İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Pençe-Kilit operasyonu açıklaması: BM’nin 51. maddesine dayanarak yapıyoruz

Son Dakika.. Dikkat! AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Pençe-Kilit operasyonu açıklaması: BM’nin 51. maddesine dayanarak yapıyoruz

featured

Ömer Çelik’in açıklamalarından satır başları şöyle:

Ramazan ayında maalesef büyük bir formda ıstırapla karşıladığımız şiddet olayları kelam konusu oluyor. Kanada’da Müslümanların üzerine ateş açılması üzere bir olay yaşandı. Kanada hükümetinden tedbirleri almasını bekliyoruz.

“MESCİD-İ AKSA KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

Fakat en çok içimizi yakan elbet Mescid-i Aksa’da yaşanan şiddet olaylarıdır. Bu saldırganlıkları, şiddet hareketlerini şiddetle kınadığımızı, Mescid-i Aksa’nın kırmızı çizgimiz olduğunu belirtiyoruz. Mescid-i Aksa’nın statüsü dokunulmazdır.

Eline kaldırmayan insanlara yönelik ağır akınlar, bu türlü bir şiddet asla kabul edilemez. Mescid-i Aksa’ya yönelik ataklar, oraya namaz kılmaya gidenlerin engellenmesi de asla kabul edilemez.

Cumhurbaşkanımız dün Filistin Başbakanı Mahmud Abbas ile de görüştü. Bu mevzudaki hassasiyetimiz açıktır.

PENÇE-KİLİT OPERASYONU

Türkiye kendisini terörden korumak gayesiyle, bu sabah kendi yasal haklarını kullanarak Pençe- Kilit operasyonunu başlattı. Harekatla teröristlerin hazırlıkları yerinde imha ediliyor.

Yüksek bir meşruiyetle bu terörle çabayı gerçekleştiriyoruz. Operasyonu BM’nin 51. unsuruna dayanarak yapıyoruz.

Türkiye istiyor ki komşu ve kardeş ülkeler bu terör örgütlerini barındırmasınlar. Türkiye Cumhuriyeti kendi topraklarını ve insanlarını korumak için bu hakkı kullanıyor. Kahraman Mehmetçiğin bu fedakarlığın amaca ulaşacağından hiçbir kuşkumuz yoktur.

KORONAVİRÜSLE ÇABA

Bir olağanlaşmayı daha çok yaşıyoruz, pandemi güçlü bir formda yönetilmeye çalışıldı. Olağanlaşmanın daha çok görüldüğü günlerdeyiz. Sıhhat çalışanlarımıza müteşekkir olduğumuzu bir defa daha söz etmek isterim. Onlar insanüstü bir çaba sarf ederek bugünlere gelmemizin asıl çalışmalarını yaptılar. Türkiye’nin düzgün yetişmiş sıhhat çalışanlarına sahip olması, Sıhhat Bakanlığının tertip kapasitesi ve kent hastaneleri üzere değerli adımlarla atlattık süreci. Bu periyotta hayatını kaybeden sıhhat çalışanlarımıza da bir sefer daha rahmet diliyoruz. Bilim Konseyinin aldığı kararlara uyarak daha da normalleşeceğimiz günleri bekliyoruz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HAZİRAN AYINDA MUŞTUYU VERECEK

Etrafımızda savaş varken, yeni bir dünya nizamından pek çok insanın bahsettiği bu günlerde Türkiye güçlü bir halde kendi planını uygulamaya devam ediyor. 2053 yılına kadar 198 milyar dolarlık bir bütçe ayrılacak. Türkiye’nin nasıl bir oyun değiştirici, kendi cazibesini artıran ve geleceğe hazırlanan bir ülke olduğunun yesyeni bir örneği.

Cumhurbaşkanımız kentleşme mevzuları ile yakından ilgileniyor. Etraf Şehircilik ve İklim Bakanlığımızın 81 ili kapsayacak TOKİ projeleri konusunda çalışıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımız çeşitli muştularla haziran ayı içerisinde duymuş olacağız.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Tüm dünyanın kilitlendiği Ukrayna krizi devam ediyor. Buça’dan gelen manzaralardan sonra bu müzakerelerin aksadığı üzere bir tablo ortaya çıktı. Savaşın ne kadar mantıksız ve yıkım getiren bir olay olduğu tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşiyor. Atatürk’ün “Savaş zarurî değilse, bu bir cinayettir” kelamının ne kadar yanlışsız olduğu bu vesileyle görülmüş oldu. Bu süreçte İstanbul’daki müzakere süreci desteklenmelidir.

Putin’le görüşen Avusturya Başbakanı, “Beni optimist yapan tek şey, Putin’in İstanbul’da yapılan müzakere sürecini lisana getirmesiydi.” dedi. Cumhurbaşkanımız tarafından yürütülen müzakere sürecine devletlerin somut olarak bir yaklaşım gösterdiği yok. Bütün bir müzakere süreci Türkiye’nin yürüttüğüdür. Bu süreç yeterli anlaşılmalıdır, takviye verilmelidir.

İkincisi bu kadar kan döküldükten sonra eski günlere dönme konusunda daha büyük sorunlar olacaktır. Daha faal müspet barışın oluşması için Türkiye’nin yürüttüğü müzakere süreci çok değerlidir. Gelinen noktada savaşın Donbass’ta ağırlaşması, insanlara daha çok ziyan veren bir tablonun oluşabileceğini gösteriyor.

ABD’YE YPG ELEŞTİRİSİ

Pek çok ziyaret oldu son vakitlerde. Bu çerçevede bağlantıların ağır olduğu görülüyor. Ukrayna, Afganistan, güç güvenirliği üzere pek çok hususta ortak işbirliği kelam konusu. Ancak YPG’ye verilen dayanak büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bir NATO müttefiğinin terör örgütü olarak tanımladığı bir yapıya hiçbir formda NATO’dan bir üyenin takviye vermemesi gerekir. Şimdiye kadar görülmüştür ki; Güya PKK/YPG’nin DEAŞ’la çaba ettiği gibisinden hiçbir biçimde inandırıcı olmayan bir argüman sergilediler. Lakin ne oldu o silah verilen terör örgütleri imha edilmeye devam ediliyor. Bunun gerisindeki siyaseti görüyoruz. Kimsenin bu yakışıksız siyasetin gerisinde olmaması gerekir. 31 Ekim 2021’de Roma’da Cumhurbaşkanı ile Biden ortasında yapılması kararlaştırılan Türkiye-ABD stratejik düzeneği hayata geçmiş oldu.

ABD’NİN F-16 SATIŞI

MSB, 40 yeni F-16 uçak alınması tıpkı vakitte bizde olan 79 adet F-16’nın o düzeye çıkarılması için bir talep mektubu oldu. Bu çerçevede daha geniş bir talep mektubuyla Türkiye’nin bu güvenlik muhtaçlıklarının karşılanması için iletilecek. NATO müttefikleri ortasında güvenlik muhtaçlıklarının kısıtlayıcı ambargoların olması mantıksızdır. En sıkıntı vakitlerde kısıtlamaların ambargoların olduğu vakitlerde verilmiştir. Artık ise daha güçlü kararlar verecek durumdadır. Dayanışma yerine kısıtlama ya da birbirine karşı terör örgütlerini destekleme tavırları olursa bunların sağlıklı işleyen sistemler olması kelam konusu değildir. Bunun önüne de bir grup siyasi kısıtlamaların çıkarılması olmamalıdır. Bir NATO müttefiki inançta değilse, hiçbir NATO müttefiki inançta değildir.

FRANSA SEÇİMLERİ

Fransa’daki seçimleri yakından takip ediyoruz. Seçimlerdeki oy oranları, hangi adayın geriye öne çıktığı bizim yakın takibimizde. Lakin kimsenin iç siyasetine karışacak değiliz. Partilerde İslam düşmanlığının, göçmen düşmanlığının bu kadar olağanlaşmış olması Avrupa sıhhatini ortadan kaldıran bir durumdur. Avrupa’nın çeşitli yerlerinde yapılan seçimlerde merkez ve çok sağdan gelen oyların ortadaki farkı bu kadar azaltmış olması üzerinde durulması gereken bir bahistir.

Detaylar geliyor…

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/gundem/ak-parti-sozcusu-celikten-pence-kilit-operasyonu-aciklamasi-bmnin-51-maddesine-dayanarak-yapiyoruz-3795728

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! AK Parti Sözcüsü Çelik partisinin MYK toplantısı sonrası konuşuyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap