1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Düğünüm çadırda değil evde olsun

Son Dakika.. Dikkat! Düğünüm çadırda değil evde olsun

featured

İç savaş nedeniyle milyonlarca insan kurtuluşu ülke dışına çıkmakta bulurken, 3 milyona yakın kişi de Suriye’de tertipli ve sistemsiz kamplarda hayata tutunmaya çalışıyor. Çadırkent sakinleri ise daha çok bayan, çocuk ve yaşlılardan oluşuyor. Savaşın gölgesinde birçok çocuk, çocukluğunu yaşamadan büyümüş durumda. İdlib’te Killi bölgesindeki çadırlarda yaşayanlar, Türk Kızılay ve başka STK’lardan gelen yardımlar ile ayakta kalmaya çabalıyor. Dünün kız çocukları savaşta büyümüş, anne olmuş. Onlardan biri olan 20 yaşındaki Işık, 11 aylık kız bebek annesi.

Her fırsatta Türkiye’ye minnettar olduğunu lisana getiren Suriyeliler, çadırların içine Türk bayrağı asıyor.

SAVAŞIN OLMADIĞI MASAL

Meskenleri bombardımanda yıkılan Işık, 2 yıldır çadırda hayata tutunuyor. Geleceğe ait tüm hayali olağan bir hayat olan Işık, şöyle konuştu: “Buraya geldikten sonra evlendim. 11 aylık Fatima isminde bir kızım var. Çadırda yaşamak çok sıkıntı. Yazın çok sıcak, kışın çok soğuk. Çocuklar açısından da çok sıkıntı. Bir gün savaşın biteceğini ve çocuğumu çadırda değil, konutumuzda büyütmeyi hayal ediyorum. Akşam kızımı uyuturken masal olarak savaşın olmadığı, huzurun, inancın, umutların olduğu günlerimizi anlatıyorum.”

DÜĞÜNÜM KONUTTA OLSUN

Savaşla 5 yaşında tanışan Envar ise şu an 17 yaşında bir genç kız. Savaşın içinde büyüdüğünü anlatan Envar, “Çadırda 12 kişi yaşıyoruz. Benim için çok zordu. Çocukluğuma dair bomba sesi ve haykırışlar hatırlıyorum. Gece başımı koyduğumda bugünlerin biteceğini, bizim de olağan bir hayatımızın olacağını hayal ediyorum. Bekarım, düğünümün çadırda değil, meskende olmasını hayal ediyorum. Okula gitmiş olsam tabip olmak isterdim. Dünyaya bir mesajım yok; zira kızgınım! Bizi görmedikleri, savaşı bitirmek için çabalamadıkları için kızgınım” diye konuştu.

Kampta yaşayan Suriyeliler, çadırların elektrik muhtaçlığını güneş gücünden karşılıyor. Suriyeli aileler, kurulan ngüneş panelleri sayesinde çadırlarını aydınlatıyor.

YAŞADIKLARIMI ÇOCUĞUM YAŞAMASIN

23 yaşındaki Fatma ise evli ve şu an 4 aylık gebe. 3 yıldır çadırda yaşadığını anlatan genç bayan, savaş başladığında 11 yaşında olduğunu ve ailesinden 5 kişiyi kaybettiğini anlatıyor:

“Ailemden 5 kişiyi savaşta kaybettik. Savaş başladığında 11 yaşındaydım lakin artık anne olacağım. Yaşadığım o çocukluktaki hisleri kendi çocuğum yaşamasın. Bebeğimi savaşta dünyaya getirmek istemiyorum. Her bayanın hak ettiği üzere ben de pak ve sağlam kaidelerde bebeğimi kucağıma almak istiyorum.”

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/dunya/dugunum-cadirda-degil-evde-olsun-3795748

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Moskova böyle battı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap