı. Bevin ise rakibinin 11 saniye gerisinde yer alıyordu. Etapta büyük bir uğraşla rakibini geride bırakan Bevin, liderlik koltuğuna oturdu. İkinci sırada 20 saniye farkla Vine yer alırken Sepulveda 40 saniye farkla üçüncü sıraya geriledi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden ulusal bisikletçi Mustafa Sayar, genel klasmanda 9. sırada yer buldu.

Mayolar

Patrick Bevin, 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi’nde son etapta genel klasman başkanının taşıdığı turkuaz mayoyu Eduardo Sepulveda’dan devraldı.

Belçikalı Jasper Philipsen sprint önderinin giydiği yeşil mayoyu kaptırmadı.

ABD’nin Wildlife Generation Pro kadrosundan Noah Granigan da en düzgün tırmanışçının giydiği kırmızı mayoyu korudu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesinden Batuhan Özgür, Türkiye hoşlukları mayosunu (Beyaz) kaptırmadı.

5 farklı genel klasman önderi

Tıpta geride kalan 7 etapta 5 farklı bisikletçi genel klasmanda liderliğe yükseldi.

Birinci gün Belçika’nın Lotto Soudal grubundan Avustralyalı Caleb Ewan, ikinci gün Avustralya’nın BikeExchange-Jayco kadrosundan Avustralyalı Kaden Alexander Groves, üçüncü gün ise Jasper Philipsen genel klasmanda liderliğini aldı.

Dördüncü günde geçilen İzmir-Manisa etabında liderliği ele alan Sepulveda da bu pozisyonunu koruyamadı ve son etap öncesi koltuğu Bevin’e bırakmak zorunda kaldı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesinin şanssızlığı

Sakarya Büyükşehir Belediyesinin Türkiye şampiyonu bisikletçisi Onur Balkan ile Ukraynalı sportmeni Vitaliy Buts, yarışı tamamlayamadı.

Türkiye hoşlukları mayosu için argümanı bulunan Buts karıştığı kaza sonucu ambulansla hastaneye götürüldü ve etaba devam edemedi. Ekibin değerli isimlerinden Onur da yarıştan çekilmek zorunda kaldı.

Son etap İstanbul’da

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi’nin 8. ve son etabı yarın İstanbul’da düzenlenecek.

Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi önünden başlayacak 141,1 kilometrelik etapta atletler, Dolmabahçe, Beşiktaş, Barbaros Bulvarı, Çırağan Caddesi, Kuruçeşme’den geçerek Bebek tarafına devam edecek. Baltalimanı’ndan dönecek parkur, Büyükdere Caddesi ve Levent tarafına devam edecek.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden Anadolu yakasına geçecek bisikletçiler, Beylerbeyi, Üsküdar, Harem, Hasanpaşa, Fenerbahçe, Kalamış’tan geçerek Bostancı’ya yönelecek. Bostancı’dan dönecek atletler, Avrasya Tüneli üzerinden tekrar Avrupa’ya geçecek.

Sirkeci, Aksaray, Kennedy Caddesi’ni kat edecek atletler, Eminönü İskelesi, Balat, Galata Köprüsü’nü görerek Taksim’de finiş yapacak.

Yarış boyunca bisikletçiler 2 sefer kıta değiştirecek. Daha evvel 1915 Çanakkale Köprüsü’nden geçen atletler, böylece dünyanın birinci ve tek kıtalararası etaplı bisiklet yarışında 3 sefer kıta değiştirmiş olacak.

Patrick Bevin: Avrupa’daki hiçbir yarışta tarihi kıymet taşıyan bu türlü bir etap yok

Yeni Zelandalı Patrick Bevin, düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Son 30 kilometreyi 3 kişilik kaçış gurubuyla bitiren Bevin, “Kaçış grubundayken en çok çalışmayı ve işi ben yaptım. Onlar sprint bekliyordu lakin son 700 metrede sprinte bırakmadan çok erken bir atağa çıkarak etabı rahatlıkla aldım.” dedi.

Fransa’da düzenlenen cinste kaza geçirdiğini aktaran 31 yaşındaki bisikletçi, “Şubat ayı başında Fransa’da kaza geçirdim ve kemiğimi kırdım. Güç günler geçirdim. Uzun mühlet sakat kaldım ve formumu kaybettim. Buradaki yarış için yine idmanlarımı gerçekleştirdim. Buraya genel klasman adayı olarak geldim. Kraliçe etap olan Spil’de hayal kırıklığına uğradık ve vakit kaybettik. Kadro olarak sonuna kadar gayret etmeye karar vermiştik. Vakti kapatacaktık ve bugün her şey yolunda gitti.” diye konuştu.

Bevin, Gelibolu-Tekirdağ etabına büyük bir vakit farkıyla başladığını anlatarak, “Etap öncesi vakit farkı çok büyük üzere gözüküyordu. Bir kadro bonuslar kazanarak bu farkı kapatmak mümkün değildi. O yüzden daha sert bir darbe yapmamız gerekiyordu. Bugünkü planımız da ikinci tırmanışın başında atak yaparak daha büyük bir vakit farkı yakalayarak öne geçmekti. Bu planımızı da başardık.” tabirlerini kullandı.

Edremit-Eceabat etabının Anzaklar için ehemmiyetine değinen Patrick Bevin, “Dünkü etap çok manalıydı. Avrupa’daki hiçbir yarışta tarihi ehemmiyet taşıyan bu türlü bir etap yok. Türkiye’de bu türlü bir etapta hem yarıştık hem de manevi hisleri yaşadık. Bunun için de burada yarışmaktan ötürü çok memnunum.” halinde görüş belirtti.

“Tur daha bitmedi”

Son etap öncesi genel klasman liderliğini alan Yeni Zelandalı bisikletçi, İstanbul’da şampiyonluk için gayret edeceklerini söyledi.

“Tur daha bitmedi.” diyen Bevin, “Henüz bir etap daha var. Son etapta da bir şeyler olabilir. Onun için şampiyonluk büsbütün cepte değil. Grup halinde çok dikkatli olacağız. Gerekli tüm tedbirleri alarak rastgele berbat bir sürpriz olmaması için dikkatli davranacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Tıbbın genel parkur profilini pahalandıran deneyimli bisikletçi, “Bugünkü etap çok büyük bir tırmanış olmamasına karşın daima iniş ve çıkış gösteren, değişken eğimlere sahip olmasından ötürü zorlayıcıydı. En zevk aldığım ise Edremit-Eceabat etabıydı. Hem de manevi değerinden ötürü dünkü etap benim için en keyif verici ve en manalı etaptı.” tabirlerini kullandı.

Bevin, yakın vakitte Çanakkale’ye gelerek şehitlikleri ve cetlerinin mezarlarını ziyaret edeceğini kelamlarına ekledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/spor/57-cumhurbaskanligi-turkiye-bisiklet-turunun-7-etabini-patrick-bevin-kazandi-1926529?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Özel..İlişkilerdeki Yaş Farkı Neden Tercih Edilir? başlıklı makalemizde Erkekler, Kadın ve Tercih hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap