1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! NATO’dan dünyanın en büyük canlı siber tatbikatı

Son Dakika.. Dikkat! NATO’dan dünyanın en büyük canlı siber tatbikatı

featured

Tatbikata NATO müttefikleriyle NATO ortağı ülkelerden siber güvenlik ve bilişim uzmanları katılacak. Bu yılki tatbikatta Ukraynalı uzmanlar da yer alacak.

Tatbikatta sivil ve askeri bilişim sistemleriyle kritik altyapılara yönelik gerçek vakitli gelişmiş siber hücumlara karşı savunma prosedürleri test edilecek. Ayrıyeten muhtemel hücumlarda durumunda sivil ve askeri ünitelerle kamu ve özel kesim iş birliklerinin nasıl uygulanacağı denenecek.

Tatbikat senaryosuna nazaran, Berylia isimli hayali bir ülkenin askeri ve sivil bilişim sistemlerine düzenlenen siber akınlara karşı mevcut güvenlik ortamı göz önünde bulundurularak jeopolitik durumlar içinde neler yapılacağı kararlaştırılacak.

Devlet kurumları, üniversiteler, milletlerarası kuruluşlar ve şirketler iş birliği yapacağı tatbikatta NATO’nun yanı sıra Siemens, Siemens, TalTech, Clarified Security, Arctic Security ve CR14 üzere şirket ve kurumlar yer alacak.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/dunya/natodan-dunyanin-en-buyuk-canli-siber-tatbikati-3795774

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Mete Yarar: Pençe-Kilit operasyonu önce Gara'nın sonra da Kandil'in kilidini açacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap