1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Putin: Rusya’ya yönelik yaptırımların başarısız oldu

Son Dakika.. Dikkat! Putin: Rusya’ya yönelik yaptırımların başarısız oldu

featured

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, hükümet ve iktisat kurmaylarıyla görüntü konferans yoluyla toplantı yaptı. Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Başkanlık Yönetimi Lideri Anton Vaino, Başbakan Birinci Yardımcısı Andrey Belousov, Rusya Devlet Lider Yardımcısı Maksim Oreşkin, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ve Rusya Merkez Bankası Lideri Elvira Nabiullina toplantıda yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasında tekrar Batılı ülkeler tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımları kıymetlendirerek bu gayretlerin başarısız olduğunu savunan Putin, “Son devirde iktisat için en kıymetli olumsuz faktörün, Batılı ülkelerden gelen yeni yaptırım baskısı olduğu aşikar. Hesapları, ülkemizdeki mali ve ekonomik durumu süratle baltalamak, piyasalarda paniğe ve bankacılık sisteminin çökmesine neden olmak ve mağazalarda büyük çaplı eser açığına yol açmaktı. Ancak Rusya’ya yönelik yaptırımların başarısız olduğunu şimdiden emin bir biçimde söyleyebiliriz” dedi.

“Rusya baskıya dayandı, Avrupa’da hayat standartları düşüyor”

Kelamlarının devamında Batılıların uyguladıkları yaptırımların bilakis döndüğünü ve Avrupa’da sıkıntılarla karşılaşıldığını işaret eden Putin, “Avrupalıların hayat standartlarının düşüşü Rusya Federasyonu’na uygulanan yaptırımların sonuçlarından biridir. Enflasyon ve işsizliğin artması, Avrupa ve ABD’deki dinamiklerin bozulmasına ve Avrupalıların hayat standartlarının düşmesine sebep oluyor. Rusya, dediğim üzere bu eşi görülmemiş baskıya dayandı. Durum istikrar kazanıyor ve ruble, Şubat ayının birinci haftalarındaki düzeye geri döndü. Birinci çeyrek sonuçlarına nazaran, cari ödemeler müspet istikrarı 58 milyar doları aştı. Bu tarihin en yüksek düzeyi. Ülkenin bankacılık sistemine nakit döviz dönüyor, vatandaşların mevduat hacmi artıyor” tabirlerini kullandı.
Putin kelamlarının sonunda, Rusya’ya uygulanan eser ambargolarında yaşanan sıkıntılara karşı toptan ve perakende besin ile öteki eserlerde yaşanan problemlerin giderildiğini ve stokların tekrar düzenlendiğini belirtti.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/dunya/putin-rusyaya-yonelik-yaptirimlarin-basarisiz-oldu-3795776

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! NATO'dan dünyanın en büyük canlı siber tatbikatı başlıklı makalemizde Tatbikat hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap