1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Kadınlardan KCDP’nin kapatılma davasına tepki

Son Dakika.. Dikkat! Kadınlardan KCDP’nin kapatılma davasına tepki

featured

Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne ‘Kanuna ve ahlaka muhalif faaliyet yürütmek’ suçlaması ile fesih davası açılmasına reaksiyon gösteren Eskişehirli yurttaşlar hareket yaptı.

“HUKUKSUZ DAVALARLA KAPATILAMAZ”

Açılan fesih davasına reaksiyon gösteren bayan örgütleri davanın bayanların çabasına ve dayanışmasına yönelik taarruzların bir kesimi olduğunu belirterek Eskişehir Ulus Meydanı’nda hareket yaptı. Aksiyona CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Işık Süllü,Memleket Partisi Genel Lider Vekili Prof. Dr. Gaye Usluer, Gazeteci Sedef Kabaş ile çok sayıda yurttaş katıldı. Aksiyonda, ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği hukuksuz davalarla kapatılamaz’ yazılı pankart açan bayanlar, ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’, ‘Kadın cinayetlerini durduracağız’, ‘Açılan dava geri çekilsin’ formunda sloganlar attı.

Sözcü’den Kemal Atlan’ın haberine nazaran, Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu ismine konuşan Belemir Niğdelioğlu, ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız’ diyerek bundan 12 yıl evvel yola çıktıklarını belirterek, “Öldürülen bayanların mahkemelerce alelade kapanmış belgeleri bizlere ulaştı. İşte o öldürülen bayanların yakınları ile birlikte Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğini kurduk. 12 yıl boyunca bu topraklarda ‘kadın cinayeti’ kavramını işledik. Kuşkulu bayan vefatlarında gerçekleri açığa çıkardık. Tüm bayanlarla maddelerin, yönetmeliklerin yapılmasının ve uygulanmasının peşine düştük. Her ay yayınladığımız bilgilerle nasıl bir ömür savaşı verdiğimizi gösterdik” dedi.

“SİYASİ İKTİDARI, SAVCILARI, MAHKEMELERİ VAZİFEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Bugün prestijiyle; tüm bu çabayı yürütmek için çabalayan Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne, hukuksuz ve hiçbir desteği olmayan tezlerle ‘kanuna ve ahlaka ters faaliyet yürütmek’ suçlaması ile fesih davası açıldığını tabir eden Niğdelioğlu şöyle konuştu:

“İddiaları odur ki, derneğimize yönelik yapılan çeşitli şikayet dilekçeleri mahkemece kuvvetli hata kuşkusu oluşturmuş. Kelam konusu dilekçeler derneğimizin ‘kadın haklarını savunmak kisvesi altında aile mevhumunu yok sayarak aile yapısını parçaladığı’ üzere somut hiçbir olguya dayanmayan yazılı müracaatlardan oluşuyor. Ayrıyeten evrakta; dernek yöneticilerimize yönelik, davaya bile dönüşmemiş, kabahat oluşmamış soruşturmalar dahil bir dizi kolluk kayıtları listelenmiş. Bu hukuksuz ve hiçbir desteği olmayan savlarla bizlere cürüm uydurmaya çalışmak mevcut hukuk nizamı açısından bile içler acısıdır.

Biz siyasi iktidarı, savcıları, mahkemeleri bayanlar lehine misyona çağırırken; onlar bu bahsin muhataplarını böylesi içi boş davalarla maksat almayı tercih ediyorlar. Tüm kamuoyu bilir ki; bu coğrafyada Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun önünde aksiyon yapmadığı adliye yoktur. Bizim açımızdan bu dava da bayanların hayat gayretinden, eşitlik ve özgürlük çabasından farklı değildir. Bayanlar susturulamaz. Bayanların uğraşı durdurulamaz.”

“KADIN CİNAYETLERİNİ İZLEYENLERİN DÖNEMİ SONA ERİYOR”

Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne açılan bu davayı, sadece kendi gayretlerine yönelik bir akın olarak görmediklerini vurgulayan Niğdelioğlu, bu atağın tüm demokratik kamuoyuna yönelik bir akın olduğunu söyledi. Niğdelioğlu, şunları söyledi:

“Kadınları ve LGBTİQ+ları şiddet karşısında yalnız bırakmak kıymetine İstanbul Sözleşmesi’nden imza çeken siyasi iktidarın; çaba edenleri yıldırma eforu, ülkedeki kaç hukuksuzluktan bağımsız değildir. Sanmasınlar ki bu hukuksuzluklara alışırız. Normalleştirmeyeceğiz, meşrulaştırmayacağız. Bayan cinayetlerini durdurmak bir yana, her gün artışına bilfiil izleyenlerin bölümü sona eriyor. Bu çırpınışları boşuna olduğu üzere, bu davaları da boşunadır. Bayan cinayetlerini durdurana kadar durmayacağımızı bir sefer daha ilan ediyoruz. Bayan cinayetlerini de, şiddeti de, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini de, bu hukuksuzlukları da durduracağız.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/kadinlardan-kcdpnin-kapatilma-davasina-tepki-1926506?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Özel..Horizon Forbidden West'in Devam Oyunu Gelebilir başlıklı makalemizde Oyun hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap