1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Putin: Batılıların ekonomiyi çökertme yaptırımları işe yaramadı

Son Dakika.. Dikkat! Putin: Batılıların ekonomiyi çökertme yaptırımları işe yaramadı

featured

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ulusal para üniteleri üzerinden ticarete geçiş sürecinin hızlandırılması gerektiğini belirterek, “İş dünyasına, muteber ticaret ortaklarıyla ulusal para üniteleriyle ticarete geçişin hızlandırılması dahil azami takviye vermeliyiz” dedi.

Putin, Rus iktisadına yönelik hükümet yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, Batılı ülkelerin yaptırımlarla arzuladıkları amaçlara ulaşamadıklarını söyledi.

Batılı ülkelerin, Rus bankacılık sistemini çökertmeyi ve marketlerde eser kıtlığı yaşanmasını hedeflediğini belirten Putin, “Ancak Rusya’ya yönelik bu siyasetin işe yaramadığını söyleyebiliriz. Dahası, bu yaptırımlar uygulayanlara da ziyan veriyor. Enflasyon ve işsizliğin artması, ABD ve Avrupa’da ekonomik şartların bozulması, Avrupalıların hayat standartlarının düşmesinden bahsediyorum” sözlerini kullandı.

Putin, Rusya’nın kelam konusu “eşi gibisi görülmemiş” baskıya dayandığını savunarak, “Durum istikrara kavuşuyor. Rublenin döviz karşısındaki bedeli şubatın birinci yarısındaki düzeye döndü. Bankalarda nakit döviz tekrar mevcut hale geliyor ve vatandaşların mevduatları hacmen büyüyor” dedi.

Enflasyon dalgasında dayanak vurgusu

Enflasyonun yüksek bir düzeyde olduğunu kabul eden Putin, “8 Nisan prestijiyle yıllık enflasyon yüzde 17,5 düzeyinde. Bunlar yüksek sayılar. Vatandaşlar bunu aile bütçelerinde hissediyor, fiyatların yükseldiğini görüyorlar ve bizler de vatandaşlara bu enflasyon dalgasıyla gayrette dayanak olmalıyız” diye konuştu.

Putin, dost olmayan ülkelerin kısıtlamaları nedeniyle iç piyasadaki ticari imkanların etkilendiğini, ihracat ve ithalatta tedariklerin sevkiyatında ve ödemelerde meseleler yaşandığını kaydetti.

Şirketlere kelam konusu süreçte takviye olunması gerektiğine işaret eden Putin, “İş dünyasına, emniyetli ticaret ortaklarıyla ulusal para üniteleriyle ticarete geçişin hızlandırılması dahil azami takviye vermeliyiz. Yeni, değişen şartlarda çok daha süratli hareket etmemiz gerektiğini vurgulamak istiyorum” dedi.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/dunya/putin-batililarin-ekonomiyi-cokertme-yaptirimlari-ise-yaramadi-3795720

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Ürdün'den Mescid-i Aksa'daki ihlallerle ilgili İsrail'e tepki başlıklı makalemizde Baskın, İsrail ve Ürdün hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap