1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Basın ve sanatı çarpıcı birlikteliği

Son Dakika.. Dikkat! Basın ve sanatı çarpıcı birlikteliği

featured

una ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi mesken sahipliğinde, kitle bağlantı araçları ve sanat ortasındaki alakayı odağına alan Ve Artık Âlâ Haberler standı, Annette ve Peter Nobel Koleksiyonu’ndan kapsamlı bir seçkiyi bir ortaya getiriyor. Christoph Doswald’ın küratörlüğünde gerçekleşen stant, sırf çağdaş sanat tarihinin çizgilerini izlemekle kalmıyor son 150 yılın, bilim, kültür ve siyasetteki en can alıcı problemlerini ele alan bir çalışma alanı niteliği de taşıyor. Fotoğraf, fotoğraf, kolaj, desen, yerleştirme, görüntü üzere farklı tabir araçlarıyla 164 sanatkarın 300’e yakın yapıtının yer aldığı stant, çağdaş ve yeni sanatın en kıymetli periyotlarını izlemeye imkan sağlıyor. Düşünsel bir başlangıç noktası olarak gazeteden yola çıkan Ve Artık Yeterli Haberler, metin ve haber alakasına, fotoğrafın bulunmasının toplumu nasıl şekillendirdiğine ve totaliter sistemlerin kitle bağlantı araçları üzerindeki güçlü tesirine odaklanıyor.

KİTLE KÜLTÜRÜNÜN ÖNCÜSÜ

Çağdaş ve yeni sanatın en kıymetli periyotlarını izleme imkanı sunan bu yapıtları bir ortaya getiren standın küratörü Christoph Doswald basın ve sanatın 150 yıla dayanan birlikteliklerinin başlangıcını “Medusa’nın Salı” isimli tablonun öyküsü ile açıklıyor. Gerçek bir trajediye dayanan tablonun kıssası ise şöyle: 1816’da ile Batı Afrika kıyılarından geçmekte olan Medusa isimli gemi 400 kadar yolcusuyla karaya oturur. Yolcuların tamamı tahliye sandallarına sığmayacağı için 149 kişilik dev bir sal inşa edilir. Amaç, sandalların ardına salı bağlayıp çekerek bu insanları inançlı bir limana ulaştırmaktır. Lakin gece olduğunda tahliye sandalındaki kürekçiler halatları çözer ve saldaki 149 kişiyi kendi bahtına terk ederler. Ortadan on iki gün geçtikten sonra, kazazedeler öteki bir gemi tarafından fark edilir. Ancak fark edilen salda sırf 15 sağ kalabilmiştir.

Christoph Doswald

Medusa gemisiyle ilgili bu dramatik olay, o tarihte gibisi görülmemiş bir skandal doğurur. Felaket haberi, bir yandan kelamlı transferle, bir yandan da gazetelerle yayılır. Hatta üzerinden 3 yıl geçmesine karşın olay hala basın nezdinde yeniliğini korur. Bunun delili da 1819’da ressam Théodore Géricault tarafından sal üstünde hayatta kalan son şahısların resmedildiği “Medusa’nın Salı” isimli yağlı boya fotoğraftır. Bugün Louvre Müzesi’nde sergilenen eser, günümüzde görsel kitle kültürünün öncü örneği olarak kabul ediliyor.

GERÇEĞİN SANATLA YÜRÜYÜŞÜ

Pekala, Géricault’ın gerçek bir olaya dayanan yağlı boya tablosunun “Basın Sanatı” manasında yeri nedir? Géricault’ın tablosunu hazırlarken o güne kadar sanat dışı kabul edilen iki sistemi birden uyguladığını söyleyen Doswald, bu sistemlerin aslında haberciliğin de temeli olan araştırma yapmak ve mevzuyu kamuoyuna yaymak olduğunu açıklıyor. Sanatsal olarak sınıflandırılacak bir hareket için Géricault, deniz kazasından sağ kurtulanlarla buluşmuş, kelam konusu salın bir maketini yaptırmış ve sayısız eskiz çizmiştir. Yeniden bu maksatla bir hastaneye gidip vefat döşeğinde yatanları gözlemlemiş, morgda cansız vücutları incelemiş ve araştırmalarını tamamladıktan sonra sahneyi tuvale kısa müddette geçirmiştir. Aydınlanma Çağı’ndan bu yana kabul gören hâkim görüş; sanat yapıtının eşsiz olması, usta ellerden çıkmasıdır. Eserler, saklanıp korunur, onarılır, bilimsel olarak belgelenir ve kıymetlidir. Meğer günlük gazete ve mecmualar; her gün yeni baştan üretilen, okunduktan sonra atılan kitlesel tüketim eserlerinden öteki bir şey değildir. Doswald’a nazaran “Medusa’nın Salı” resmi her iki özelliği birden barındırır.

Hem bir sanat yapıtı hem de medya tanınan kültürünün bir objesi olarak “Basın Sanatı”nın tahminen de birinci örneğidir. Sanat ile medya ortasındaki ilgini değişkenliğine de dikkat çeken Doswald, “Basın Sanatı” kapsamında, en geniş manasıyla, basılı metin ve görselle bağı olan yapıtların sergilendiği bu sergiyi, sanat ile gerçekliğin el ele yürüyüşünün Pera Müzesi’ndeki bir prototipi olarak tanımlıyor.

STANDA ÖZEL GAZETE

Alberto Giacometti, Aleksandr Rodchenko, Andy Warhol, Andreas Gursky, Jenny Holzer, Bedri Baykam, Barbara Kruger, Christo, David Hockney, Dennis Hopper, Elmgreen & Dragset, Fernand Légér, Georges Braque, Henri Cartier-Bresson, Joseph Beuys, Hasret Günyol & Mustafa Kunt, Le Corbusier, Malevich, Man Ray, Mayakovski üzere değerli sanatkarların “Basın Sanatı” olarak tanımlanan 300’e yakın yapıtını bir ortaya getiriyor. Koleksiyon, hem bir kültür tarihi arşivi hem de geleceğin sanat telaffuzlarını gerçeklikle yüzleştirecek bir kaynak olarak sanatseverlerin dikkatini çekiyor. Basın Sanatı’na hürmet duruşu niteliğindeki standa stantla birebir ismi taşıyan bir de gazete eşlik ediyor. Ve Artık Düzgün Haberler: Nobel Koleksiyonu’ndan Eserler standı 7 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.Alberto Giacometti, Aleksandr Rodchenko, Andy Warhol, Andreas Gursky, Jenny Holzer, Bedri Baykam, Barbara Kruger, Christo, David Hockney, Dennis Hopper, Elmgreen & Dragset, Fernand Légér, Georges Braque, Henri Cartier-Bresson, Joseph Beuys, Hasret Günyol & Mustafa Kunt, Le Corbusier, Malevich, Man Ray, Mayakovski üzere kıymetli sanatkarların “Basın Sanatı” olarak tanımlanan 300’e yakın yapıtını bir ortaya getiriyor. Koleksiyon, hem bir kültür tarihi arşivi hem de geleceğin sanat telaffuzlarını gerçeklikle yüzleştirecek bir kaynak olarak sanatseverlerin dikkatini çekiyor. Basın Sanatı’na hürmet duruşu niteliğindeki standa stantla tıpkı ismi taşıyan bir de gazete eşlik ediyor. Ve Artık Âlâ Haberler: Nobel Koleksiyonu’ndan Eserler standı 7 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/hayat/basin-ve-sanati-carpici-birlikteligi-3795162

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Denizi katleden besi firmasına ceza! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap