1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Şifa deposu çorba: Telbine

Son Dakika.. Dikkat! Şifa deposu çorba: Telbine

featured

Başta Efendimiz (s.a.v.) olmak üzere bütün peygamberler hakkında okuduklarımızdan, dünyaya ve onun nimetlerine paha vermediklerini, emekleriyle helal yarar sağlayıp bununla geçindiklerini ve devirlerinde insanların en üstünü olmalarına karşın asla kibre kapılmadan, hep mütevazı kimseler olmaya uğraş ettiklerini anlıyoruz. Hz. Âdem’den (a.s.) Resûlullah’a (s.a.v.) İslam’ın, hiç değişmeden koruduğu özü takva, tevazu ve terbiye ekseninde batındır. Gerek Peygamber (s.a.v.), gerekse birinci dört halifenin hayatlarına dair okumalarda herkesin bu sade hayat usulüne dair besbelli sınırları rahatlıkla görebilir. Bu durum hayatın değerli bir kesimi olan sofraya da yansımıştır.

İslam, sofrada paylaşmayı, köle ile efendinin tıpkı kaptan yemek yemesini emrederek sınıf farklarını kaldırmıştır. Böylelikle, halk dayanışma ve paylaşma ruhunu kavramış, güçlü ve yoksul halk katmanları ortasındaki uçurum azalmıştır. Üstünlüğün takvada olduğu fikri, ‘zengin ve soylu’ olmanın o güne kadar sürdürdüğü egemenliği yerle bir etmiştir. Resûlullah (s.a.v.) şahsen kendisi, varlıklı yoksul ayırt etmeksizin sofrasını herkesle paylaşmış, elindeki yiyeceğin en düzgününü konuğuna ikram etmiştir.

Yeme içmede aşırılığa gitmemeyi emreden ayetler ve tavsiye eden hadislerden sonra, tekrar imdada yetişen Kur’ân-ı Kerim, insanların bu husustaki titizlikte de çoka kaçmalarını önleyecek netlikle ve çeşitli sözlerle durumu belirli bir ölçüyle insanileştirmektedir:

“Onlar verdikleri vakit israf etmezler; cimrilik de etmezler; ikisi ortası bir yol fiyatlar.” (Furkân mühleti, 25:67.) “Eli boynuna bağlıymış üzere cimri olma! Elini tamamen açıp israfa da kaçma!” (İsrâ mühleti, 17:29)“Yiyiniz, içiniz ancak israf etmeyiniz.” (A’râf müddeti, 7:31.)

PEYGAMBERİMİZİN YAŞADIĞI TOPRAKLARDA ARPA

Bugün Efendimiz’in (s.a.v.) sofrasında epeyce çok zikredilen arpayı husus almak istedim. Resûlullah’ın (s.a.v.) yaşadığı topraklarda hakim mutfak kültüründe Türk mutfağında rastlamadığımız bir eser vardır: Kaşk. Kurutulmuş yoğurt ve kırıklanmış arpa ile yapılan bu yiyecek başta olmak üzere Efendimiz’in (s.a.v.) bol ölçüde arpa unu, arpa kırığı ve arpa ekmeği yediğini okumaktayız. Neredeyse hurma kadar çok bahsi geçen bu bitkinin sıkça anılmasının bir hikmeti olduğunu düşünerek biraz arpadan bahsetmek istiyorum. Arpa başka tahıllara oranla sert iklim kurallarına daha sağlamdır. Bu yüzden zorluk vakitlerinde daha uzun mühlet saklanabilir ve kullanılabilir. Arpanın kalori ve besin ögeleri kıymeti buğdayla eşit üzeredir. İçerisinde protein, yağ, B kümesi vitaminleri, potasyum, fosfor ve lif bulunur. Halk hekimliği üzerine Avrupa’da yazılmış metinlerde arpanın sarılık, mide ve boğaz rahatsızlıkları için kullanıldığı belirtilmekte.

Birebir vakitte arpanın sakinlik veren bir yiyecek olduğu yazmaktadır. Hartwell isimli bilim beşerinin araştırmalarına nazaran arpa halk ortasında kansere karşı da kullanılmıştır. Hatta arpadan “İncil’in Şifalı Bitkileri” isimli bir kitapta uzun uzun bahsedildiği anlatılmaktadır. Anadolu’da ise kırık çıkık, yara güzelleştirme ve sarılıkta arpanın kullanıldığı bilinmektedir. Efendimiz (s.a.v.) de hastalar için arpa ile yapılan telbine çorbasını tavsiye etmiştir. Elbette Efendimiz’in (s.a.v.) arpa tüketmesinin birçok nedeni olmalıdır ve asıl hikmeti de Allah bilir. Ama bunu bir şifa işareti kabul ettiğim için bugün arpalı yemeklere yer vermek istedim. Güzel ramazanlar, sağlıklı pazarlar dilerim.

İshak b. Abdullah b. Ebi Talha’dan rivayet olunduğuna nazaran; Enes bin Mâlik›i şöyle derken işitmiştir: “Bir terzi Resûlullah’ı (a.s.m.) hazırlamış olduğu bir yemeğe çağırmıştı. Bu yemeğe Resûlullah (a.s.m.) ile birlikte ben de gittim. Resûlullah (a.s.m.) bir arpa ekmeğiyle içinde kabak ve pastırma ‘kurutulmuş et’ bulunan bir çorbayı benim önüme yaklaştırdı. Ben (yemek esnasında) Resûlullah’ın (a.s.m.), (yemek içerisinde bulunan) kabakları araştırmakta olduğunu gördüm. O günden itibaren kabağa olan sevgim devam etmektedir.” (Buhârî, 8/437-462, 470, 472, 473; Tirmizî, 2/269; Ebu Dâvûd, 13/410.)
Telbine

Telbine

GEREÇLER:

-1 yemek kaşığı sade yağ (tereyağı kullanılabilir)
-2 yemek kaşığı tam arpa unu
-1 yemek kaşığı buğday unu
-4 su bardağı su
-1 silme çay kaşığı tuz
-İsteğe bağlı olarak bal

YAPILIŞI:

Yağı eritelim, içerisine unları ek edip kavuralım. Unun rengi sarardığı vakit tuz ve soğuk suyu yavaş yavaş ek edelim. Kıvam alana kadar pişirelim. Servis ederken bal ekleyelim. Afiyet olsun.

Arpa yemeği

Arpa Yemeği (Trabzon)

GEREÇLER:

-1 su bardağı barbunya
-1 su bardağı arpa
-2 adet kuru soğan
-2 yemek kaşığı tereyağı
-1 yemek kaşığı salça
-1 silme çay kaşığı tuz
-1 tatlı kaşığı kurutulmuş reyhan

YAPILIŞI:

Barbunya ve arpaları bir gece evvelden yıkayıp ıslatalım. Suyunu süzüp tekrar su ekleyerek 40 dakika düdüklü tencerede kaynatalım. Soğanları ince ince doğrayalım.Bir tencerede 2 yemek kaşığı tereyağını eritelim, soğanları salça ile birlikte kavuralım.Reyhan ek edelim. Haşladığımız barbunya ve arpayı ekleyelim. Üzerini geçecek kadar su ek edelim. Güzelce pişene kadar kaynatalım. Afiyet olsun.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/hayat/sifa-deposu-corba-telbine-3795158

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! CHP Sözcüsü Öztrak'tan Erdoğan'a 'istifa' daveti: Sözünün gereğini yapmasını bekliyoruz başlıklı makalemizde Öztrak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap