1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Diş hekimliği fakültesi öğrencileri eğitim materyallerinin ücretini karşılayamıyor

Son Dakika.. Dikkat! Diş hekimliği fakültesi öğrencileri eğitim materyallerinin ücretini karşılayamıyor

featured

Ankara Diş Tabipleri Odası (ADO) Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül, diş hekimliği öğrencilerinin yaşadığı problemleri Cumhuriyet’e anlattı.

Öğrencilerin ekonomik problemlerine dikkat çeken Gül, “Beş yıllık diş hekimliği eğitim sürecinde, birinci üç yılda teorik derslerin yanında, laboratuvar ortamındaki maketler üzerinde farklı gereçler kullanılarak klinik öncesi pratik uygulamalar yapılır. Öğrenciler eğitim mühletince kullandıkları gereçleri ve aletleri birinci üç yılda tümüyle, klinik eğitimin daha ağır olduğu 4. ve 5. sınıfta ise çoğunlukla kendileri karşılar” sözlerini kullandı.

DÖVİZ TESİRİ YÜKSEK

Öğrencilerin kullanmak zorunda oldukları gereç fiyatlarının, öğrenci ve ailelere getirdiği ek maliyetin son devirde döviz tesiriyle arttığını belirten Gül, “Kurun yükseldiği şimdiki ekonomik tabloda öğrenciler; direkt dövize endeksli materyalleri almakta zorlanıyor. Fakültelerin birçok, öğrencilere bu materyalleri sağlamazken sağlayanların verdikleri de yetersiz kalıyor. Mesela bir beyaz önlüğün fiyatı 60 TL, bir vazelin 47 TL, birinci sınıf öğrencilerinin kullandığı sert alçı 30 TL. Bunlar bir kere alınan örnekler, kullanılınca tekrar alınıyorlar. Öğrenciler bazen gereken tüm materyalleri alamıyor ya da aldıklarını kısıtlı kullanıyor. Daha ucuz olan kalitesiz eserlere yöneldiklerini de söylüyorlar” bilgisini paylaştı.

‘YARDIM EDİYORUZ’

http://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/dis-hekimligi-fakultesi-ogrencileri-egitim-materyallerinin-ucretini-karsilayamiyor-1926545?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Özel..Citroen'den "Uygun" Otomobil Geliyor: Haziranda Türkiye'de başlıklı makalemizde Citroën, Model ve Türkiye hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap