1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Covid döneminde tüp bebek başvuruları arttı

Son Dakika.. Dikkat! Covid döneminde tüp bebek başvuruları arttı

featured

Korona virüs pandemisini önlemeye yönelik gayretlerin odağında Covid-19 aşısı var. Lakin bilhassa tüp bebek tedavisi yaptırmayı düşünen anne adayları üreme organlarına ziyan verebileceğini düşünerek aşı olma ile ilgili tedirginlik yaşayabiliyorlar.

Uzmanlar, anne adaylarına tüp bebek tedavisi öncesinde aşı olmalarını öneriyor.

Covid-19’un hamilelik devrinde hayati riskleri artırdığını belirten uzmanlar, aşıyla ilgili tedirginlik duyulmaması gerektiğini kaydediyor.

Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Gerçek Aydın, tüp bebek tedavisine başlamadan evvel Covid-19 aşılarının tamamlanmasını önererek, “Tüp bebek tedavisine başlayacak anne adaylarının Covid-19 aşısı olmalarını öneriyoruz. Zira Covid-19 üreme sistemine ziyan veren bir viral enfeksiyon. Sperm ve yumurta hücrelerini etkileyebiliyor. Virüs sperm sayı ve hareketliliğini azaltırken, aşı olumlu tarafta etkiliyor. Bu nedenle aşı ile hastalıktan korunmak değer taşıyor. Mevcut bilgiler gebelik sırasında Covid-19 aşısının düşük yapma riskini artırmadığını gösteriyor. Gebelik öncesi yahut sırasında aşılama, meternal/fetal komplikasyonları azaltmanın en âlâ yoludur” diye konuştu.

BİLHASSA ERKEKLER ETKİLENİYOR

Kelamlarına devam eden Aydın, “Covid çok öngörülebilir olmayan her vakit seyri ve bunun tesirleri çok kestirilemeyen değişik bir hastalıktır. O nedenle hem erkeklerde sperm üretimi hem de bayanlarda yumurta sayısını düşüren tespitler vardır. Bilhassa erkeklerde virüsün testilerine girme ihtimali biraz daha yüksek olduğu için burada yapacağı tahribat sperm üretimini bozabileceği için erkeklerin biraz daha dikkat etmesinde yarar var diye düşünüyorum. Covid geçirdiyseniz yumurtalık ve sprem durumlarınızın gözden geçirilmesinde yarar var. Tüp bebek müracaatları yüksek derecede arttı” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/yasam/covid-doneminde-tup-bebek-basvurulari-artti-1926432?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Özel..Keşfedilen En Büyük Kuyruklu Yıldız Dünya'ya Yaklaşıyor! başlıklı makalemizde Kuyruklu Yıldız ve Mil hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap