1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Ekrem İmamoğlu’nun köşke çevirdiği tarihi yapıya belediye kasasından 20 milyon TL

Son Dakika.. Dikkat! Ekrem İmamoğlu’nun köşke çevirdiği tarihi yapıya belediye kasasından 20 milyon TL

featured

CHP’li İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun ikamet olarak kullandığı Rumeli Hisarı’ndaki tarihi köşkün tadilatı için belediye kasasından 20 milyon 39 bin 962,85 TL harcadığı ortaya çıktı.

Durum, Sarıyer’den İBB Meclis Üyesi olan Hüseyin Çoşgun’un verdiği soru önergesiyle ortaya çıktı.

Coşgun’un önergesine başkanlık makamı ismine karşılık gönderen Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanlığı köşkün, 20 milyon 39 bin 962 TL’ye restore edildiğini bildirdi.

Verilen karşılıkta “Onarımlar sonrasında kentin kıymetli bir noktasında bulunan tescilli bir kültür varlığı, atıl, kullanılmaz ve çürüyen halinden kurtarılarak Belediyemiz Başkanlık Çalışma ve Ömür Ofisi olarak kullanılmak üzere restore edilerek, iç mimari uygulamaları yapılmıştır. 8 bin 524 metrekare peyzaj alanına oturan yapının zelzele güçlendirmesi, onarımı, konservasyonu, iç mimari, uygulamaları, peyzaj ve etraf düzenlemesi, aydınlatması ve güvenlik tedbirleri bir bütün halinde tarihi dokuya uygun formda ele alınmış ve ihale mukavele bedeli kapsamında 20 milyon 39 bin 962,85 TL harcama ile tamamlanmıştır. Yapı ve etraf peyzajı ile düzenlenecek aktiflik ve programlarla İstanbul halkı ile eğitim, kültür ve sanat faaliyetleriyle buluşacaktır.” tabirleri kullanıldı.

Coşgun, ocak ayında verdiği soru önergesine “Hisar Üstü Konağı” olarak bilinen yapının köşke çevrildiğini söyledi. İBB Liderinin, Florya’da kendisine tahsisli lojman yerine Boğaz’da müze vasıflı bir yapıyı maksadı dışında ailesinin ve kendisinin kullanımına açtığını tabir eden Coşkun, muhafaza altındaki kültür varlığının tamir ve tadilatının Anıtlar Konseyinin kontrolüne tabi olduğunu lisana getirdi.

Yapının ikametgaha dönüştürülmesi etabında yapılan harcamalara ait sorular da soran Coşgun, şunları kaydetti:

“Hisar Üstü Konağı olarak bilinen müdafaa altındaki konağın, başkanlık köşküne dönüştürülmek için bütün onarım ve renovasyona toplam 200 milyonu aşan bir harcama yapıldığı hakikat mudur? Toplamda kelam konusu Boğaz’a nazır köşk için ne kadar masrafı yapılmıştır? Onarım ve renovasyon yapılması için ilgili müdafaa konseylerinden ruhsat ve müsaade alınmış mıdır? Alınmışsa, bu ruhsatın tarih ve numarası nedir? Yüksek bedeller harcanarak ikamet gayeli köşke çevrilen bu taşınmaz için, kamulaştırma hedefi dışında kullanıldığı münasebeti ile iade davası açılması halinde İBB liderinin buna karşı yaklaşımı ne olacaktır?”

GÖKSU’DAN REAKSİYON

Öte yandan İBB AK Parti Küme Başkanvekili Tevfik Göksu, geçtiğimiz günlerde İmamoğlu’na “İstanbullular bozuk otobüsleri itip, trafikte sıkıntı çekerken, Rumeli Hisarı’nda kendine köşk yaptıran CHP’li İBB Lideri, trafik sıkıntısını da belediyenin gemisini kendine tahsis ederek çözmüş.” diyerek duruma reaksiyon göstermişti.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/gundem/ekrem-imamoglunun-koske-cevirdigi-tarihi-yapiya-belediye-kasasindan-20-milyon-tl-3795433

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Ankara'da emeklilerden 'zam' mitingi başlıklı makalemizde Emekli, Emekliler ve Sendika hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap