İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Deri ve deri mamulleri sektöründen 502 milyon dolarlık ihracat

Son Dakika.. Dikkat! Deri ve deri mamulleri sektöründen 502 milyon dolarlık ihracat

featured

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarından derlenen bilgilere nazaran dal mart ayında ise bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 22’lik artışla 192 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Bölümde 2022 yılı ocak-mart periyodunda tüm vakitlerin ihracat rekoru kırılmış oldu.

Mart ayında en fazla deri ve deri mamulleri ihracatı gerçekleştirilen birinci 3 ülke İtalya, Almanya ve Rusya oldu.

İtalya’ya yüzde 112,1 artışla 16,8 milyon dolar, Almanya’ya yüzde 30,7 artışla 15,7 milyon dolar ve Rusya’ya yüzde 26,3 azalışla 8,2 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

En fazla ihracat gerçekleştirilen alt kesim 129 milyon dolarla ayakkabı bölümü oldu. Ayakkabı bölümünde bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 18,3’lük artış yakalandı.

Mart ayında mamul deri ve kürk dalında yüzde 22,5’luk artışla 27,8 milyon dolar, saraciye dalında yüzde 49,3’lük artışla 27,1 milyon dolar ve deri kürk giysi bölümünde yüzde 7,4’lik artışla 7,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Alt eser kümelerinde ocak-mart periyodu ihracatlarında en fazla ihracat gerçekleştirilen dal ayakkabı bölümü oldu.

Ayakkabı dalında yüzde 22,2’lik artışla 328 milyon dolarlık ihracata ulaşıldı. Tıpkı devirde Saraciye dalında yüzde 50,8’lik artışla 75,3 milyon dolarlık mamul deri ve kürk kesiminde yüzde 37,3’lük artışla 69 milyon dolarlık ve deri kürk giysi kesiminde 30,2 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) İdare Heyeti Lideri İtimat Karaca, kesim olarak yeni periyoda düzgün başladıklarını kaydetti.

Karaca, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yıl sonuna kadar amaçlarımıza ulaşmak için çalışmalarımıza süratle devam edecek ve ayakkabı, mamul deri ve kürk, saraciye ve deri ve kürk giysi dallarıyla ülke ekonomimize kesintisiz katkı sunmaya devam edeceğiz. Kesim olarak ihracat sayılarımızı önümüzdeki devirlerde daha da artırmak ve katma kıymeti yüksek ihracata ulaşmak ana hedefimiz”

http://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/deri-ve-deri-mamulleri-sektorunden-502-milyon-dolarlik-ihracat-1926448?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! A Milli Erkek Basketbol Takımı başantrenörlüğüne Ergin Ataman getirildi başlıklı makalemizde Avrupa, Basketbol ve Dünya hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap