1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! TİM Başkanı İsmail Gülle: 100 milyarlık kaynak bizi yatırımcı yapacak

Son Dakika.. Dikkat! TİM Başkanı İsmail Gülle: 100 milyarlık kaynak bizi yatırımcı yapacak

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta “Esnaf ve Sanatkarlar ile İftar Programı’’nda yaptığı konuşmada ihracatçılara kıymetli bir takviye paketi açıkladı. Buna nazaran ihracatçı firmalara yüzde 9 faizle 100 milyar lira kaynak sağlanacak. Türkiye İhracatçılar Meclisi Lideri İsmail Gülle, takviyenin büyük bir sayı olduğunu söyledi. Gülle, “Mühim olan bu kaynağın nasıl kullandırılacağı. Şu an ihracat yapan firmaların kapasite kullanım oranı yüzde 80’lerin üzerinde. Bu kaynak bizi yatırımcı yapacak” dedi. Bilhassa dokumacılık bölümünde yatırım iştahının çok yüksek olduğunu lakin makine bulma konusunda meşakkatler yaşadıklarını kaydeden Gülle, kelamlarını şöyle sürdürdü:

MAKİNE İÇİN 2 YIL SIRA BEKLİYORUZ

“Yatırım yapmak istiyoruz lakin makine bulamıyoruz. Makine için 1-2 yıl sonraya gün veriyorlar. Zati makine fiyatlarına son periyotta yüzde 20’ye yakın artırım geldi. Dokuma makineleri Türkiye’de üretilmiyor. Bilhassa son periyotta iplik makinelerine muhtaçlığımız var.”

Savaş nedeniyle Ukrayna’ya yapılan ticaretin tıkandığını kaydeden Gülle, birtakım ülkelerin Türkiye üzerinden bu ülkeye satış yapmak istediğini vurguladı. Gülle, “Şu anda Ukrayna’ya satılacak eserler altın bedelinde. Türk firmalarına ‘bu eserleri siz alın Ukrayna’ya satın’ diyorlar. Lakin gemiler gidemiyor. Ukrayna’da bekleyen ve Türkiye’ye mal getirecek olan gemiler limandan çıkamıyor. Karadeniz’de ortaya çıkan 3 tane mayın, ticareti büsbütün durdurdu” tabirlerini kullandı. Türk ihracatçısının dünyada tüm ülkelere ihracat gerçekleştirdiğinin altını çizen Gülle, bilhassa ABD pazarına dikkat çekti.

ABD İHRACATTA BİRİNCİ PAZAR OLACAK

ABD pazarının Türkiye için çok değerli olduğunu belirten Gülle, “2020 yılından bu yana ABD’ye ihracatımız artarak devam ediyor. Şu anda ABD; Almanya’dan sonra en fazla ihracat yaptığımız ikinci pazar pozisyonunda. Bu formda devam ederse yıl sonunda ABD birinci ihracat pazarımız haline gelecek.”

İGE’den 1000 firmaya 1 milyar lira takviye

İhracat yapan firmaların finansmana erişim imkanlarını kolaylaştırmak için kurulan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi (İGE A.Ş.), 1 Mart’ta faaliyete geçti. İGE A.Ş Lider Yardımcısı Gülle, “Bin firmanın müracaatı kabul edildi. Bu firmalara 1 milyar liralık kaynak sağlanacak” dedi.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/ekonomi/tim-baskani-ismail-gulle-100-milyarlik-kaynak-bizi-yatirimci-yapacak-3795785

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Türk markalara Rusya daveti başlıklı makalemizde Avm, Mağazaları ve Markaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap