1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Almanya Ukrayna’ya destek için askeri yardımları 2 milyar avroya çıkaracak

Son Dakika.. Dikkat! Almanya Ukrayna’ya destek için askeri yardımları 2 milyar avroya çıkaracak

featured

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 2 milyar avroya yükseltilecek iştirak ülkelerine güçlendirme yardımının ek bütçeden karşılanacağını belirtti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un bütçenin artırılması konusunda erkenden talepte bulunduğunu bildiren Lindner, “Fonların birden fazla Ukrayna için kullanılacak.” dedi.

Ülke basınında yer alan ve bir hükümet sözcüsüne dayandırılan habere nazaran ise bütçenin artırılmasında yetkili olan bakanlıkların iki hafta evvel güçlendirme yardımı için fonun kıymetli ölçüde artırılması konusunda anlaştığı belirtildi.

Kelam konusu güçlendirme yardımı için oluşturulan fon ile Alman hükümeti kriz bölgelerindeki paydaşlık ülkelerine kendi güvenliğini sağlaması konusunda 2016’da bir teşebbüs başlattı. Bu fon, ilgili ülke silahlı kuvvetlerinin yanı sıra polis ve sivil müdafaanın desteklenmesi için kullanılıyor. Bu yardım daha evvel Irak, Ürdün, Tunus, Mali ve Nijerya üzere ülkelere sağlanırken, 2021’in sonuna kadar 350 proje için 600 milyon avro fon temin edildi.

Başbakan Scholz’a muhalefetten tenkit

Alman ana muhalefet partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Lideri Friedrich Merz, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Scholz’un Ukrayna’ya silah sağlama konusundaki siyasetini eleştirdi.

Merz, Alman hükümetin Ukrayna’ya hangi silahları teslim ettiğini ve en değerlisi var olan malzemeyi neden teslim etmediğini bilmek istediklerini söyledi.

Silahların ne vakit ve nerede teslim edildiğini bilmek istediklerini aktaran Merz, Scholz’un takındığı halla milletlerarası toplumun Rusya’ya karşı birlikteliğini tehlikeye attığını savundu.

Merz, Ukrayna’nın ve Alman kamuoyunun hükümetin ne yaptığını bilme hakkının bulunduğunu kaydetti.

Almanya, Rusya iştirakini bozmamak için Ukrayna’yı takviyeye çekiniyor

Rusya’nın bu yıl başında Ukrayna hududunda asker sayısını yükseltmesine karşı Batılı ülkeler Ukrayna’nın savunma gücünü artırması için silah sevkiyatı yaparken, Almanya çelişkili silah siyaseti izlemekle eleştirilmişti.

ABD, İngiltere ve Baltık ülkeleri üzere Batılı ülkeler Ukrayna’ya askeri yardımda bulunacağını söylerken Almanya’nın bu tavrı hem ülke içinde hem de müttefik ülkelerde şaşkınlığa yol açmıştı.

Alman hükümeti, bu husustaki baskıları azaltmak için Ukrayna’ya askeri hastane ve miğferlerle dayanak vereceğini açıklamıştı. Almanya, tıpkı vakitte başta doğal gaz ile ilgili süreçler olmak üzere, Ukrayna’ya silah teslimatları yahut Rusya’ya karşı güç ambargosu Avrupa Birliği’nin Moskova’ya karşı dengeli adımlar atmasını da engelliyordu.

Berlin, Rusya-Ukrayna savaşının akabinde başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin baskıların akabinde stratejisini değiştirerek tanksavar füzeleri ile “Stinger” uçaksavar sistemini Ukrayna’ya teslim etmişti. Alman hükümeti öncesinde prensip olarak kriz bölgesi olduğu için Ukrayna’ya ölümcül silah sevkiyatını reddediyordu.

Doğal gaz yüzünden Rusya’ya zincirli

Öte yandan, doğal gaz boru sınırlarıyla Rusya’ya adeta kelepçelenmiş olan Almanya, Rusya’dan ithal ettiği güç eserlerine yasak getirecek katı yaptırımları uygulamayı başaramıyor ve bu durum, “Almanya’nın Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını finanse ettiğine dair” yıkıcı bir algıya da yol açıyor.

Almanya’nın endüstride çarkları döndürmek ve konutları ısıtmak için Rus petrolü, gazı ve kömürüne öbür Avrupa ülkelerinden daha fazla bağımlı olduğu görülüyor. Ülke, muhtaçlığı olan doğal gazın yüzde 55’ini, ham petrolün yüzde 35’ini ve kömürün yüzde 45’ini Rusya’dan karşılıyor.

52 gündür devam etmekte olan savaşın akabinde başta İngiltere olmak üzere birçok ülkeden silah ve askeri teçhizat sevkiyatı gerçekleştirildi.

En son ABD idaresi, 13 Nisan’da Kiev idaresine 800 milyon dolarlık silah ve mühimmat sevkiyatı yapacağını duyurmuştu.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/dunya/almanya-ukraynaya-destek-icin-askeri-yardimlari-2-milyar-avroya-cikaracak-3795409

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Adana'da kendisini almaya gelen polislere ateş açtı: 1 ağır yaralı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap