1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Türkiye Emekliler Derneği: ‘Bayram ikramiyesi 2 bin 500 liraya yükseltilmeli’

Son Dakika.. Dikkat! Türkiye Emekliler Derneği: ‘Bayram ikramiyesi 2 bin 500 liraya yükseltilmeli’

featured

TÜED Genel Lideri Ergün, yapılan yasal düzenlemeyle 2018’den itibaren emeklilere dini bayramlarda 1000 lira ikramiye verilmeye başlandığını anımsatarak, ikramiyelerin 2021’de 100 liralık artışla 1100 liraya yükseltildiğini söyledi.

Son bir yıl içerisinde 1100 liralık bayram ikramiyesinin döviz kuru ve enflasyon karşısında erdiğini vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:

“Emeklilerimiz, 2018 yılında 1000 liralık ikramiyeyle birçok muhtaçlığını giderebiliyordu. O periyot 1000 liralık ikramiyeyle emeklilerimiz, kurbanını aldığı üzere torunlarına harçlık da verebiliyordu. Bugün 1100 lira olan ikramiyeyle emeklilerimizin bunları yapması mümkün değil. Çarşıda pazarda fiyatlar artarken, emeklilerin bayram ikramiyesi birebir kaldı. Meğer bayram ikramiyelerine, aylıklara her altı ayda bir yapılan ve enflasyona endekslenen artışlar uygulanıp, bu yılın üç aylık TÜFE artışı da ek edilseydi ikramiye sayısı 2 bin 903 lira olurdu. Ayrıyeten, 2018’de en düşük emekli aylığı baz alınarak ödenen bayram ikramiyeleri bugün de birebir gösterge, yani en düşük emekli aylığı baz alınarak ödenseydi 2 bin 500 liraya yükselirdi. Bugün geldiğimiz noktada, enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında 1100 liralık bayram ikramiyesinin pahası azalmıştır. TÜED olarak, ikramiye sayısının en düşük emekli maaşı olan 2 bin 500 liraya yükseltilmesini istiyoruz.”

“EMEKLİLER, TORUNLARINA MAHÇUP OLMAMAK İSTİYOR”

Ergün, hayat pahalılığının ve basında çıkan haberlerin, emeklilerde bayram ikramiyelerinin yükseltileceği istikametinde önemli bir beklenti oluşturduğuna dikkati çekerek, her gün Türkiye’nin dört bir yanındaki yüzlerce emekliden ikramiye artışıyla ilgili telefon ve ileti aldıklarını bildirdi.

Ortaya çıkan yüksek beklentinin hayat kırıklığına dönüşmemesi gerektiğini söz eden Ergün, “Emeklilerimiz, bayram öncesi çarşıda pazarda, torbasını ve filesini doldurmak istiyor. Çocuklarına, torunlarına mahcup olmamak istiyor. Muhtaçlığını alabildiği bir bayram geçirmek istiyor. Bayram ikramiyesi bunun için değerli bir fırsattır. Sayın Cumhurbaşkanımızdan beklentimiz ömürlerini bu ülkenin imar ve inşasına harcayan, bu ülkenin annesi ve babası olan emeklilerimizin yüzünü güldürecek bir sayısı, bayram muştusu olarak açıklamasıdır. Milyonlarca emeklimiz bu muştuyu beklemektedir” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/turkiye-emekliler-dernegi-bayram-ikramiyesi-2-bin-500-liraya-yukseltilmeli-1926718?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Spot piyasada doğalgaz fiyatları açıklandı başlıklı makalemizde Lira, Milyon ve Piyasa hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap