1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! CHP kapatılan Köy Enstitülerini ziyaret programına başladı

Son Dakika.. Dikkat! CHP kapatılan Köy Enstitülerini ziyaret programına başladı

featured

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya başkanlığındaki CHP heyeti, 82. kuruluş yıl dönümünde Türkiye’nin 21 farklı kentindeki köy enstitüsünü ziyaret ederek incelemelerde bulunmak hedefiyle başlatılan programın birincisini gerçekleştirdi. Yıldırım Kaya’nın yanı sıra Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ve Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in bulunduğu heyet, Türkiye’nin birinci Köy Enstitüsü olan Eskişehir Mahmudiye Çifteler Köy Enstitüsü’nü ziyaret etti. Heyete, Mahmudiye Belediye Lideri İshak Göndoğan ve CHP Vilayet Örgütü yöneticileri de eşlik etti.

Enstitüde incelemelerde bulunan milletvekilleri, binaların terk edildiğine dikkat çekti. Milletvekillerine eşlik eden vatandaşlar da enstitünün hamamının, misafirhanesinin ve çamaşırhanesinin bulunduğunu, lakin harabe halde olduğunu söz ettiler.

Mahmudiye Belediye Lideri İshak Gündoğan, “Köy Enstitüleri meşaleydi artık söndürdüler bunların eksikliğini biz hissediyoruz. CHP iktidarında Köy Enstitülerine hak ettiği bedeli vereceğiz” dedi.

CHP Eskişehir Vilayet Lideri Recep Taşel, “İlk 21 tane olan Köy Enstitüsünün ziyaret programını Eskişehir’den başlatıyoruz” tabirlerini kullandı.

“CUMHURİYETİN BİRİNCİ ÇOBAN ATEŞİNİN YAKILDIĞI YERDEYİZ”

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “17 yaş kümesinde 549 bin öğrencimiz ne okulda ne işte. Kayıp bir kuşaktan bahsediyoruz. Bunun sebepleri taşımalı eğitim, ekonomik şartlar nedeniyle çocuklarımızın okulları terk etmesi, biz o yüzden buradayız. Cumhuriyet’in birinci yıllarında birinci çoban ateşinin yakıldığı yerdeyiz” diye konuştu.

Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de “Köy Enstitüleri hayat geçmese bile Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyıl dediğimiz sürecine bu ruh ışık verecek, aydınlatacak. Atatürk’ün çağdaş laik, akıl yolundaki seyahatimizde Köy Enstitülerine her zamankinden daha fazla muhtaçlığımız var” dedi.

“ÇİFTELER KÖY ENSTİTÜSÜ BİRİNCİ TOHUMDUR”

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ise şunları söyledi:

“Ziyaret ettiğimiz Çifteler Köy Enstitüsü köy öğretmeni yetiştirmek için 1937 yılında çıkartılan 3238 sayılı Köy Öğretmenleri Kanunu kapsamında ‘eğitmen kursu’ olarak açılmış, daha sonra köy enstitüsü olarak eğitime devam etmiştir. Birinci öğrencilerini ise Ankara ve Tunceli’den almıştır. 1947 yılına kadar 8675 eğitmen yetiştirilmiştir.

Çifteler Köy Enstitüsü birinci kurulan Köy Enstitüsüdür, yani birinci tohumdur. Birçok köy enstitüsünün binaları yok edilmişken bu binalar ayakta duruyor. O periyot, köy enstitülerinin kuruluşuna karşı çıkan anlayış ‘Ölü doğan bir projedir, Köylüyü köyde tutma çabasıdır’ diyerek amansız bir çaba başlatmış; sonunda da 1954 yılında köy enstitülerini kapatmıştır.

“BUGÜN DE 20 BİN KÖY OKULUNU KAPATMIŞTIR”

O gün Köy Enstitülerini kapatan anlayış, bugün de 20 bin köy okulunu kapatmıştır. Okulu kapatılan, öğretmeni olmayan köyler boşalmış; tarım, hayvancılık bitme noktasına gelmiştir. Köylerimiz bugün boş, ıssız, insansızdır; çocuk seslerinden yoksun kalmıştır. Domatesi, biberi, patlıcanı taneyle aldığımız, ekmeğe 10 lira ödediğimiz bugün dönüp geriye baktığımızda “Eğitim içinde üretim, üretim içinde eğitim…” anlayışını hayata geçiren, çağdaş tarımı köylünün ayağına getiren köy enstitülerinin kapatılmasının ne büyük kayıp olduğunu daha net görüyoruz. 21 köy enstitüsü binası ve toprakları Kültür Varlıkları Müdafaa Heyeti tarafından muhafaza altındadır. Lakin birçoğu harabeye dönüştürülmüş durumdadır. Bundan ötürü, 21 köy enstitüsünü yaşatmak; mirasını çağın şartlarına uygun olarak geliştirip, geleceğe taşımak için çıktık yollara.”

Çifteler Köy Enstitüsü’nün öğretmen okuluna dönüştürüldükten sonra müdürlüğünü yapan Faik Dikmen, enstitülerden kendilerine kalan geleneği öğretmen okulunda devam ettirdiklerini anlattı. Öğretmen okulunda okuyan öteki bir vatandaş ise, “Bu enstitüye ilişkin 2 bin dönüm arazi var. Orada da tarım yapıyorlar. Oradan ürettiklerini hem kendileri tüketiyorlar. Hem de Van Erciş Köy Enstitüsü’ne buradan buğday götürüyorlar” dedi.

PROGRAM HASANOĞLAN KÖY ENSTİTÜSÜ İLE SONA ERECEK

CHP heyeti, 21 köy enstitüsünü ziyaret programını 18 Haziran’da Ankara Hasanoğlan Köy Enstitüsü’yle tamamlayacak. Hasanoğlan Köy Enstitüsü Amfisi’nde, “Dünden Bugüne Köy Enstitüleri ve Laik Eğitim Mücadelemiz” başlıklı bir çalıştay düzenlenecek. Yapılan çalışmalar daha sonra raporlaştırılarak kamuoyuna açıklanacak.

http://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/chp-kapatilan-koy-enstitulerini-ziyaret-programina-basladi-1926504?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Konya'da üzerine televizyon düşen çocuk yaşamını yitirdi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap