1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Almanya’da Z sembolü tartışma konusu oldu: Rusya’ya destek veren 140 isime soruşturma

Son Dakika.. Dikkat! Almanya’da Z sembolü tartışma konusu oldu: Rusya’ya destek veren 140 isime soruşturma

featured

Almanya’da emniyet üniteleri ve savcılıklar, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşı destekleme suçlamasıyla şimdiye kadar en az 140 kişi hakkında soruşturma başlattı. Almanya Yazı İşleri Ağı’nın (RND) bildirdiğine nazaran, soruşturmaların birçok, Rus güçlerinin Ukrayna savaşına katılan tank ve öteki ağır araçlarında görülen ve savaşı desteklemenin sembolü haline gelen “Z” harfi kullanımı nedeniyle açıldı.

Almanya Yazı İşleri Ağı‘nın (RND) eyalet emniyet teşkilatlarına yönelttiği sorular üzerinden çıkardığı istatistiklere nazaran, yalnızca doğu eyaletlerinden Saksonya- Anhalt Eyaleti’nde, savaşı yüceltmek ve onaylamak kabahatlerini düzenleyen Ceza Kanunu’nun 140’ıncı unsurundan ötürü başlatılan soruşturma sayısının 19 olduğu belirtiliyor. Bunlardan 17’sinin “Z” sembolü kullanmak yüzünden açıldığı kaydediliyor.

Z sembolü tartışma konusu oldu

Hamburg Eyaleti’nde ise Rusya’nın savaşını onaylamak suçlamasıyla başlatılan soruşturma sayısının 17 olduğu aktarılıyor. Bunların da 16’sının tekrar savaşı destekleyen “Z” sembolü kullanmaktan açıldığı kaydediliyor. Yeniden Hamburg’da “Z” sembolünün kullanılmasıyla ilişkili olarak yüzlerce sefer mala ziyan verme hatası işlendiği bildiriliyor.

Federal sistem ile yönetilen ve 16 eyaletten oluşan Almanya’nın birtakım eyaletlerinde “Z” sembolünün kullanılması “Devletler hukukunun ihlali olan bir savaşı destekleme suçu” olarak tanımlanıyor.

Ukrayna savaşı irtibatlı cürümler, pek çok eyaletin cürüm istatistiklerinde farklı bir kalem altında toplanmadığından tam sayıları bilinmiyor.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/dunya/almanyada-z-sembolu-tartisma-konusu-oldu-rusyaya-destek-veren-140-isime-sorusturma-3795703

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Savunma sanayisinde dokuz projenin daha startı verildi başlıklı makalemizde Ar-Ge, Malzemeler ve Proje hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap