1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Trabzon’dan üç ayda 169 milyon dolarlık fındık ihraç edildi

Son Dakika.. Dikkat! Trabzon’dan üç ayda 169 milyon dolarlık fındık ihraç edildi

featured

Trabzon’dan bu yılın ocak-mart devrinde 49 ülkeye 169 milyon 42 bin 268 dolarlık fındık ihracatı yapıldı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) datalarından yapılan derlemeye nazaran, Trabzon’dan yılın birinci çeyreğinde 34 bin 922 tonluk fındık dış satımı gerçekleştirildi. Kelam konusu dış satımdan, 169 milyon 42 bin 268 dolarlık yarar elde edildi.

İtalya, Almanya, Polonya, Fransa ve Brezilya, kentten en fazla fındık ihraç edilen birinci 5 ülke oldu.

Trabzon’dan İtalya’ya bu periyot 57 milyon 745 bin 562 dolarlık, Almanya’ya 37 milyon 648 bin 797 dolarlık, Polonya’ya 15 milyon 180 bin 73 dolarlık, Fransa’ya 14 milyon 944 bin 483 dolarlık, Brezilya’ya da 6 milyon 896 bin 9 dolarlık fındık ihraç edildi.

Kentten, geçen yılın tıpkı devrinden farklı olarak Rusya, Umman, Japonya, Slovenya, Finlandiya ve Kolombiya’ya da fındık satışı yapıldı.

“FINDIK İHRACATININ 2022 YILINI ARTIŞLA KAPATACAĞINDAN ÜMİTLİYİZ”

DKİB Fındık ve Mamulleri Dal Komitesi Lideri Mehmet Cirav, fındık ihracatının 2022 yılını artışla kapatacağından ümitli olduklarını söyledi.

Trabzon’un fındık ihracatında her vakit ön planda olduğunu belirten Cirav, şu değerlendirmede bulundu:

“Dünya genelinde pandemi tesirinin azalmasına karşın, gelişmiş ülke ekonomilerinde yaşanmakta olan yüksek enflasyon tesiri az da olsa tüketici tercihlerine yansımış. Önümüzdeki aylarda piyasaların biraz daha düzelmesi ve buna bağlı olarak fındık eserlerinin yüklü kullanıldığı çikolata çeşidi eserlerin tüketiminde artışa yol açmasının ihracatımıza olumlu yansıyacağından ümitliyiz.”

Cirav, fındık ihraç edilen ülke çeşitliliğinin artmasının sevindirici olduğunu kelamlarına ekledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/trabzondan-uc-ayda-169-milyon-dolarlik-findik-ihrac-edildi-1926700?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! ALES sınavı bugün yapıldı: İşte sınav hakkında ayrıntılar... başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap