1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarından 2 kişinin daha kimliği tespit edildi

Son Dakika.. Dikkat! Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarından 2 kişinin daha kimliği tespit edildi

featured

Bosna Hersek Kayıp Şahıslar Enstitüsünden yapılan açıklamada, 1995’te Srebrenitsa’da öldürülen 2 Müslüman Boşnak’ın kimliğinin yapılan DNA tahlili sonucu tespit edildiği bildirildi.

Açıklamada, kimliği belirlenen bireylerin “1995 Srebrenitsa Soykırımı” kurbanları ortasında olduğu tabir edildi.

DNA tahlili ve aile üyelerinin tespiti sonrası kimlikleri belirlenen kurbanların, Potoçari’de kaybolan 1941 doğumlu Mehmed İbrahimovic ile 1977 doğumlu Nermin Kaljevic olduğu, İbrahimovic’in kemiklerinin 2008’de, Kaljevic’in kemiklerinin ise 2001’de bulunduğu aktarıldı.

Kurbanların ailelerinin, 11 Temmuz’da Potoçari’de düzenlenecek cenaze merasimi için onay verdiği kaydedildi.

Srebrenitsa’da ne oldu?

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin akabinde BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Bayan ve çocukların Boşnak askerlerin denetimindeki bölgeye ulaşmasına müsaade veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ise ormanlık bölgede, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar toplu mezarlara gömüldü. Srebrenitsa’da Sırp güçlerince öldürüldükten sonra toplu mezarlara gömülen binlerce soykırım kurbanının, daha sonra diğer yerlere nakledildiği biliniyor.

Soykırımdan sonra açılan toplu mezarlardan çıkarılan ceset kalıntıları tam olmasa da binlerce aile, sevdiklerinin bulunabilen birkaç kemiğini toprağa veriyor.

Ortadan neredeyse 27 yıl geçmesine karşın 1000’e yakın soykırım kurbanının cesedine şimdi ulaşılamadı.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/dunya/srebrenitsa-soykirimi-kurbanlarindan-2-kisinin-daha-kimligi-tespit-edildi-3795708

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! İBB'nin Ramazan kolisi verdiği kişinin alkollü parti sefası yaptığı ortaya çıktı başlıklı makalemizde Gıda ve İbb hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap