1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Fransa, uluslararası hukuk sürecinde kalabilmek adına Ukrayna’daki durumu ‘soykırım’ olarak adlandırmıyor

Son Dakika.. Dikkat! Fransa, uluslararası hukuk sürecinde kalabilmek adına Ukrayna’daki durumu ‘soykırım’ olarak adlandırmıyor

featured

Fransa’nın Avrupa Birliği İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, memleketler arası hukuk sürecinin içinde kalabilmek ismine ülkesinin, Ukrayna’daki duruma ait “soykırım” sözünü kullanmadığını belirtti.

Sud Radyo’ya konuşan Beaune, Fransa’nın Ukrayna’da yaşananlarla ilgili tavrı hakkında açıklamalarda bulundu.

Fransa’nın, Ukrayna’daki duruma ait “soykırım” tabirini hala kullanmadığı hatırlatılan Beaune, “Rusya’nın (Ukrayna’da) soykırım uygulamadığı (fikrini) savunuyor musunuz?” sorusuna, “Hayır, tam olarak bu türlü değil. Problem, (Rusya’nın Ukrayna’da “soykırım”) işlemediğini söylemek değil. Sıkıntı şu ki; en dehşetli durumlarda dahi sözlerin makul bir manası olması gerektiğini söylemek.” karşılığını verdi.

Beaune, Rusya’nın Ukrayna’da vahşet ve katliamlar gerçekleştirdiğinden kimsenin kuşkusu olmadığını vurgulayarak, “soykırım”, “savaş” ve “insanlığa karşı suçlar” sözleri kullanıldığında bunun memleketler arası soruşturmalar ve memleketler arası adalet tarafından desteklenmesi gerektiğine işaret etti.

Ukrayna’da savaş cürümlerinin işlendiğinin aşikar bir durum olduğunu, tekrar de bunların tespiti için Fransa’nın müfettiş gönderdiğini aktaran Beaune, Ukrayna’nın evvel askeri ve insani yardımla desteklenmesi, akabinde milletlerarası adaletin ve vakti gelince hatalıların cezalandırılmasını ve soruşturmaların başlatılmasını beklemek gerektiğini vurguladı.

Clement Beaune, “O vakit memleketler arası adalet açısından soykırım kapsamına girecek daha önemli bir şey olup olmadığını göreceğiz. Şu yahut diğer bir terimi kullanmak olayları hafife almak için değil, Ukrayna’da olup bitenlerin vahşetinden kimsenin kuşkusu yok, (bu sadece), bu spesifik hususla ilgili memleketler arası hukuk sürecinin içinde kalmak için.” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Ukrayna’ya askeri grup yollamıştı

Daha evvel de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “soykırım” tarifini kullanarak, Ukrayna’ya yardım yapılmış olmadığını, bu tarifin siyasetçiler değil hukukçular tarafından yapılması gerektiğini belirtmişti.

Macron, “(Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı) Soykırım ise bunu bu halde tanımlayan ülkelerin milletlerarası muahedeler gereği müdahale etmesi ve savaşta taraf olması gerekiyor. Bunu istiyorlar mı? İnanmıyorum.” tabirini kullanmıştı.

Geçen hafta Fransa, Rusya’nın “savaş suçu” işlediğine ait ispat bulmaları için Ukrayna’ya isimli tıp uzmanlarının da ortalarında bulunduğu askeri grup yollamıştı.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/dunya/fransa-uluslararasi-hukuk-surecinde-kalabilmek-adina-ukraynadaki-durumu-soykirim-olarak-adlandirmiyor-3795716

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Rusya uyardı: Ukrayna Paskalya Bayramı'nda 'provokasyonlar' yapacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap