1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Simülasyonla öğrendiği ralli yarışlarında kıyasıya mücadele ediyor

Son Dakika.. Dikkat! Simülasyonla öğrendiği ralli yarışlarında kıyasıya mücadele ediyor

featured

İşletme Mühendisliği mezunu 23 yaşındaki Kaan Sarpkaya, simülasyonla öğrendiği ralli yarışlarında kıyasıya çaba ediyor.

Türkiye Araba Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından düzenlenen Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonası heyecanı, Muğla’nın Bodrum ilçesinde başladı. Kuvvetli etapların yer aldığı ve iki gün sürecek şampiyonada 67 araçta 134 pilot ve kopilot yarışıyor.

Wofdex & GP Garage sponsorluğunda yarışan Kaan Sarpkaya ve Soner Tamer de şampiyonanın savlı pilotları ortasında. Kaan Sarpkaya ralli pilotluğunu e-spor simülasyonları ile öğrendiğini tabir etti.

Sarpkaya, yaklaşık dört yıldır motor sporlarının içinde olduğunu ve etkin olarak yarıştığını söyledi. Bu yılda hem Türkiye Şampiyonası’nda hem de Avrupa Ralli Kupası Şampiyonası’nda yarışacağını belirten Sarpkaya, bu dönem 12 yarışa katılacaklarını uzun bir dönemin kendilerini beklediğini söyledi.

Sarpkaya, 2018’de Türkiye Araba Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından 25 yaş altı yetenekli şoförleri keşfetmek gayesiyle ‘TOSFED Yıldızını Arıyor’ yarışına katıldığını, burada 3’üncü olduğunu, profesyonel ralli pilotluğu mesleğinin bundan sonra başladığını söz etti.

Dönemin birinci yarışı olan Bodrum Rallisi’nde de heyecanla yarışacaklarını anlatan Sarpkaya, “Ben motor sporlarına başlarken kendimi simülasyonlarla eğittim. Bu yarışa hazırlanırken de bol bol similatörlerde idman yaptım. Bunun dışında kopilotum Soner Tamer ile uzun test seansları geçirdik. Geçen yıllarda tam dönem olarak faal yarışmasam da her vakit kendimizi yarışa hazır tuttuk. Maksadım Soner Tamer ile tekrardan çok düzgün bir ritim yakalamak. Yeni bineceğimiz araca çok yeterli biçimde alışmak ve kilometre kilometre hızlanmak. Daha sonra süratimizi Avrupa sahnesinde çok uygun biçimde kullanmak istiyoruz. Dünya şampiyonasında yarışmak gayemiz.” diye konuştu.

Kopilot Soner Tamer de birlikte çaba edeceklerini belirterek, “Kaan ile daha evvel de birlikte yarışmıştık. Yarıştan evvel de belirli vakitlerde bir ortaya gelerek çalıştık. Belirli yarışların programlarını çalışarak döneme hazırlandık. Bizim için uzun ve ağır bir dönem olacak. Güzel hazırlandık, iddialıyız.” tabirlerini kullandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/spor/simulasyonla-ogrendigi-ralli-yarislarinda-kiyasiya-mucadele-ediyor-1926449?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Özel..Ferrari F8 Tributo ile En Hızlı Drone’u Kapıştırdık başlıklı makalemizde Drone, F8 Tributo ve Ferrari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap