1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Süleyman Soylu: Komşumuza sırtımızı dönecek bir millet değiliz

Son Dakika.. Dikkat! Süleyman Soylu: Komşumuza sırtımızı dönecek bir millet değiliz

featured

“Ramazan 15 Dünya Yetimler Günü” hasebiyle İstanbul’da iftar programı düzenlendi.

Deniz Feneri ile Bayrampaşa Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği iftar programına şehit aileleri katıldı.

Yetim aileler ve çocuklara yönelik programda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yer aldı.

“Eğer biz bir şeye müdahale etmezsek…”

Bakan Soylu, dünyadaki haksızlıkları giderebilmek üzere adım atabilecek, dünyaya sesini duyurabilecek yegane ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirterek, “Işığı açık tutarsak etrafımızdakiler hayırda toplanacaktır. Şayet biz bir şeye müdahale etmezsek, ayakta sağlam durmazsak Suriye, 100 yıl daha bu türlü masraf zira gitmelerini istiyorlar. Irak’ta bu karmaşıklıklar 100 yıl daha devam eder. İran’a ambargo 100 yıl daha devam eder.” dedi.

Soylu, “Dünyanın hangi noktasına gidersek gidelim Deniz Feneri ve Deniz Feneri’ne benzeyen yardım kuruluşları oralarda verilen buyrukları yerine getiriyorlar, bizim yardım köprümüz oluyorlar, bizi zırhlıyorlar.” diye konuştu.

“Komşumuza sırtımızı dönecek bir millet değiliz”

İdlib’de 3,9 milyon insan olduğunu lisana getiren Soylu, “Siz nereden geldiniz?’ diyorum, ‘Halep’ten, Humus’tan.’ diyorlar. Halep ve Humus’ta yaşayabilmek mümkün değil. Biz komşumuza sırtımızı dönecek bir millet değiliz. Yüzyıllar boyunca birebir sancağın altına yaşadığımız, kardeş olduğumuz insanları bırakacak mıyız?” sözlerini kullandı.

“Rejim değişti diye…”

Soylu, Afganistan’a güzellik trenleri yolladıklarını kaydederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Rejim değişti diye sırtımızı mı döneceğiz? Kışın daima bir arada şunu keder ettik, sanki Afganistan’da çocuklar kışı nasıl geçirecek diye. İdlib’e kömür yolladık. Afganistan’a güzellik trenleri giderken Lübnan’a da güzellik gemileri gitti. Dünyayı yaşanmaz hale getirmeye çalışanlara inat, bir öğüdün peşinden gidiyoruz. Biz Batı üzere kuşağını unutan, yalnızca unsura tapan, ülkelere giderken buraları nasıl sömürürüz diye düşünen bir anlayışa sahip değiliz.” sözlerini kullandı.

“Sizin silahınızın da paranızın da canı çıksın”

Üç yıl evvel Sudan’da yaşadığı bir olayı anlatırken duygulanan Soylu, şunları söz etti:

“Üç yıl evvel Sudan’a gittim, genç bir kız gördüm, ne işin var burada dedim. ‘Öğretmenim, buradaki yetimlere bakmaya geldim.’ dedi. Bu yetimleri biz mi yetim bıraktık? Sudanlı yetimleri biz mi yetim bıraktık? Arakan Müslümanlarının yetimlerini mi biz mi yetim bıraktık? Suriye’de savaşı biz mi çıkardık? 2000’li yılların başında Afganistan’ı biz mi işgal ettik? Yemen’deki çatışmaları biz mi körüklüyoruz? Her savaştan sonra Batı’nın elde ettiği silah ve para… Sizin silahınızın da paranızın da canı çıksın.


“Önce aklınızı değiştirin”

Siz evvel aklınızı değiştirin. Çocukları yalnızca renklerinden değil diye Yunanistan hududunda dondurarak vefata terk ettiler. Bize medeniyet vaazı yapanlar, bize doruktan bakmayı insanları ciltleriyle, gözleriyle ayırdılar. Yetim başı okşamanın ne olduğunu bize tembih eden anlayışın gereği olarak buradayız. Devlet, bugün yetimlerine borcunu ödemektedir. İnsanlığın emaneti Anadolu coğrafyasındadır. Bu emaneti yeterli taşımalıyız.”

“Işığı açık tutarsak etrafımızdakiler hayırda toplanacaktır”

“Aşağıdakiler bugün bir şeyin farkındalar. Kendilerinin nasıl sömürüldüklerinin, nasıl kendilerine sırt dönüldüğünün farkındalar” diyen Soylu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Biz bunu Afrika Doruğu’nda de İnterpol seçimlerinde de, Antalya’daki Diplomasi Forumu’nda da gördük. Bizi model olarak alıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızı model olarak alıyorlar. Dünyadaki bu haksızlıkları giderebilmek üzere adım atabilecek, dünyaya sesini duyurabilecek yegane ülkelerdeniz. Işığı açık tutarsak etrafımızdakiler hayırda toplanacaktır.


“Buna itiraz edecek bir tek ülke var, bir tek başkan var”

Şayet biz bir şeye müdahale etmezsek, ayakta sağlam durmazsak Suriye, 100 yıl daha bu türlü sarfiyat zira gitmelerini istiyorlar. Irak’ta bu karmaşıklıklar 100 yıl daha devam eder zira o denli istiyorlar. İran’a ambargo 100 yıl daha devam eder. Yemen’den Orta Asya’ya, Kafkasya’ya, Afganistan-Pakistan çizgisine kadar birebirini devam ettirirler. Buna itiraz edecek bir tek ülke var, bir tek önder var. ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ kelamı yalnızca siyasi olarak ortaya çıkan bir kelam değil, hakikatin yüzüne çarptırılmasıdır.”

“Son 4 yılda dünyada en çok milletlerarası yardım yapan ülkeyiz”

Bakan Soylu, “‘Son 4 yılda dünyada en çok milletlerarası yardım yapan ülkeyiz’ deme gururunu bize yaşatan hem devletimize, hem değerli Cumhurbaşkanımıza, hem de yardım kuruluşlarımıza hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

https://www.ensonhaber.com/gundem/suleyman-soylu-komsumuza-sirtimizi-donecek-bir-millet-degiliz

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Kayseri'de sazlığa göç eden filamingolar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap