1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Gazetecilerden ‘tasarruf tedbirleri’ tepkisi

Son Dakika.. Dikkat! Gazetecilerden ‘tasarruf tedbirleri’ tepkisi

featured

Hükümet’in 2021 yılında çıkardığı “Tasarruf Genelgesi ”ekonomik darboğaz içindeki mahallî basını, büsbütün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya getirdi. Yaklaşık bir yıldır yürürlükte olan “Tasarruf Genelgesi” ile ilgili tahlil bekleyen lokal gazeteler artık seslerinin duyulmasını istiyor. Bu gayeyle Tekirdağ’da faaliyet gösteren basın mensupları bir basın açıklaması yaparak, genelgenin kaldırılmasını istedi.

Hasan Ali Yücel Meydanı’nda bir ortaya gelen gazeteciler ismine Süleymanpaşa Basın Mensupları Deneği Lideri Abdullah Yalçın ile Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Lider Yardımcısı ve Batı Trakya Gazeteciler Derneği Lideri Necmi Işıksal birer konuşma yaptı.

Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği Lideri Abdullah Yalçın, lokal basının 30 Haziran’da yayımlanan tasarruf önlemleri genelgesi ile daha da güç bir periyoda girdiğini belirtti.

Tasarruf önlemi ismi altında alınan kararın emekçisiyle patronuyla tüm basın topluluğunu derinden üzdüğünü aktaran Yalçın; “Kamu kuruluşlarının abonelikleri ve ilânlardan öteki bir geliri olmayan mahallî gazetelere uygulanan kararın akabinde; birçok gazete kapanırken, kimileri ise takımlarını küçültmeye çalışarak, tahlil aramaktadır. Genelgenin sonuçlarından herkes etkilenmiştir. Birtakım meslektaşlarımız işsiz kalırken, küçülme kararı alınan kuruluşlarda ise iş yükü artmış. Kamuya nitelikli haber ulaştırılması zorlaşmıştır. Kamunun bilgi almasını sağlayan, kamu faydası güden medya kuruluşlarının asli vazifesini yerine getirmesine ket vurulmuştur” dedi.

“KARAR, TÜM TOPLUMUN ZARARINADIR”

“Tasarruf edilecek alan burası mıdır? Haberden, bilgiden tasarruf olur mu?” diyen Yalçın, gerçeğe, yanlışsız bilgiye daha fazla gereksinim duyulan bu günlerde alınan bu kararın, tüm toplumun ziyanına olduğunu ve pandemi, ekonomik kriz, dijitalleşme ile büyük zorluklar yaşayan mahallî basına ölümcül bir darbe vurduğunu lisana getirdi.

“KARAR KABUL EDİLEMEZ”

Mahallî gazetelerin devletten dayanak beklerken, bu genelge ile nefes alamaz hâle geldiğinin altını çizen Yalçın; “Devletin diğer kalemlerdeki masraflar yerine yalnızca gazeteler üzerinden tasarrufa gitmesi lokal medyanın adeta idam fermanı olmuştur. Toplumun gelişimi ve yanlışsız bilgiye ulaşması için çalışan gazetelerin bir tasarruf aracı olarak görülmesi yanlışsız değildir ve kabul edilemez. Bilgi edinmek, haber almak en temel ihtiyaçken, bilgiye ulaşmak zorlaştırılmamalıdır. Demokrasinin gereği olan haber alma hakkına ulaşmak ve basının fonksiyonunu yerine getirebilmesine ait şartların oluşturulması yönetenlerin vazifesidir. Şayet; basına ait tasarruf ile ekonomik meselelerin çözüleceği düşünülüyorsa, tasarruf yapılacak kalemlerin yine belirlenmesine muhtaçlık vardır. Basına uygulanan tasarruf, hava üzere su üzere en temel gereksinim olan bilgiye ulaşmaya uygulanan bir tasarruf, demokrasiye uygulanan bir tasarruftur. Bir an evvel kelam konusu karardan vazgeçilerek, gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir” sözlerini kullandı.

“VERİLEN KELAMLAR TUTULSUN”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Lider Yardımcısı ve Batı Trakya Gazeteciler Derneği Lideri Necmi Işıksal ise konuşmasında, kararla ilgili görüşmelerde sorunun çözüleceğine ait kelam verildiğini lakin sonuca varılamadığını belirtti.

Genelge ile ilgili olarak Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak İrtibat Daire Lideri Fahrettin Altun ile görüşemediklerini belirten Batı Trakya Gazeteciler Derneği Lideri Necmi Işıksal, şunları kaydetti:

“Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak 3 yahut 4 büyük bürokratla görüştük. Devletle görüştük, hükümetin kendisiyle görüştük. Lakin çok enteresandır ki bizimle ilgili olan Bağlantı ve Daire Lideri Fahrettin Altun ile görüşmedik. Biz bütün partilerin genel liderleriyle hepsiyle görüşerek randevu istedik, bizlerle görüştüler. Barolar Birliği de bunun içerisinde, yanımızda olmak istediler. Lakin bizim muhatabımız olan Fahrettin Altun ile biz görüşemedik. Hükümet nezdinde İbrahim Kalın ile bir saat, iki saat görüşmemiz oldu. Bu sorunu çözecekleri kelamını de verdiler. ‘Cumhurbaşkanımızla görüşerek kesinlikle bu sorun çözülecektir’ dedi. Gerisinden GÜZEL Parti, CHP genel liderleriyle da görüşmelerimiz oldu. Lakin bir türlü bir sonuca varamadık. Ben bu acının bir an evvel dindirilmesini bekliyorum.”

“TASARRUF GENELGE”Sİ NEDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de geçen yıl haziran ayında yayınlanarak yürürlüğe giren Tasarruf Önlemleri Genelgesi’yle kamu kurum ve kuruluşlarının, kütüphane ve medya takibi üniteleri dışında günlük gazete alması yasaklanmıştı. Genelgeyle ayrıyeten kamu kurum ve kuruluşlarının, kurum faaliyetiyle direkt ilgili olanlar dışında gazetelere reklam vermesinin önüne geçilmişti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/gazetecilerden-tasarruf-tedbirleri-tepkisi-1926493?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! İngiltere'nin göçmenleri Ruanda'ya gönderme planına rağmen gelişler sürüyor başlıklı makalemizde İngiltere hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap