1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! ‘Reflü sorunu olanlar sahurda fazla yağlı ve şekerli gıda tüketmemeli’

Son Dakika.. Dikkat! ‘Reflü sorunu olanlar sahurda fazla yağlı ve şekerli gıda tüketmemeli’

featured

Ramazan ayının bedenimizde birtakım fiziki değişiklikler oluşturmaya aday olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Mustafa Çakar, bu değişikliklerin olumlu tarafta olması için belirli başlı bahislere dikkat edilmesini vurgulayarak reflü sorunu olanlara tekliflerde bulundu.

KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLAR İÇİN SAKINCALI

Kronik rahatsızlığı olanların oruç tutmasının sakıncalı olabileceğine dikkat çeken Uzm. Dr. Mustafa Çakar, “Özellikle şeker hastaları, tansiyon sorunu olanlar, böbrek hastaları, tertipli ilaç kullananlar, makûs huylu hastalık tanısı olanlar, ameliyat sonrası devirdeki hastalar, ağır Covid-19 ve gibisi enfeksiyon geçirmiş ve nekahat evresindeki hastalar oruç tutmamalı, oruçlarını tutmak isterlerse de mümkün epey güzelleşme periyodu sonrasına bırakmalıdırlar” diye konuştu.

SÜRATLİ YEMEK YEMEKTEN KAÇINILMALI

Her süreç ve durumda bedenimizin fizyolojisini yanlışsız çalıştırmamız gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Mustafa Çakar, şu bilgileri paylaştı:

“Beslenme ağızdan başlar. Besinleri düzgün çiğnemeye çaba etmeli, diş denetimlerimizi aksatmamalıyız. Ağızda parçalanması tam olmamış besinler mideyi daha fazla yorar. Çok soğuk ve çok sıcak besinler tüketmek, karın bölgesinden soğuk almak, süratli yemek hazımsızlığa sebep olur. Çiğ meyve ve zerzevatları düzgün yıkamadan tüketmek, besin hususu alımında seçici davranmamak, soğuk zincir gereken besinlerde soğuk zinciri koruma edememek değerli mide ve bağırsak meselelerine sebep olabilir. Ruhen yorgun ve gergin olmak sindirim işlevlerini olumsuz tesirler. Bu açıdan da hafif idmanlar yapmak, rahatlatıcı aktivite ve irtibatta bulunmak kıymetlidir. Kronik mide ve bağırsak rahatsızlığı olan şahıslar bilhassa Ramazan ayında bu faktörlere daha fazla dikkat etmelidir.”

GASTRİT VE REFLÜ SORUNU OLANLAR BU TEKLİFLERE DİKKAT ETMELİ

Ramazan ayında oruç ile daha evvel bedenimizin alışık olmadığı bir yemek nizamına geçtiğimizi söyleyen Uzm. Dr. Mustafa Çakar, “Çoğunlukla günde 3 öğün yemek yemeye alışık olan, ortada atıştırmalıklar, çay üzere içecekler tüketen bizler, adeta gün içi tüm besin öğelerinden uzak durduğumuz için Ramazan’ın birinci günlerinde bir şok tesiri yaşarız. Bu süreçte orucu bedenin temel dinamiklerine uyarak ve kurallara riayet ederek tutmalıyız” tabirlerini kullandı.

Gece yenen sahur yemeğinin mide ve yemek borusunda asit reflüsü, sabah bulantısı üzere sorunlara sebep olabileceğine dikkat çeken Uzm. Dr. Mustafa Çakar, şunları söyledi:

“Reflü ve sabah bulantısı üzere meseleleri engellemek için sahurda tok tutma istikametiyle yeterli bilinen daha çok proteinli besinler tüketmek âlâ olur. En bilinen örnek yumurtadır. Hurma lifli yapısı ile daha denetimli bir kan şekeri nizamına yardımcı olur. Yağ ve şeker içeriği sahurda çok az olmalıdır. Sahurda yağlı baharatlı ve şekerli beslenmek mide asit reflüsüne sebep olabilir. Sahur yemeği yenilip akabinde çabucak yatıldığında reflü sorunu daha fazla görülür. Sahurda çay bir iki bardakla hudutlu tutulmalı, mümkünse kahve içilmemelidir. Yeniden susuzluk hissini tetikleyebilecek fazla tuzlu besinlerden uzak kalınmalıdır. Sahur yemeğini yedikten sonra bir müddet yatmamak hem hazmın rahat olması hem de reflü meseleleri olmaması için uygun olur. Gastrit ve reflü sorunu olanlar bu önlemlere daha fazla dikkat etmelidir.”

SAHURDA BOL PROTEİNLİ BESİNLER TERCİH EDİN

Sabah oluşan sıkıntıların öğlenden sonra yerini açlık hissi, yorgunluk, susuzluk, baygınlık hissi üzere sorunlara bırakabileceğini belirten Uzm. Dr. Mustafa Çakar, uzun günlerde açlık hissini azaltmak için sahurda glisemik indeksi düşük, bol proteinli ve lifli besinler tüketilmesi gerektiğini söyledi.

ÇOK ÖLÇÜDE BESİN TÜKETİLMEMELİ

Orta ve uzun periyodik, aralıklı ve denetimli olarak aç kalmanın, bedenin yağ istikrarını düzenlemek için hoş bir imkân sağladığını belirten Uzm. Dr. Mustafa Çakar, “Bunu bir antrenman üzere de düşünebiliriz. Fakat her antrenman ve aktivitenin bir kuralı vardır. Açlıkla karaciğer yağ depoları azaltılır, yağ bedende biriktiği bölgelerden ayrılarak kana geçer, güç ve üretim için kullanılır. Şayet sahur ve iftarda alınan besin içerikleri dengelenebilirse bu süreçte kilo denetimi ve yağlanmada azalma sağlanabilir. Lakin bütün gün aç kaldım denilerek iftar sonrasında çeşit ayırt etmeden çok ölçüde besin ile beslenilirse, bu orucun özü ve emelinden uzaklaştığı üzere sıhhatimiz için de olumsuz etkiler oluşturur” açıklamasında bulundu.

İFTARA ÇORBA İLE BAŞLAYIN

Oruç az bir su ile açıldıktan sonra iftar yemeğine sıcak çorba ile devam edilmesi gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Mustafa Çakar, şu tekliflerde bulundu:

“İftarda çeşit sonlu tutulmalı, uzun süren açlık sonrası mide aniden fazla ve farklı çeşitlerle doldurulmamalıdır. Bu saatte karbonhidrat, protein, yağ içerikleri tüketilebilir. Kâfi besin alabilmek, sonraki gün rahat oruç tutabilmek için iftardan itibaren suyu oda ısısında ve azar azar içmek uygun olur. Su daha çok iftar sonrası, hazmın aşikâr bir evreye geldiği orta saatlerde günlük kayıplar da hesaba katılarak bol ölçüde içilmelidir. Bu müddet iftar sonrası 2-3 saattir. İftar sonrası bir ölçü dinlenmek, çay kahve içilecek ise yemek hazmedildikten sonra içmek uygun olur. Su tüketimi sahura kadar orta ara devam etmelidir.”

GAZ SANCILARI GÖRÜLEBİLİR

Ramazan ayında mide ve bağırsak rahatsızlıklarının acil ve iç hastalıkları müracaatları ortasında değerli bir yer tuttuğunun altını çizen Uzm. Dr. Mustafa Çakar, “Sıklıkla midede şişkinlik, gaz sancıları, hazımsızlık, reflü, ishal, susuzluk hissi, baygınlık, baş dönmesi, tansiyon yükselmesi, şeker düşmesi yahut yükselmesi üzere tıbbi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu açıdan orucun sağlıklı bireyler tarafından bir yeme eğitimi üzere düşünülüp tutulması, kurallara riayet edilmesi, sahur ve iftarda mideyi yoracak fazla ölçü ve çeşitte besinden uzak kalınması, suyun kâfi ve denetimli tüketilmesi büyük değer arz eder” diyerek kelamlarını noktaladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/yasam/reflu-sorunu-olanlar-sahurda-fazla-yagli-ve-sekerli-gida-tuketmemeli-1926588?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Özel..MacBook Air 2022 Tasarımı Ortaya Çıktı başlıklı makalemizde Macbook ve Tasarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap