1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! İBB Başkanı İmamoğlu, Köy Enstitülerinin 82. kuruluş yıldönümü kutlamalarına katıldı

Son Dakika.. Dikkat! İBB Başkanı İmamoğlu, Köy Enstitülerinin 82. kuruluş yıldönümü kutlamalarına katıldı

featured

Köy Enstitüleri’nin 82. kuruluş yıldönümü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen aktiflikle Haliç Kongre Merkezi’nde kutlandı.

Aktifliğe İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Yeni Jenerasyon Köy Enstitülüler Derneği(YKKED) Lideri Prof. Dr. Ethem Hisli, dernek üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

“KÖY ENSTİTÜLERİ HALA KILAVUZUMUZ OLMAKTA”

Aktiflik öncesi açıklamalarda bulunan Ekrem İmamoğlu “Köy Enstitüleri Türkiye Cumhuriyeti tarihinin katiyen en özgün ve kıymetli eğitim atılımıdır. Kuruluşunun üzerinden 82 yıl geçmesine karşın eğitim ıslahatı arayışımızda Köy Enstitüleri hala kılavuzumuz olmakta. 1940 yıllarda ülkemizin yüzde 85’i köylerde yaşıyordu ve köylerde okuma yazma oranı nitekim çok düşüktü. Köy Enstitüleri aklın ve bilimin ışığında tüm çocuklarına nitelikli eğitim vermek için, bu emelle yola çıktı. Köy Enstitüleri öğrencilere yalnızca teknik marifet kazandırmıyor, bilimsel üretim süreçlerine dahil eğitimlerle köylerimizde üretime de dayanak oluyordu. Ülkemizi daha aydınlık bir geleceğe lakin aklın ve bilimin ışığında, âlâ planlanmış bir eğitim sistemi sayesinde taşıyabileceğimizi unutmamalıyız” dedi.

Ekrem İmamoğlu açıklamasının devamında, “İstanbul Büyükşehir Belediye’mizin yayınlarından olan, Köy Enstitüleri ile ilgili değerli bir kaynak yapıtı de yayın dünyamıza kazandırmanın bilgisini de sizinle paylaşmış olayım. Çok memnunum. Bu değerli yapıtın günümüzün ihtiyaçlarını karşılayan yeni bir modelle, yeni bir eğitim sistemiyle buluşmasını, taçlanmasını da diliyorum” diye konuştu.

Yeni Jenerasyon Köy Enstitülüler Derneği(YKKED) Lideri Prof. Dr. Ethem Hisli, “Köy Enstitüleri, Anadolu’da çoban ateşlerinden tutuşan aydınlanma ışığının meşaleleridir. Memleket sevdalısı öğretmenlerin, sağlıkçıların yetiştiği, şairleri, müellifleri, halk ozanlarını, sanatkarları ve siyasetçileri bağrından çıkaran yerlerdir. Parasız, karma, demokratik, laik, bilimsel iş içinde, üretici eğitim modelinin uygulandığı yerlerdir Köy Enstitüleri” formunda konuştu.

“BUGÜN HEPİMİZ KÖY ENSTİTÜLÜYÜZ”

Prof. Dr. Erdal Atabek’ ise mükafatını aldıktan sonra yaptığı konuşmada, “Bugün bu manalı mükafatı almış olmak benim tek başıma taşıyabileceğim bir şey değildir. Bu mükafatı bu ülkenin bütün aydınlanmacıları ismine alıyorum. Bugün hepimiz Köy Enstitülüyüz. Bugün hepimiz bu enstitünün tabir ettiği manası paylaşıyoruz” tabirlerini kullandı.

Mandolin Kümesi’nin iştirakçilere konser vermesi sonrası aktiflik son buldu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/ibb-baskani-imamoglu-koy-enstitulerinin-82-kurulus-yildonumu-kutlamalarina-katildi-1926814?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Özel..Tesla, Son 3 Ayda Kazandığı Geliri Açıkladı başlıklı makalemizde Dolar, Hisse ve tesla hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap