1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! AKP’li belediyenin önünde taşocağı protestosu: Bizler taş değil, aş üretmek istiyoruz

Son Dakika.. Dikkat! AKP’li belediyenin önünde taşocağı protestosu: Bizler taş değil, aş üretmek istiyoruz

featured

Tokat’ta AKP’li Turhal Belediyesi, ruhsatı olmadığı halde Çaylı köyünün Eğertepe mevkiinde taşocağı açmak için çalışmalara başladı. Taşocağına karşı CHP, GÜZEL Parti, Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), SOL Parti, Emek Partisi (EMEP), Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Atatürkçü Fikir Derneği (ADD), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, etraf dernekleri ile çok sayıda yurttaş, belediyenin önünde aksiyon yaptı.

Aksiyona katılan yurttaşlar, “Çaylı köyüne taşocağı İstemiyoruz”, “İnsan tabiattan uzaklaştıkça kalbi katılaşır”, “Havama, suyuma, toprağıma, taşıma dokunma” yazılı pankartlar ile “Çevre bize emanettir, geleceğe mirastır”, Tabiat katliamına hayır”, “Talan sizin ise Eğertepe bizimdir”, “Yeşilime, havama, geleceğime dokunma” yazılı dövizler taşıdı.

“BİZLER TAŞ DEĞİL, AŞ ÜRETMEK İSTİYORUZ”

Tokat Turhal Çaylı Etraf Platformu ismine açıklama yapan Gülay Gedik,“Bizler taş değil aş üretmek istiyoruz” dedi.

Gedik açıklamasının devamında,”Üretmeye gereksinimimiz olduğu bu periyotta; köyümüzün tarım topraklarının tam ortasına ve bitişiğinde bir mahallenin bulunduğu Eğertepe’ye Turhal Belediyesi taşocağı yapmak istemektedir. Hali hazırda çalışan taşocağı varken ikinci bir taşocağı açılması tarım alanlarımızı toz altında bırakacaktır. Taşocağında kullanılan suyun etrafa salınması yeraltı sularını bitirecektir. İrili ufaklı binlerce ağaç katledilecek ve tabiattaki börtü böcek ömür alanı bulamayacaktır. Toz ve ses civarda yaşayan insanlarda sıhhat meselelerine yol açacaktır. Velhasıl köyümüz temel geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığı bitirecek, etrafa dönüşü olmayan ziyanlar verecektir. Bu ve gibisi plansız yapılan taş ocakları bölgemize ve ülkemize yararı bulunmamaktadır. Bu yıkımdan yalnızca köyümüz değil yakınımızda bulunan ve Türkiye’nin sayılı tarım işletmelerinden olan Dimes’i, komşu köyümüz Kızkayası ve Arapören’de ki hayatı da olumsuz etkileyecektir” diye konuştu.

“BİZLER ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN BURADAYIZ”

Gedik ayrıyeten, “Bizler bu yıkıma dur demek için buradayız. Bizler yalnızca Çaylı için değil, komşu köylerimiz için, Turhal için, Tokat için, Ülkemiz için buradayız. Bizler çocuklarımızın geleceği için buradayız. Bizler ağaçların, tabiatta yaşayan hayvanların sesi olmak için buradayız” tabirlerini kullandı.

“HUKUK ÇABAMIZ DEVAM ETMEKTEDİR”

Gedik açıklamasını devamında şunları belirtti:

  • Çaylı halkı olarak; tabiata, tarıma, suya, hayat alanlarına ziyan verecek olan taşocağı çalışmalarını istemediğimizi Tokat Valiliği, Turhal Kaymakamlığı ve Turhal Belediyesi yetkililerine bildirmiştik. Yetkililerden olumlu sonuç alınamamış olup Çaylı Köyü Hükmî Kişiliği ve ferdî davalarla mevzuyu yargıya taşımış bulunmaktayız. Hukuk gayretimiz devam etmektedir.

“İNSANLARIN, HAYVANLARIN, BİTKİLERİN VEBALİNE GİRMEYİN”

  • Siz kıymetli Turhal halkını, doğaseverleri, üreticileri, tüketicileri bu haklı çabamızda yanımızda görmek istiyoruz. Yiyeceğimiz eserlerin sağlıklı, sağlam ve ekonomik olması bizlerin elinde. Artık çok geç dememek için birlik olalım, gün dayanışma günüdür. Bizleri destekleyenlerle birlikte Turhal Belediyesine seslenmek istiyoruz. Bu işten vazgeçin, sesimize kulak verin, halkın karşı çıkmasına karşın burada ısrar etmeyin. Bırakın dağlar taşlar yerinde dursun, orada yaşayan insanların, hayvanların, bitkilerin vebaline girmeyin.

http://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/akpli-belediyenin-onunde-tasocagi-protestosu-bizler-tas-degil-as-uretmek-istiyoruz-1926519?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Özel..Yavru Köpeklerin Neden Daha Sevimli Oldukları Açıklandı başlıklı makalemizde İfadeleri, İnsanlar ve Köpekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap