1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! A Milli Erkek Basketbol Takımı başantrenörlüğüne Ergin Ataman getirildi

Son Dakika.. Dikkat! A Milli Erkek Basketbol Takımı başantrenörlüğüne Ergin Ataman getirildi

featured

Türkiye Basketbol Federasyonu Lideri Hidayet Türkoğlu, Sinan Fazilet Spor Salonu’nda düzenlenen imza merasiminde yaptığı açıklamada, “Federasyon olarak öncelikli emelimiz basketbolu tüm ülkeye yaymak. Kulüplerimizin yanı sıra ulusal kadromuzla da dünyanın en uygunları ortasında yer almaktır. Hepimizin ortak görüşü, ulusal ekibimizin kutsal bir kıymet oluşudur. Bu seyahatte ulusal kadromuza gerek atlet, gerek yönetici ve yönetimci olarak hizmet eden tüm dostlarımıza minnetlerimizi sunmak istiyorum.” diye konuştu.

Ataman’a tam takviye verdiklerini belirten Türkoğlu, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz periyotta başantrenörümüz olan Orhun Ene’ye teşekkür ediyorum. Ulusal kadromuz haziran ayında dünya kupası elemelerinde değerli maçlara çıkacak. Oluşturacağımız güçlü takımla eylül ayındaki Avrupa Şampiyonası’nda madalya kazanmak istiyoruz. Bu kritik süreçte bizi hedeflediğimiz noktaya taşıyacak yeni bir başantrenör ile çalışma kararı aldık. Sayın Ataman’ı daha evvel de çalıştırdığı ulusal grubumuzun başına geçmesi için davet ettik. O da bizi kırmadı ve argümanlı maksatlarıyla bugün tekrar ortamıza katılıyor. Kendisine ve kadromuza güvendiğimizi, tam dayanak verdiğimizi söylemek istiyorum. Muahedemiz Türk basketboluna güzel olsun. İdare olarak, ülke ulusal kadromuzun Avrupa ve dünya şampiyonlarında bulunması gerektiğine inanıyoruz. Yönetici olarak da bunu başarmak için hakikat insanları bir ortaya getirmeye çalışıyoruz. Bu yüzden Ergin hocanın hakikat bir isim olduğuna karar verdik. Hocamıza her türlü takviyesi vereceğiz. İstediğimiz muvaffakiyetleri önümüzdeki süreçte yakalamak istiyoruz.”

Muahedenin 2024 yılının ağustos ayına kadar olduğunu kaydeden Türkoğlu, Anadolu Efes Kulübü Lideri Tuncay Özilhan’a da bu süreçteki düzgün niyeti nedeniyle teşekkür etti. Bugün evlilik yıldönümü olan lider Türkoğlu ayrıyeten, eşinin de yıldönümünü kutladı.

Ataman: Avrupa Şampiyonası’ndaki tek maksadımız şampiyonluk

Ulusal grupta yine vazife aldığı için heyecan duyduğunu söyleyen Ergin Ataman, “Orhun Ene’nin ayrılmasının akabinde liderimiz benimle görüştü. Ulusal grupta birinci aday olarak beni düşündüklerini belirttiler. Kurallarımı sordular. ‘Milli kadroda çalışmanın kaidesi olmaz, sizlerin teveccühü, inancı benim için heyecandır’ diye yanıt verdim. İdare konseyine, liderimize, basketbola takviye olan Bakan Kasapoğlu’na, ulusal grubumuzun, basketbolun Türk halkının gururu olmasını isteyen Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Çok onurlu ve gururlu bir misyon. Benim üzere ulusal gruba dahil olacak oyuncuların da birebir heyecan içinde. Ulusal grubu layık olduğu yere Avrupa ve dünya şampiyonalarında, olimpiyatlarda madalya gayesine götürecek coşkuyla burada yer alacağımızı belirtiyorum.” diye konuştu.

Önümüzdeki turnuvalarda argümanlı olduğunu söyleyen Ataman, şunları kaydetti:

“Biz yalnızca düzgün basketbol oynamak değil bayrağımızı koruyan askerlerimizin, kanını akıtan her vatandaşımızın coşkuyla bizi takip edeceği ‘Bu benim grubum. Bu kadro benim için oynuyor’ diyeceği bir ulusal ekip kurmak istiyoruz. Çok hoş bir takımımız olacak. NBA’de Türkiye’yi temsil eden genç ve düzgün oyuncularımız var. Başkaya Avrupa kupalarında oynayan çok âlâ oyuncularımız var. Avrupa’da, dünyada Türk basketbolunu hepimiz çok düzgün temsil ediyoruz lakin ay-yıldız bayrağı temsil etmek; cephedeki askerlerimizi, polislerimizi, halkımızı şad etmek bizim için büyük sorumluluk. Savlı ve her grupta tezimi ortaya koyan bir beşerim. Avrupa ve dünya şampiyonalarında, olimpiyatlarda madalya almak için buradayız.”

Hiçbir gruptan çekinmediklerini kelamlarına ekleyen Ataman, “Haziran sonunda Beyaz Rusya ve İngiltere ile Dünya Kupası eleme maçları var. Onları kazanıp bir üst çeşide gitmek istiyoruz. Bu değerli bir maksat. Temel hazırlığımız 1 Eylül’deki Avrupa Şampiyonası. Ağustos’ta bunun hazırlığını yapacağız. Bu takıma çok güveniyorum. Çok âlâ oyuncularımız var. Bu kuşağın en üst noktada olduğunu düşünüyorum. Hiçbir gruptan çekinmiyoruz. Sırbistan, İspanya üzere ülkeler de Avrupa Şampiyonası’nda yer alacak lakin bizim Avrupa Şampiyonası’ndaki tek gayemiz şampiyonluk. Bu takım buna layık. Herkesi bu amaçla çağıracağım takıma. Amaç büyük ancak takım da büyük.” sözlerini kullandı.

Anadolu Efes’teki vazifesini de sürdürecek olan Ataman, Avrupa Ligi ve ulusal maçların çakışması ile ilgili olarak bu durumun atletleri çok zorladığını ve yetkili kurumların bir tahlil üreteceğini söyledi. Ataman, “Milli kadro alana her vakit başında antrenörüyle çıkacaktır” dedi.

Ataman ayrıyeten yardımcı antrenörlerinin Hakan Demir ve Seçkin Aslan olacağını söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/spor/a-milli-erkek-basketbol-takimi-basantrenorlugune-ergin-ataman-getirildi-1926451?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Simülasyonla öğrendiği ralli yarışlarında kıyasıya mücadele ediyor başlıklı makalemizde Ralli, Sezon ve Yarışa hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap