1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Savunma sanayisinde dokuz projenin daha startı verildi

Son Dakika.. Dikkat! Savunma sanayisinde dokuz projenin daha startı verildi

featured

SSB’den yapılan açıklamaya nazaran, savunma endüstrisi alanında Ar-Ge projelerinin başlatılması tarafında kararların alındığı 8’inci Ar-Ge Paneli, Başkanlıkta gerçekleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, Ar-Ge projelerine ait ayrıntıları paylaştı.

Demir, “Bugüne kadar tamamlanmış ve devam eden toplam 119 Ar-Ge projesinde 4,1 milyar liralık harcama yapıldı. Bu projeleri üniversiteler, firmalar, araştırma kurumları ve enstitülerle birlikte yürüttük.” tabirlerini kullandı.

20 yıl evvel savunma endüstrisinde Ar-Ge harcamalarının hissesi yılda 50 milyon doları bile bulmazken bugün yılda 1 milyar 250 milyon doları geçtiğini vurgulayan Demir, “Tam bağımsız savunma endüstrisi gayesinde, Ar-Ge ve teknoloji bahislerindeki çalışmalardan taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Ar-Ge projeleri

SSB 8’inci Ar-Ge Paneli toplantısı sonucu başlatılması kararı alınan projeler ve SAGA daveti şunlar:

– “Göçmen Programı Geniş Alan Çağrısı” ile global konumlama sistemlerinin (KKS) çalışmadığı ya da engellendiği ortamlar için yenilikçi navigasyon kavram ve tahlillerinin oluşturulması, belirlenecek kriterler çerçevesinde en yeterli tahlillerin tespit edilmesi amaçlanıyor.

– “Su Altı Sentetik Açıklıklı Görüntüleme Yeteneği Kazandırılması (SAS) Projesi” ile insansız denizaltı araçları başta olmak üzere çeşitli deniz platformlarındaki uygulamalara hizmet edebilecek halde sentetik açıklıklı sualtı görüntüleme yeteneğinin yurt içinde kazanılması hedefleniyor. Bu kapsamda geniş bant akustik sensörlerin, yüksek çözünürlükte görüntülemeye yönelik sinyal sürece algoritmalarının geliştirilmesi öngörülüyor.

– “Seramik Katkılı Metal Matris Kompozit Materyaller İçin Lazer Metal Toz Ergitme Prosesinin Geliştirilmesi Projesi” ile gaz türbinli havacılık motorları kesimlerinde, aşınma direnci, yüksek sıcaklık dayanımı ve mekanik direnç özelliklerinin geliştirilmesine yönelik olarak, eklemeli imalat teknolojisine uygun farklı kompozisyonlara sahip metal matris kompozit tozlarının hazırlanması ve bu tozların kullanılacağı eklemeli imalat prosesinin geliştirilmesi hedefleniyor.

– “Yüksek Sıcaklık Ötektik Oksit Seramik Matris Kompozitlerin Geliştirilmesi Projesi” ile gaz türbinli havacılık motorlarında yüksek sıcaklık türbin modüllerinin üretiminde nikel bazlı üstün alaşımlara alternatif olabilecek ötektik oksit seramik matris kompozit gereçlerin geliştirilmesi, farklı kompozisyon ve katkı materyalleri için deney tasarımı gerçekleştirilmesi, yarı mamul külçe (ingot) olarak üretilmesi ve karakterizasyonun yapılması amaçlanıyor.

– “Grafen Temelli Esnek Elektrot Materyallerinin Geliştirilmesi Projesi” ile askeri çalışanın beden sinyallerinin takibi için kutanöz elektrot materyallerinin üretimine yönelik, grafen asıllı, esnek, giyilebilir ve hassas sensör materyallerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Geliştirilecek algılayıcı elektrotların elektrokardiyografi, elektromiyografi ve elektroensefalografi uygulamalarında kullanılarak nabız, kaslar ve beyinden kaynaklı fizyolojik sinyallerin invazif olmayan prosedürlerle toplanması öngörülüyor.

– “Düşük Faz Gürültüsüne Sahip Osilatör Geliştirme Projeleri” ile radar sistemlerinde kullanılan dialektrik ve kristal rezonatörler yardımıyla modellenen düşük faz gürültüsüne sahip osilatörlerin geliştirilmesi amaçlanıyor.

– “YIG Filtre Geliştirme Projesi” ile elektronik harp sistemleri, radar ikaz ve ELINT almaçlarında kullanılan, ayarlanabilir geniş bantlı filtrenin yurt içinde geliştirilmesi planlanıyor.

– “Yüksek Güçlü Elektromanyetik (YGEM) Tehditlere Dayanımlı Önkat Limitleyici Geliştirme Projesi” ile yüksek güçlü elektromanyetik silahların haberleşme, radar, elektronik harp sistemlerine süreksiz ya da kalıcı ziyan vermesini engelleyebilecek RF MEMS tabanlı limitleyici geliştirilmesi hedefleniyor.

– “X Band RF Uygulamaya Has Tümdevre (TETİK) Yurt İçi Üretim Prosesi Geliştirme Projesi” ile SiGe Kütüphane Projesi kapsamda ortaya konulan Proses Tasarım Kiti (PTK) ve Kütüphanesi kullanılarak çeşitli mühimmatlarda kullanılmak üzere tümdevre (ASIC) geliştirilmesi amaçlanıyor.

– “Ku-Bant Çok İşlevli RF Çip (RF CoreChip) Yurt İçi Üretim Prosesi Geliştirme Projesi” ile yeni kuşak AESA radarlarında kullanılmak üzere hüzme oluşturucu (beamformer) çok işlevli çipin SiGe BiCMOS teknolojisi kullanılarak geliştirilmesi planlanıyor.

Ar-Ge panellerinde beyin fırtınası

SSB koordinesinde yapılan Ar-Ge panellerinde Başkanlığın yanı sıra Ulusal Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, TÜBİTAK’tan temsilciler ile projelerle ilgili akademisyenler üye olarak yer alıyor. Panellerde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin mevcut ya da planlı sistem ve platformlarının gereksinimi olan kritik bileşenlerin yahut geleceğe dönük yeni teknolojilerin geliştirilmesi için proje başlatma kararları alınıyor.

Tıpkı vakitte son eser teslimatı içermeyen teknik gösterim yüklü projeleri hedefleyen geniş alan davetleri yapılmasına karar verilen etkinliklerde, projelerde KOBİ-sanayi-üniversite iş birliğine değer veriliyor. Üniversiteler, enstitüler yahut KOBİ’ler projelerde yüklenici yahut alt yüklenici olarak misyon yapıyor.

Birincisi 2016’da gerçekleştirilen ve şu ana kadar 8 sefer yapılan Ar-Ge panelleri sonucu toplamda 49 projenin başlatılmasına ve 20 alanda SAGA daveti yayımlanmasına karar verildi.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/ekonomi/savunma-sanayisinde-dokuz-projenin-daha-starti-verildi-3795698

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! 'Ezogelin' başlıklı makalemizde Çorbası ve Ezo hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap