1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Alerjiyi Kovid’le karıştırmayın

Son Dakika.. Dikkat! Alerjiyi Kovid’le karıştırmayın

featured

Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, vatandaşlara bahar devrinde görülen alerjik rahatsızlıklardan çabucak kaygı etmemelerini önerdi. Prof. Turan, koronavirüs semptomlarına benzeyen alerjik tepkilerin görülmesi durumunda hastaların kendi kararları doğrultusunda hareket etmek yerine evvel tabiplerine başvurmaları gerektiğini söyledi.

ALERJİ BAĞIŞIKLIĞI DÜŞÜREBİLİR

Bahar mevsiminde yaşanan alerjik tepkilerin kişinin bağışıklığını zayıflattığını belirten Prof. Turan, kişinin koronavirüse ve hastalıklara karşı savunmasız hale geldiğini söyledi. Turan, “Bahar periyodunda insanların artan polenler nedeniyle alerjik yapısı varsa burun tıkanıklığı, hapşırma üzere durumlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Bu üzere durumlar da enfekte bir durum olmadığı için anti alerjenik ilaçlarla bu durum tedavi edilebilir. Fakat alerjik tepkilerde bağışıklık sistemimizi etkileyen immün direnci zayıflama durumu olabilir. Buna bağlı olarak da hasta farklı enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelir” dedi.

BİRİNCİ TERCİH SIHHAT KURULUŞU

Hastanın alerjik tepkiler dışında daha ağır semptomlar geçirmesi durumda kendi başına hareket etmeden evvel birinci tercihinin sıhhat kuruluşları olması gerektiğini tabir eden Prof. Turan, “Eğer rahatsızlığın alerjik olmadığı düşünülüyorsa sorunun ne olduğunun tespit edilmesi gerekir. Hasta, önemli ateş, öksürük, halsizlik ve yorgunluk hissediyorsa yahut koronavirüsün belirtilerini taşıyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı ve onun nezaretinde hareket etmelidir” diye konuştu.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/hayat/alerjiyi-kovidle-karistirmayin-3795487

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Dünyaya isimlerini duyuran genç sanatçıların son örneği Jamal Aliyev başlıklı makalemizde Aliyev, Destek ve Dünya hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap