1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Sardunya vefalıdır tam mevsimidir

Son Dakika.. Dikkat! Sardunya vefalıdır tam mevsimidir

featured

Baharın müjdecisi ağaçların yaprak vermesi. Yaprak verdiği vakit anlıyoruz ki artık üstümüzdeki montların, kabanların yerlerini trençkotlarımız alacak. Lakin bu bahar biraz geç geldi. “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır”atasözünü birebir yaşadığımız o mart 2022 martıymış halbuki. Neyseki havalar artık ısındı, bahar geldi. Konutlarımızda, balkonumuzda, ofisimizde çiçekler açtı. Bahar gelince İstanbulluluraın akın ettiği Eminönü’ndeki Çiçek Pazarı’na biz de yolumuzu düşürdük. Baharın kendini gösterdiği şu günlerde balkon ve bahçelerimizi çiçeklendirmek için satıcılardan yardım istedik.

Turgay Solgun

Baharı müjdeleyen çiçekler

Turgay Solgun. Eminönü’nde 35 yıldır çiçekçilik yapıyor. Yıllardır çiçekçilik yapan Solgun, “Çiçekler açtığı vakit baharı hissetmiş oluyorsunuz. Çiçeklerle birlikte bahar da gelmiş oluyor” diyor. “Sardunya, papatya, menekşe, erengül, sümbül ve saraypatı baharı müjdeleyen çiçeklerdir” diyen Solgun, bu çiçekleri konutlarınızın balkonunun da bu aylarda dikebileceğinizi ve sonbahara kadar çiçek açacağını söylüyor.

ÇİÇEKLER DE KÜSER

İster menekşe ister kasımpatı, isterseniz de saraypatı ekebilir, bu bitkilerin hepsi yaz uzunluğu çiçek açacak bitkiler. Şu an hazır mevsimindeyken Solgun’un söylediği çiçekleri yetiştirip konutlarımıza renk katıp, hoş kokular yayabiliriz. Fakat “Ne çiçek ekmeliyim?” diye soruyorsanız, yılların tecrübeli çiçekçisi Turgay Solgun, insan hızlı benzetmesi yaptığı hercai menekşe bitkisini ekebilirsiniz diyor. Solgun, balkonunuzda, bahçenizde yetiştirebileceğiniz hercai menekşenin bakımının çok kolay olduğunu ve nasıl bakılması gerektiğini ise şöyle anlatıyor: “Üç günde bir su verin. Ayda bir kez toprağını biraz havalandırın ve çapalayın ki bitki hava alsın, nefes alsın. Açık alanda, balkonda bahçede yetiştirmelisiniz. Çiçeğin oksijen alması gerekiyor. Hatta hercai menekşeye şayet yeterli bakıp, koruyabilirseniz bir sonraki seneye de çiçek kalacak” diyor Solgun. “İnsanlar, çiçeği alıp vazo üzere süs niyetine aylarca bir köşeye koyuyor” diyen Solgun biraz serzenişte de bulunuyor. Çiçeklere ilgi göstermezseniz çiçekler de küser. Çiçeklere günaydın, bugün nasılsın, niçin çiçek açmıyorsun, ne oldu sana, yerini mi sevmedin, vitaminin mi az kaldı?” halinde konuşarak ilgi gösterilmesi gerektiğini anlatıyor.

İbrahim Avcı

Çiçek Rehabilatasyondur

Öbür durağımız İbrahim Avcı. Baba mesleği çiçekçiliği 40 yıldır severek yapıyor Avcı. Bilhassa bu aylarda çiçek ekmek isteyenlere ise Avcı’nın tercihi sardunya oluyor. Avcı, “Sardunya vefalı bitkidir. Yerini ve güneşi severse 12’ye yakın bütün yaz çiçek açar” diyor. Avcı, bilhassa yazın; begonvil ve sardunyaların, kışın ise; kaktüslerin, antoryumların, orkidelerin, yeşil yapraklı salon bitkilerin mevsimine nazaran dikkat çeken bitkiler olduğunu söylüyor. “Çiçekleri mevsimine, koyacağınız yere, gölgeye, balkonunuza, bahçenize, toprağın randımanına nazaran itinayla bakmalısınız” diyen Avcı, güneş alıyorsa güneş alan bitkiler, gölge alıyorsa gölge için bitkileri bilhassa tercih etmelisiniz” diyor. Mesken ve balkonda neler yetiştirilmesi gerektiğini de söyleyen Avcı, konut için de yapraklı bitkiler yetiştirilmelidir diyor ve areka, benjamin, yuka, bonzai ve grassa üzere çiçeklerin mesken için de yetiştirmek için uygun bitkiler olduğunu söylüyor.

Balkonda ise yasemin, sardunya, begonya, çuha, hercai menekşe, lale ve sümbül üzere bitkileri öneriyor. Son olarak “Çiçek bir rehabilatasyondur. Hem Allah’a tevekkül etmektir hem Allah’a bir bakıştır. Hem de tabiat ve tabiattır” diyen Avcı, “Çiçek birebir vakitte hoş bir his bırakır beşerde. Çiçeklerle konuştuğunuzda o sizi anlar ve sizi âlâ motive eder. Hayata bakışınızı değiştirir. Sevdikçe açılır, baktıkça güzelleşir. Ortamı, havayı temizler ve doğayı bütünleştirir. Sonuçta bir aşktır”” diyerek çiçeklerinde bir manası olduğunu lisana getiriyor.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/hayat/sardunya-vefalidir-tam-mevsimidir-3795166

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! ABB Meclisi MHP Grup Başkanvekili: Ankapark’ı, Eyfel’e dönüştürebilirsiniz başlıklı makalemizde Ankapark, Dönüştü ve Orayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap