1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! CHP, altılı masaya ‘ittifak içi ittifak’ senaryolarıyla oturacak

Son Dakika.. Dikkat! CHP, altılı masaya ‘ittifak içi ittifak’ senaryolarıyla oturacak

featured

Seçim Yasası’ndaki değişikliklerin “kendilerine tuzak kurmak emeliyle yapıldığını” düşünen muhalefet bloku, Cumhur İttifakı’nın bu atılımına karşı atacağı adımları planlıyor. 2

4 Nisan’da Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal’ın mesken sahipliğinde yapılacak olan dördüncü önderler doruğu yaklaşırken altı partide kurmayların simülasyon ve formül çalışmaları büyük oranda tamamlandı. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, evvelki akşam katıldığı TV programında, kurmayları ve akademisyenlerin çeşitli senaryolar üzerinde çalıştığını, hazırlanan sekiz seçenekli çalışmayı 6’lı masaya sunacaklarını söyledi. CHP kurmaylarının Kılıçdaroğlu’na sunduğu sekiz seçenekli çalışmanın detaylarına Cumhuriyet ulaştı.

İşte o seçenekler

Edinilen bilgiye nazaran, CHP kurmayları ve akademisyenlerin oluşturduğu “tek adaylı ve sekiz seçenekli taslak” şöyle:

1- Muhalefet blokundaki altı parti, Millet İttifakı yapısına dahil olacak ve tüm vilayetlerde seçime CHP ya da DÜZGÜN Parti listeleriyle girilecek. Bu formülde, partilerin vilayetlerdeki durumlarına bakılarak liste çıkarma önceliği, o vilayetteki avantajlı partiye verilecek. DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partilerinin adayları, CHP ve ÂLÂ Parti’nin çıkaracağı listelere eklenecek.

2- Millet İttifakı çatısı korunarak 4+2 seçeneği uygulanacak. CHP ve ÂLÂ Parti bir blok; DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partileri ikinci blok olacak, iki farklı liste ile seçime girilecek.

3- Millet İttifakı yapısı altında 3+3 sistemi uygulanacak. CHP, ÂLÂ Parti ve Demokrat Parti bir bloku oluşturuken ikinci blokta ise DEVA, Gelecek ve Saadet partileri yer alacak. İttifaklar, seçim için iki başka liste oluşturacak.

4- Millet İttifakı, CHP ve YETERLİ Parti’den oluşan yapısını koruyacak. Buna alternatif olarak farklı isim taşıyan yeni bir ittifak oluşturulacak. Yeni ittifakta ise DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partileri yer alacak. İki ittifak vilayetlerde farklı listeler çıkaracak.

5- Muhalefet blokundaki tüm partilerin vilayetlerdeki oy potansiyellerine bakılarak “karşılıklı çekilme sistemi” uygulanacak. Örneğin CHP ya da ÂLÂ Parti’nin milletvekili çıkaramayacağı düşünülen bir vilayette daha fazla vekil çıkarması muhtemel parti ya da blok üzerinden liste oluşturacak. Bu seçenekte hangi parti ya da blok avantajlı durumdaysa liste çıkarma önceliği ona bırakılacak.

7- Cumhur İttifakı’nda yer alan AKP, MHP ve BBP’nin başka listelerle seçime gitmesi durumunda birinci altı formül üzerinden en yüksek yararın sağlanacağı seçenek pahalandırılacak.

8 – AKP, MHP ve BBP, Cumhur İttifakı çatısı altında tek listeyle seçime girerse yeniden birinci altı formül masaya yatırılarak en fazla milletvekilini elde etme imkanı sunan seçeneğe odaklanılacak.

‘2019 SEÇİMLERİ ÖRNEĞİ’

CHP’nin çalışmasında ortaya konulan seçeneklerin yanı sıra en değerli ögenin, “illerdeki milletvekili sayısının yüksek tutulması” olduğuna dikkat çekiliyor. Millet İttifakı için en yeterli senaryonun “6’lı ortak liste” olacağı öngörülürken bu yolla “6’lı ittifakın çıkarabileceği milletvekili sayısının 300’e yaklaşabileceği”, “Cumhur İttifakı’nın vekil sayısının ise 240’ta kalacağı” bedellendiriliyor. Öte yandan üzerinde durulan tüm senaryolarda HDP’nin çıkaracağı millitvekili sayısının da 55 ila 70 ortasında değişeceği” kaydediliyor. 2019 lokal seçimlerinde CHP ile YETERLİ Parti’nin uyguladığı “illere nazaran lehte çekilme sistemi” anımsatılarak “titizlik ve demokratik fedakârlığın” önde tutulacağı emsal bir uygulamayla “Millet İttifakı’nın 2023 seçiminde TBMM’de çoğunluğu elde edebileceği”, “bu birlikteliğin çıkaracağı tek adayın da Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı olabileceğine” vurgu yapılıyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/chp-altili-masaya-ittifak-ici-ittifak-senaryolariyla-oturacak-1926550?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Özel..iPhone 14 ile Hangi iPhone Modellerine Veda Edeceğiz? başlıklı makalemizde iPhone, İphone 11 ve Modeller hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap