1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Türk markalara Rusya daveti

Son Dakika.. Dikkat! Türk markalara Rusya daveti

featured

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının akabinde ortaya çıkan yaptırımlar nedeniyle dünyanın önde gelen markaları başta Moskova olmak üzere bir çok kentte mağazalarını bir bir kapattı. H&M, Ikea, Adidas, Zara, Puma, Gucci, Louis Vuitton, Apple üzere lüks markaların ülkeden çekilmesinin akabinde Ruslar ortaya çıkan boşluğu doldurmak için Türk firmalarını yakın markaja aldı. Ruslar, Türkiye’nin önde gelen 454 markasını temsil eden Birleşik Markalar Derneği (BMD) yöneticilerini hususla ilgili ülkelerine davet etti. BMD Lideri Sinan Öncel, Rusya’dan gelen daveti ve kesimdeki gelişmeleri Yeni Şafak’a kıymetlendirdi:

Sinan Öncel, Rusya pazarında nTürk firmaları için yeni fırsatlar nolduğunu söyledi.

YABANCILAR BEKLEMEYE GEÇTİ

– Ukrayna savaşı sonrası Türk markaları Rusya’da ne durumda?

-Rusya’da derneğimize üye 32 tane markamız bulunuyor. Bu markaların 655 mağazası, yaklaşık 2 bin 500 de satış noktası var. Ukrayna savaşı ile birlikte, pek çok Batılı ülke Rusya’ya ambargo uygulamaya başladı. Bu gelişme üzerine ünlü markalar başta Moskova olmak üzere birçok kentte AVM mağazalarını kapattı. Fakat mağazalarını büsbütün boşaltan marka sayısı çok az. Rusya ile Ukrayna ortasındaki görüşmelerin sonuçlarına odaklandılar. Bir nevi beklemeye geçtiler.

MOSKOVA’DA YATIRIMCILARLA GÖRÜŞECEĞİZ

– Rusya’dan çıkan markaların Türkiye’ye gelme durumları olabilir mi?

-Bu markaların birden fazla aslında Türkiye’de var. Olmayan markalar da bugüne kadar gelseydi, tüm dünyanın haberi olurdu. Rusya’dan çıkan markaların hepsi Türkiye’ye gelecek diye bir durum kelam konusu değil. Rusya pazarı özelinde bizim için en kıymetli bahis boşalan AVM ve cadde mağazaları. Türk markaları olarak Rusya pazarından çekilen markaların mağazaları için istekliyiz. Bu mevzuyla ilgili Ruslar bizi ülkelerine davet etti. Boşalan mağazaları Türk markalarına teklif ediyorlar. Bayram sonrası yani mayıs ayında, Rus AVM yatırımcılarıyla görüşmek için Moskova’ya gideceğiz. Türk yatırımcıları açısından Rusya pazarında büyük fırsatlar kelam konusu. Bunu değerlendireceğiz.

YER İÇİN YILLARCA BEKLEYENLER VAR

– Rusya’da yeni yatırımlara sıcak bakıyor musunuz?

-Evet tabi niçin olmasın. Rusya’dan çekilen markaların ünlü merkezlerde mağazaları bulunuyor. Bunların kimi AVM kimi de cadde üzerinde. Çok güzel lokasyondalar. Ünlü markalar bu bölgelere girmek için birbiriyle yarışıyor ve yıllarca bekliyorlar. Savaş sonrası, pazardan çekilen markalar nedeniyle ünlü merkezlerdeki mağazalar boşaldı. İşte bu mağazalar Türk markalarına fırsat sunuyor.

PANDEMİ SONRASI TOPARLANMA HIZLANDI

– Pandemi devrinde yaşanan badireler atlatıldı mı?

-Pandeminin ikinci yılını devirdik. En son yaptığımız ankete nazaran martta cirolar, şubat ayına nazaran yüzde 30 arttı. Lakin bu fiyat artışı ve turist harcamasından kaynaklı. Bunu da gözlemliyoruz. Cirolarımız yavaş yavaş toparlanma etabında.

Bayramda hareketlilik % 40 artar

-Ramazan Bayramı satışlarınıza nasıl tesir edecek?

-Bayram nedeniyle piyasaların daha da canlanmasını bekliyoruz. Her vakit cirolarda yüzde 30-40 ekstra bir bayram hareketliliği olur. Lakin markalarımız fiyatları artırmamak için büyük gayret gösteriyor. Üyelerimizin şu an en büyük derdi TÜFE ile ÜFE ortasındaki büyük fark. Yani maliyetlerimiz çok yüksek, lakin markalarımız uygun fiyatla eserlerini tüketiciyle buluşturuyor. Bu yüzden hammadde fiyatlarının artmasıyla oluşan maliyetlerdeki yük bizim sırtımızda.

Ortak alan sarfiyatlarında şeffaflık istiyoruz

-En kıymetli gündem unsurunuz nedir?

-Gündemin birinci unsuru, ortak alan masrafları. Ortak alan masraflarıyla ilgili iki ay evvel Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’un davetiyle AVM ve perakende kümeleriyle bir toplantı yaptık. Bu toplantı sonucunda bakanımızın ve bakanlığın kararını bekliyoruz. AVM’ler kat mülkiyet kanununa tabi olmadığı için ortak alan masrafları mülk sahibinin belirlediği sayı çerçevesinde oluşuyor. Buralarda hiçbir kontrol ve katkımız yok. Ortak alan masrafları, markalar için ikinci bir kira haline geldi. AVM’lerde alışveriş yapılmayan tüm bölgeler ortak alan olarak kabul ediliyor. Bu hususta idareler şeffaf değil. Biz şeffaflık istiyoruz. Biz ödemeyi yapıyoruz lakin hesap verilmiyor. Ayrıyeten harcama yapılan kalemleri öğrenmek istiyoruz.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/ekonomi/turk-markalara-rusya-daveti-3795749

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Düğünüm çadırda değil evde olsun başlıklı makalemizde Çocuk, Kız ve Savaş hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap