1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Türkiye’de yatırım yapmak istiyorlar: Hedeflerinde enerji üretimi var

Son Dakika.. Dikkat! Türkiye’de yatırım yapmak istiyorlar: Hedeflerinde enerji üretimi var

featured

Dış Ekonomik İlgiler Heyeti (DEİK) Türkiye-Irak İş Kurulu Lideri Halit Acar, Türkiye ile Irak ortasında kıymetli ticari bağ olduğunu ve iki ülke ortasındaki ticaret hacminin her geçen gün yükseldiğini söyledi.

Türkiye’nin Irak’a 2020’de 9,1 milyar dolar, 2021’de ise 11,1 milyar dolar ihracat yaptığını anımsatan Acar, “İki ülke ortasında şu anda 19 milyar dolar ticaret hacmi bulunuyor. İnşallah 2022’de bu sayıların çok daha üstüne geçeceğiz. Genel manada ocak-mart ticaretine baktığımızda da Irak’a ticaretimizde artış bulunduğu görülüyor.” dedi.

Iraklı iş insanlarının Türkiye ile yakından ilgilendiklerini anlatan Acar, “2022’de en az 25 milyar dolar ticaret hacmi olmasını öngörüyoruz. Irak’ta görüşmelerimiz oluyor. Irak’taki iş adamları Türkiye’de yatırım yapmak istiyor. Öncelikle yatırımlarını inançlı bir yerde tutmayı amaçlıyorlar. Natürel Türkiye de bu ülkelerden bir tanesi. Hem kültürel hem de ekonomik olarak genel manada iki ülke ortasındaki ilgi son vakitlerde daha hoşa geçmiş durumda. Iraklı iş adamları Türkiye’de güç, üretimdeki fabrikalarla ilgileniyor.” diye konuştu.

“Arsayı fiyatsız veriyorlar. Kâfi ki tarımla ilgili yatırım talebinde bulunulmasını istiyorlar ve büyük arsa veriliyor. Yetkililerle görüştüğümüzde ‘gelin sizlere 1000 dönüm verelim” diyorlar ve oradaki dönüm bizde 2,5 çarpılıyor. Onların bir dönümü bizim 2,5 dönüm yere denk geliyor. Gaziantep’teki görüşmelerimde sanayicilere bu mevzuyu ilettim, Irak Tarım Bakanlığının desteklediğini ve teşvik verdiğini söyledim.”

Irak’ta da değerli yatırım fırsatları bulunduğuna değinen Acar, ülkede güvenliğe dair problemlerin yaşanmadığını kelamlarına ekledi.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/ekonomi/turkiyede-yatirim-yapmak-istiyorlar-hedeflerinde-enerji-uretimi-var-3795695

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Kinder felaketi bitmiyor: Tuvalete bile gidemedi bez bağlamak zorunda kaldım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap