1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Son Dakika.. Dikkat! Meral Akşener’den ‘adaylık’ açıklaması

Son Dakika.. Dikkat! Meral Akşener’den ‘adaylık’ açıklaması

featured

ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener, KRT TV özel yayınında Çiğdem Akdemir’in konuğu oldu.

Meral Akşener, Akdemir’in gündeme dair sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı adaylığına değinen Akşener, “Cumhur İttifakı bizim adayımızı çok merak ediyor. Seçim yasasının bile misal bir emelle geçtiğini düşünüyorum. Cumhur İttifakı’nın adayı Sayın Erdoğan ise şayet, bunu Erdoğan’ın azından duymadım yalnızca Bahçeli söylüyor; Erdoğan ve arkadaşları rakibini merak ediyor ise derhal bir seçim kararı alsınlar biz de derhal açıklayalım. Masada hiç Cumhurbaşkanı şu mu olsun bu mu olsun diye hiç konuşmadık. Bunu da arkadaşlar aslında paylaştılar” dedi.

Akşener, son günlerde gündemde olan Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili soruya, “Ben Sayın Mansur Yavaş’ın isminin anılmasından gurur duyarım zira belediye seçimlerinde ittifakın adayıydı. Düzgün hizmet yapmasından, popülerliğinden isminin anılmasından onur duyarız. Şayet Cumhur İttifakı merak ediyorsa çabucak seçim kararı alsınlar 13. cumhurbaşkanı kim olacak öğrensinler. Yüreğiniz yetiyorsa getirin sandığı” dedi.

Akşener’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

ALP EMEÇ’İN TUTUKLANMASI

 • Şu anda arkadaşlarımız takip ediyor. Pazartesi günü daha net karşılıklar alacağız annesi ile irtibat halindeyiz. Genç avukatlar var partimizin bünyesinde ben de takip ediyorum. Bu kadar da olmaz artık. Sayın Erdoğan’ın bir durumu var Cumhurbaşkanı ve AKP genel lideri şapkası.
 • 2017 o vakitler partimiz yoktu. O vakitler bu günleri anlatarak anlattık lakin sonuç farklı oldu. 4 yıldır bu ucube sistemle beraberiz. Bu ucube sistemin bu ülkeye yaşattıkları… Alp genç bir çocuk. O atasözünü sonra silmiş. Siz nasıl kaydediyorsunuz bunları.
 • Düşe düşe 20 yaşındaki çocuğa mı düştünüz. Ramazan günü günahtır. Bu türlü bir sistemin içinde hem Cumhurbaşkanı hem Genel Lider, muhalefet; sivil siyasi, beşerler kederini espri ile bile söyleyemiyor.
 • İktisat Bakanı “açım” diyen beşere sabret diyor. Rastgele bir bahiste gereksinimi olan kederini söylemeye kalkışana ya nankör ya terörist ya hain… Türk tipi partili Cumhurbaşkanlığı öyküsünün sonu. Bir tweet atılmış silinmiş. Bu nedir ya!..

“BENİM KONUTUM BASILDI, HER TÜRLÜ HAKARET KÜFÜR EDİLDİ”

 • Benim meskenim basıldı, herkesin göz önünde gece 11:30’da her türlü hakaret küfür edildi. Mahkemeye gitti. Başbuğun kelamı var “Mim koymak diye” ben her türlü yanlışa mim koymak için mahkemeye gidiyorum, hiç sonuç alamadım.
 • O denli yakışıksız şeyler oldu ki… Ben İçişleri Bakanı olduğumda bana birisi bir şey göndermiş benden de teşekkür gitmiş. O vakit mail yok imzalı kağıt gitmiş. Bir baktım ben imza benim değil. Dümdüz bir teşekkür kağıdı antetli kağıt değil. Bu sahtekarlık dedik mahkemeye gittik. Mahkeme benim imzamı alacak. Ne oldu biliyor musunuz? Resmi bir evrak değil gerek yok denildi. Fakat bu kağıdı alan sallaya sallaya geziyor…

ADAY TARTIŞMALARI: MEVZU ERDOĞAN DEĞİL, SİSTEMİN BOZUKLUĞU

 • Sayın Uysal benden Sayın Kılıçdaroğlu’ndan ve başka genel liderlerden ziyaret istedi. Tekliflerini bizimle paylaşacak. Gündem hususları oluyor. Onu bilerek gidiyoruz. Gerisinden bunları karara bağladığımızda bir metni sizlerle paylaşıyoruz. Evvel Uysal ne önerecek bilmiyoruz. Ondan sonra sizlerle paylaşırız. Bizim sistemimiz zati hususlarla ilgili kendi içimizde toplantılar yapıyoruz birkaç takım çalışıyor, bu türlü bir hazırlıkla gidiyoruz.
 • Cumhur İttifakı bizim adayımızı çok merak ediyor. Seçim yasasının bile benzeri bir gayeyle geçtiğini düşünüyorum. Cumhur İttifakı’nın adayı Sayın Erdoğan ise şayet, bunu Erdoğan’ın azından duymadım yalnızca Bahçeli söylüyor; Erdoğan ve arkadaşları rakibini merak ediyor ise derhal bir seçim kararı alsınlar biz de derhal açıklayalım. Masada hiç Cumhurbaşkanı şu mu olsun bu mu olsun diye hiç konuşmadık. Bunu da arkadaşlar zati paylaştılar.

“YAVAŞ’IN İSMİNİN ANILMASINDAN GURUR DUYARIM”

 • Sayın Yavaş’ın isminin anılmasından gurur duyarım zira ittifakın adayı. Düzgün hizmet yapmasından, popülerliğinden isminin anılmasından onur duyarız. Merak ediyorlarsa çabucak seçim kararı alsınlar 13. Cumhurbaşkanı kim olacak öğrensinler. Uzunluk ölçüsü almanın yolu sandıktır. Sandıkta millet alır. Yüreğiniz yetiyorsa getirin sandığı.
 • Bir şey gözden kaçıyor. Bu ucube sistemin değiştirilmesi Türkiye’de adaletin gerçekleşmesi için bu tek adam sisteminin kaldırılması için elbette Cumhurbaşkanlığı seçimini almalıyız. Birebir vakitte Meclis’te de çoğunluğu almalıyız. Erdoğan’ın gerçeklikten kopmasına neden olan yetki tertibi. Bu sistemin birebirini seçmeyeceğiz biz.
 • Biz o yetkileri şu kadar kullanacak birini seçmeyeceğiz. O yetkiler Türkiye’yi bu hale getirdi zati. Erdoğan tadını çıkara çıkara kullanıyor o başka, husus Erdoğan değil sistemin bozukluğu. Ben genç bir kümeyle beraberdim, ağlayım mı bilemedim gencecik bir çocuk bana “Gençliğimizi elimizden aldılar” dedi.
 • En kısa müddette parlamenter sisteme geçecek bir yol tutacağız. Çoğunluğu kazandığımız Meclis’le tek adamın sonsuz yetkilerinin büyük kısmını Meclis’e bırakacağız. Temel sorun bu rejimdir, sistemdir. Bizim güçlendirilmiş parlamenter demokrasiye geçişimize dair tez ile yola çıktığımız bir seçim bu. Var sayalım Allah korusun kazanılamadı, bir sonraki seçimde Sayın Erdoğan’ın yerine geçecek adamı konuşuruz.

”24 MİLYAR ‘ŞAK’ DİYE HARİRİ’YE GİTTİ, TEK ADAMLA BU TÜRLÜ PARALAR HARCANIR GİDER”

 • O sistemin değiştirilmesine dair bir cümle daha kuramayız bu ülkede. Bir yazı ile bu ülkenin 24 milyarının Haririlerin cebine gitmesine, çocukların gençliğinin ellerinden alındığı sistem… Bir dakikada 24 milyar aile dostu Hariri’nin cebine konuldu. 7 milyona yakın derin fakir çocuk var bu ülkede. 26 milyar lira tutan bir projemiz vardı. Çocuklarımızın kahvaltı yapabileceği… bu sistemden kurtulmanın bedeli 26 milyar lirayken 24 milyar şak diye Hariri’ye gitti. Tek adamla bu türlü paralar harcanır sarfiyat.
 • Bakın hepiniz fakirleştiniz. Dün orta sınıf bir insansanız son artırımlardan sonra doğalgaz, elektrik, kira bundan bir yıl önce tahminen tatil için zevkiniz için kenara para koyabilirken, şu an itibariyle maaşınız alım gücünde en az yüzde 60 oranında ki bu TÜİK’in sayısı düşüşle birlikte; siz ortanın bir altında vatandaşsınız.

“BİN 500 LİRA EMEKLİ MAAŞI ALANLAR GÖRDÜM”

 • Açlık hududu 4 kişilik bir aile için 4 bin 927 lira. Yoksulluk hududu 16 bin lira…
 • Emeklilerden çok geri bildirim aldık bayramda çok kasvet çekiyorlar. 4 bin üzere bir bayram ikramiyesi versin diyorlar.
 • Bin 500 lira emekli maaşı alanlar gördüm. Bunu 2 bin 500 liraya çıkardılar lakin ısrarla söylüyorum; en düşük emekli maaşı taban fiyat kadar olmalı. Bu ortada minimum fiyat de güncellenmeli doğal. Biz ısrar ediyor lakin sizler de söylerseniz daha âlâ olur.

”’ADAY KİMDİR?’ DEMEK YERİNE BANA KİMİ İSİMLERİ SÖYLÜYORLAR”

 • Artık ben aday olmadığımı açıkladığım için bana ‘Aday kimdir?’ demek yerine bana kimi isimleri söylüyorlar.

DETAYLAR GELİYOR…

http://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/meral-aksenerden-adaylik-aciklamasi-1926538?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Özel..Aleyna Tilki'nin Klibi Coğrafya Kaderdir Tartışması Başlattı başlıklı makalemizde Klibi, Özdemir ve Şarkı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap