1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Kültür sanatı yönetmek de sanat

Son Dakika.. Dikkat! Kültür sanatı yönetmek de sanat

featured

Her geçen gün gelişmeye devam eden kültür ve sanat alanında idare anlayışları üzerine konuşmanın vakti geldi. Bugün olağanüstü bir stant hazırlamak için düzgün bir sanatkarın olması yetmiyor, yeterli bir küratöre de gereksinim var. İşte burada idare kavramı devreye giriyor. Ketebe Yayınları’ndan çıkan ‘Kültür. Sanat. Yönetim’ kitabı, çağdaş teoriler ve uygulamalar hakkında rehber niteliğinde bir çalışma ortaya koydu.

Alanında referans niteliği taşıyan yapıtta, “Gökçe Dervişoğlu Okandan, Ebru Yetişkin, Rıdvan Gölcük, Murat Balkara, Becerikli Namur, Aylin Seçkin, Ayşe H. Köksal, Ceren Güneröz, Mustafa Kaya, Eda Göknar, Bige Örer, Bengü Gün, Melike Bayık, Suzan His Bedir Erişti, Hatice Utkan Özden, S. Nazlı Ustaoğlu Koyun, Burak Erhan Güngörmüş, Rumeysa Kiger, Uraz Kaspar, Şevket Cem Onat” kısım müellifi olarak yer alıyor.

Sanat idaresi konusunda duayen olan Marcus Graf ve Ali Güney editörlüğünde çıkan kitap, kültürel diplomasiden kültür iktisadına, müze idaresinden kültür ve sanat alanında toplumsal medyayı kullanmaya kadar varlıklı bir içeriğe sahip. Alanında çalışmalar yapan uzmanları bir ortaya getirerek hazırlanan kitaptan, kültür ve sanatı direktörün de farklı bir sanat olduğunu anlayabiliriz.

Ali Güney

KÜRATÖRLER DE DİJİTALDE

Sanat ve kültür idaresi alanında uzun yıllardır ulusal ve milletlerarası projeleri yürüten, Marcus Graf, sanat kurumları için çalışan yahut bu alanda akademik araştırmalar yürüten uzmanların referans niteliğinde bir yapıta gereksiniminden yola çıkarak bu türlü bir çalışma yaptıklarını söylüyor. Graf, “Günümüzde kültür sanayisinin varlığı, bu sistemin giderek profesyonelleşerek sanat ve sanatkarlar üzerindeki tesirini artırdığı yaklaşık 300 yıllık bir gelişimin sonucu. Şu anda dünya çapında ve burada Türkiye’de kreatif sanayilerde ve kültürel kurumlarda on binlerce insan çalışıyor. Bu bağlamda, sanat ve kültür idaresinin sayısız teorik sıkıntılarının tartışılmaya ve uygulamada çeşitli alanları tanıtmaya muhtaçlık var” diye özetliyor.

Marcus Graf

Günümüzde küratörün değişen manasıyla ilgili de çalışmaları olan Graf, “Harika bir stant, heyecan verici bir öyküyü büyüleyici bir formda anlatan mükemmel bir anlatı üzeredir. Bunu başarmak için küratörler sergiyi somut, mimari, kurumsal, sanatsal, sosyo-politik mikro ve makro etraflarıyla ilişkilendirir. Küratöryel uygulama her vakit, vakte ve yere hastır. Pandemi nedeniyle küratöryel uygulama bağlamında temel değişiklikler de gerçekleşti. Küratörler artık her zamankinden daha fazla dijital araçla çalışıyor” diyor.

BİLİM MERKEZLERİNDE DE SANAT

Kitapta Bilim merkezleriyle ilgili çalışmada imzası bulunan kitabın editörlerinden Ali Güney, farklı disiplinlerin kesişmesini sağlayan bu merkezlerin ülkemizde şimdi bir kurumsallaşma sürecinde olduğunu söyleyerek şunları ekliyor: “Kreatif sanayiler, ülkelerde yaratıcı iktisadın gelişmesi için çok değerli. Bir çocuğun bilimi sevmesi çok manalı. Lakin bilim merkezlerinde bunun ötesinde toplumda bilim kültürü oluşturmak için sanatın imkânlarından faydalanmak elzem. Toplumda kültürel ve toplumsal teşebbüslerin yaygınlaşması ve yenilikçi bir kültür inşa etmek için toplumsal inovasyon stratejilerine büyük iş düşüyor. Toplumsal inovasyonun, kıymetler üzerine inşa edilen imkânları, sanat alanının sonlarına dair bakışımızı değiştirebilir.”

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/hayat/kultur-sanati-yonetmek-de-sanat-3795760

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! TİM Başkanı İsmail Gülle: 100 milyarlık kaynak bizi yatırımcı yapacak başlıklı makalemizde Abd, Gülle ve İhracat hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap