İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Rizeli yurttaş AKP’li belediyeyi şikayet etti: İdari para cezası verildi

Son Dakika.. Dikkat! Rizeli yurttaş AKP’li belediyeyi şikayet etti: İdari para cezası verildi

featured

Muradiyeli Haldun Kazdal, AKP’li Muradiye Belediyesi’nin ayrımcılık yaptığı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) yaptığı müracaatta haklı bulundu. Haldun Kazdal’ın birebir vakitte avukatlığını da yapan oğlu Kazım İsmail Kazdal, belediyenin müvekkilinin toprak yolunu asfaltlamadığı üzere çöp kutusunu da kaldırarak hizmette ayrımcılık yaptığını belirterek, yaşananları şöyle anlattı:

“Muradiye Belediyesi tarafından beldemizde yapılan eski beton yolların asfaltlaması ve toprak yolların betonlanması çalışmaları sonucunda beldemizde bulunan hanelerin istisnasız tamamının yolu asfaltlanmış yahut beton ile kaplanmıştır. İnsan hayatının olmadığı sadece çay tarımı ve odunculuk faaliyetleri kapsamında kullanılan yollarının neredeyse tamamımı asfaltlanmış yahut beton ile kaplanmıştır.

“SOKAĞIN KONUTA 500 METREYE KADAR OLAN KISMI ASFALTLANDI”

Lakin Sümbül Sokak’ın sırf 500. metreye kadar olan kısmı asfaltlanmıştır. Adeta birebir sokak üzerinde müvekkilimin birlikte yaşadığı komşularına kadar asfaltlama hizmeti gelmiş müvekkilime belediyenin bu hizmeti ulaştırılmamıştır. Müvekkillerime karşı açıkça ayrımcılık yapılmıştır. Müvekkilimin meskenine giden yolun başladığı noktada asfalt bitmiştir. Bununla birlikte tıpkı sokak üzerinde müvekkilimin meskeninin yanında bulunan çöp tenekeleri dahi kaldırılmıştır.”

“İDARİ PARA CEZASINA ÇARPTIRILDI”

TİHEK’e yapmış olduğu müracaat üzerine Muradiye Belediye Lideri Musa Süreyya Balcı’nın savunmasına da değinen Avukat Kazdal, şöyle dedi:

“Belediye lideri Balcı ‘eskiyen beton yollar üzerine asfalt döküldüğünü, müracaata husus olan yolun toprak olduğu gerekçesiyle asfaltlanmadığı’’ halinde beyanlarda bulunarak hizmette ayrım olmadığını savundu. Liderin bu savunması sonrası kuruma bölgedeki toprak yolları üzerine yapılan asfaltlama çalışmalarına ait fotoğrafları belgeye sunduk. Akabinde Lider Musa Süreyya Balcı ikinci savunmasında, ‘bölgede afet yaşandığı öncelikli olarak afet yaşanan yerlerin asfaltlandığı, beldedeki yolların yüzde 40’ının toprak olduğu, hizmetin eşit dağıtıldığını’ söyledi.

Bu ikinci savunmanın akabinde Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun Muradiye Belediye’sinden istediği belediyenin toprak ve beton yolları gösterir krokinin Lider Musa Süreyya Balcı tarafından belgeye sunulmadı. Bu nedenle Tahkikat etabının tamamlanmadığını ve oy çokluğu ile Muradiye Belediyesi tarafından siyasi görüş temelinde ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu tarafından yönetim hakkında idari para cezası uygulanmasına karar verildi.”

Avukat Kazdal, müvekkilinin maddi ve manevi zararın karşılanması için yönetim mahkemesinde haklarını aramaya devam edeceklerini söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/rizeli-yurttas-akpli-belediyeyi-sikayet-etti-idari-para-cezasi-verildi-1926492?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Hollanda'daki sığınma merkezinde Rus LGBT+'lar tehdit nedeniyle nakledildi başlıklı makalemizde Hollanda, Lgbti+ ve Rus hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap